У Мар’їнці, що на Донеччині, розташованої вздовж «лінії зіткнення» відтепер працює Консультаційне бюро «Довіра», яке активно надає послуги не лише місцевим жителям, а й внутрішньо переміщеним особам. Протягом двох місяців роботи працівники Бюро вже надали понад три сотні консультацій з юридичних, психологічних та адміністративних питань.
Ідея створити консультаційне бюро, завдяки якому б мешканці територій, постраждалих від збройного конфлікту на сході України, змогли б безкоштовно отримати правову, психологічну та іншу допомогу — з’явилася два роки тому. Активісти громадської організації «СК КОЗАК» бачили, що мешканці громади потребують психологічної підтримки та експертної правової допомоги.
Однак часто на подібні консультації у мешканців не вистачало коштів, як, власне, і професійних радників, які б охоче працювали на благо громадян. Тож, вирішити ситуацію вдалося завдяки підтримці міжнародних партнерів та спільним зусиллям місцевого самоврядування й активістів.
Громадська активістка Юлія Мокра розповідає, що жителі Мар’їнської громади, фактично, проживають вздовж «лінії зіткнення», де розташовано один з найбільших КПВВ, а тому мешканці й громадяни, які перетинають «лінію зіткнення», як ніхто потребують соціальної, психологічної та правової допомоги.
«До цього, відповідних установ, де можна б було отримати безкоштовну кваліфіковану консультацію, в місті не існувало. Та й подеколи, навіть за гроші, знайти відповідних фахівців в нашому місті було вкрай складно. Тому ми вирішили посприяти створенню простору, де кожен міг би отримати пораду з того чи іншого питання», — додає пані Мокра.

Сьогодні КБГ «Довіра» забезпечує повний спектр консультаційних послуг з надання правової та соціально-психологічної допомоги, надає інформацію та консультації у надзвичайних ситуаціях, посилює правову захищеність місцевих мешканців та ВПО. За два місяці спеціалісти Бюро надали більше ніж триста консультацій, із них: 175 — юридичні, 69 — адміністративні, 73 — психологічні.
«Спочатку ми планували консультувати, як місцевих жителів Мар’їнського району, так і внутрішньо переміщених осіб. Зараз до нас вже звертаються не лише жителі інших міст Донецької області, а навіть сусідніх областей. На гарячій лінії приймають дзвінки, зокрема і від мешканців непідконтрольних уряду України територій», — розповідає пані Мокра.
Для того, щоб забезпечити доступ до консультаційних послуг якомога більшій кількості людей, під час пандемії COVID-19 та карантинних обмежень налагодили механізм надання консультацій онлайн. Клієнти можуть надсилати свої запити через месенджери та офіційні сторінки Бюро у соціальних мережах, використовуючи зручні для них застосунки. Крім того, звернутися до спеціалістів можна особисто через гарячу лінію.

Представниця організації також зазначає, що серед найбільш популярних питань, які турбують клієнтів — призначення пенсійних виплат та соціальної допомоги, питання реєстрації місця проживання, актів цивільного стану, порушення майнових прав, оформлення спадщини, узаконення самочинного будівництва, питання про права дитини, а також запити про отримання гуманітарної допомоги.
«Наразі одне з найактуальніших питань, з яким звертаються клієнти — це отримання компенсації за зруйноване, внаслідок збройного конфлікту на сході України, житло. Зазвичай люди не знають ані процедури отримання компенсацій, ані того, який пакет документів для цього потрібен. У цих випадках ми консультуємо та, за потреби, допомагаємо оформити відповідні запити й відновити пошкоджені документи», — розповідає пані Мокра.
Також, окрім консультацій спеціалісти Бюро допомагають людям у виготовленні технічних паспортів, проводять експертну оцінку всіх видів майна, допомагають з оформленням паспорту прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.
Сьогодні мешканці громади та внутрішньо переміщені особи активно користуються послугами Бюро і знають, що можуть розраховувати на кваліфіковану допомогу спеціалістів.
Юлія Мокра ділиться, що команда Бюро докладає максимальних зусиль, аби зробити все можливе і вирішити хвилюючі питання громадян.
«Ми дуже вдячні Програмі ООН із відновлення та розбудови миру за всебічну підтримку такої ініціативи. Віднині потреба місцевих жителів та ВПО у належних консультаційних послугах — забезпечена. Щодня ми спостерігаємо, як мешканці стають більш інформованими та обізнаними у сфері захисту власних прав, і це додає нам сил та мотивації допомагати людям і надалі», — додає наостанок пані Мокра.
Сторінка ГО «СК КОЗАК» у Facebook
Телефони для довідок: 050 103 01 01; 093 103 01 01; 06278 5 10 01.
Для довідки:
Проєкт реалізується ГО «СК КОЗАК» за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.



