Державне підприємство зіштовхнулося з кризою та примарною перспективою приватизації / фото ІА "Вчасно"
Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» знаходиться у прифронтовій зоні, поблизу міста Родинське Покровського району. Підприємство забезпечує роботою понад 3400 працівників. У складі компанії — шахта «Краснолиманська» і однойменна збагачувальна фабрика.
Компанія була введена в експлуатацію у 1958 році. І з того часу вона «пережила» повзуче віджаття людьми Віктора Януковича та навіть силовий захват. Наразі державне підприємство зіштовхнулося з кризою та примарною перспективою приватизації, повідомляє ІА «Вчасно».
Станом на 2020 рік у ДП «ВК «Краснолиманська» є можливість видобувати лише мінімальну кількість вугілля в межах своїх ділянок надр. Основну частину видобутку та реалізацію продукції проводить ТОВ «Краснолиманське».
Історія «співпраці» цих двох структур розпочалася ще в 2003 році. Тоді ТОВ «Краснолиманське» уклало із ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» договір оренди вугільних пластів із загальними запасами 65,4 млн тон вугілля. У грудні того ж року ТОВ отримало від Держслужби геології і надр спеціальний дозвіл на розробку орендованих вугільних пластів.
У результаті вийшло так, що великі об’єми видобутого вугілля та кошти від його реалізації отримує приватна компанія, а збитки весь час «вішають» на державне підприємство.
Згідно з матеріалами ЗМІ, ТОВ «Краснолиманське» заснували менеджери донецького бізнесмена Ігоря Гуменюка — уродженець міста Синельникове Дніпропетровської області Олександр Нелюб і Валерій Дудинов з Донецька.
У подальшому Ігор Гуменюк в інтересах Олександра Януковича, старшого сина тодішнього Президента, купив контрольний пакет акцій «Донбасенерго».
ДП «ВК «Краснолиманська» під час цих «операцій» очолював Зіновій Пастернак. У 2008 році він же з'явився серед засновників ТОВ «Краснолиманське».
Також власниками ТОВ із роками стали партнери Гуменюка по бізнесу: Сергій Кузяра, Ірина Фрідман і Василь Микулин. Кузяра працював з Гуменюком в компанії «АРС», якій належали активи в енергетиці. У 2006 році Гуменюк продав її донецькому олігарху Рінату Ахметову. Самого Кузяру називали «менеджером сина Януковича».
У 2009 році СБУ відкрила кримінальну справу проти Пастернака, звинувативши його у привласненні бюджетних коштів. На посаді директора його замінив колишній зять — Костянтин Кисельов.
Та через рік після обрання президентом Віктора Януковича, Кисельова прибрали з посади. У 2011 році ДП ВК «Краснолиманська» очолив Олексій Козлов, який перед цим був директором ТОВ «Краснолиманське».
Ситуація кардинально змінилася в 2014 році, коли Віктор Янукович втік із країни, а на Донбасі Росія розв’язала війну. Восени 2014 року добровольчий полк «Дніпро-1» захопив шахту. За версією командира «Дніпро-1» Юрія Берези, його підрозділ рятував шахту для держави, відбираючи контроль у менеджерів Януковича.
Закінчилося все тим, що керівництво ДП ВК «Краснолиманська» на чолі з Кисельовим в жовтні 2015 року було затримано співробітниками СБУ та взято під арешт, а менеджмент ТОВ «Краснолиманська» був вигнаний з території підприємства, а всі співробітники переведені на ДП.
Після цього і у державної, і у приватної структури встигли декілька разів змінитися власники та керівники.
Наразі, згідно з даними відкритих реєстрів, держпідприємством керує Сергій Пидик, який до цього працював на посаді головного інженера ДП.
ТОВ «Краснолиманське» із січня 2018 року належить ТОВ «УКРДОНІНВЕСТ» Віталія Кропачов. Його називали представником у вугільній галузі першого заступника голови фракції БПП і бізнес-партнера експрезидента Петра Порошенка — Ігоря Кононенка.
При цьому, за інформацією керівництва ТОВ «Краснолиманське», у 2016−2017 роках підприємство не мало господарських взаємовідносин із державною шахтою. Це пояснюють вимушеним простоєм, який тривав із 2014 по 2017 роки. Хоча, за словами самих шахтарів підприємства, ця інформація не відповідає дійсності. І ТОВ усі ці роки стабільно працювало.
Загалом взаємодія ДП і ТОВ відбувається за такою схемою:
Скріншот аудиторського звіту
Проведеним аудитом діяльності державного підприємства за період з 2016 по перше півріччя 2019 року було встановлено його збиткову діяльність через отримання штрафів на загальну суму в 200 млн грн.
Внаслідок реалізації вугілля стороннім комерційним юридичним особам за нижчими цінами були втрачені доходи за 2016 рік на суму в 34 млн 242 тис. 272 грн, за 2017 рік — на суму 26 млн 274 тис. 535 грн.
На підприємстві за роки утворилася дебіторська заборгованість у сумі 82 млн 947 тис. 897 грн.
Внаслідок неякісного та несвоєчасного проведення державним підприємством позовної роботи проти ТОВ «Краснолиманське» були упущені 407 млн 769 тис. 838 грн.
Відсутність проведення ДП «ВК «Краснолиманська» експертизи проєктно-кошторисної документації призвели до непродуктивних витрат на суму в понад 3 млн.
Серед рекомендацій аудиторів по виправленню проблем держпідприємства: укласти договір про надання послуг ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з січня 2020 року для ТОВ «Краснолиманське», який необхідний для здійснення всіх процесів виробництва вугільної продукції з рентабельністю у розмірі не нижче 12,2%.
Залишається відкритим питання, чи дослухається до цієї поради керівництво шахти.
Скріншот аудиторського звіту
У той же час шахтарі підприємства в останній місяць проводять акції протесту. Гірники досі не отримали частину зарплатні за жовтень та гроші за листопад і грудень. За інформацією голови Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця, шахта не працює з грудня, тому що ПАТ «Центренерго» відмовляється приймати та оплачувати її вугілля через те, що закуповує його в РФ.
ЧИТАЙТЕ: На Донеччині гірники вийшли на мітинг під стіни ДонОДА
«Центренерго» — одна з найбільших енергогенеруючих компаній України. За даними журналістських розслідувань, «Центренерго» зараз знаходиться під впливом олігарха Ігоря Коломойського.
Вчора шахтарі «Краснолиманської» зустрілися з головою Донецької обласної державної адміністрації Павлом Кириленком. Їм пообіцяли допомагати вирішити ці проблеми через профільне міністерство, Кабмін, та за потреби — Президента Володимира Зеленського.
ЧИТАЙТЕ: Для приватизації державної шахти «Краснолиманська» призначать радника
При цьому, з 2015 року у повітрі вісить питання про приватизацію вугільної компанії. Розпочати та довести цей процес до кінця в Уряді обіцять вже цього року. Та коли конкретно це станеться, і хто претендує на вугільні надра, достеменно невідомо.
У той же час проблема розрахунків за відвантажену вугільну продукцію є на усіх державних підприємствах області, що у свою чергу призводить до дестабілізації ситуації у галузі та соціального напруження у прифронтовому регіоні.
Фото: Фейсбук Павла Кириленка