Боротьба за Незалежність: як українці звільнили Схід від росіян понад 100 років тому
АктуальнеВсю свою історію існування українці виборюють право бути незалежними. Ми є продовжувачами державно-національних традицій, сформованих Українською революцією 1917 — 1921 років. Саме тоді, як і сьогодні, українці звільняли від росіян Крим і Донбас.
Довгі роки, поки Україна була у складі СРСР, нам зі школи розповідали про нібито «братські дружні народи» і ретельно стирали з історії справжні сторінки боротьби за національну свідомість та свободу України. Радянська пропаганда майже досягла успіху, особливо на Донбасі, де сьогодні лише одиниці знають, як їх пращури боролися за незалежність Української Народної Республіки. І нам ще дуже довго доведеться працювати над відновленням історії та популяризацією цієї теми. Тому до 32-ої річниці Дня Незалежності України редакція «Вчасно» на основі матеріалів та архівів Українського інституту національної пам’яті публікує розповідь про те, як українці за два тижні звільнили від росіян Донецьку та Луганські області. Історичні архіви також свідчать про участь у боротьбі за незалежність УНР і мешканців з Бахмута, Маріуполя, Слов’янська та інших міст Сходу України.
Українська революція 1917−1921 років
Упродовж березня-квітня 1918 року українськими підрозділами спільно із союзними німецькими та австро-угорськими військами було звільнено територію Східної і Південної України від більшовиків. Для цього армія УНР була поділена на дві частини. Одна звільнила Крим, інша — Донбас. На східний напрям була відправлена Слов’янська група окремої Запорізької дивізії армії УНР, якою керував полковник Володимир Сікевич. Завданням групи Сікевича було звільнення Донбасу і встановлення контролю над ресурсами Донецького кам’яновугільного басейну (у спогадах на позначення Донбасу зустрічаємо поняття «Донецький водозбір» або «Донецька заглибина»).
Їм протистоять російські частини Павла Єгорова й Донецька радянська армія Анатолія Геккера, який звітує командувачу радянських військ в Україні Володимиру Антонову-Овсієнку, що готовий утримати Донбас. Але Слов’янська група вирішила все інакше.
15 квітня після напруженого 12-годинного бою з більшовиками група Сікевича зайняла станцію Барвінкове на Харківщині. Ворожі війська відступили на Донбас. Сотник Борис Монкевич згадував про цей бій: «В цьому бою з боку українських частин 9 козаків забито, поранено 52 козаки і 7 старшин».
17 квітня богданівці увійшли до Слов’янська, а наступного дня запорожці вже визволили Бахмут.