Коли я отримаю гроші: пояснюємо, що не так з обіцянками по компенсаціям від ЄСПЛ за воєнні злочини рф

Юристи назвали шість причин, чому ви не отримаєте 35 тисяч євро за рішенням Європейського суду з прав людини.

Наслідки війни в Україні/ілюстративне фото "Цензор.НЕТ"

Нещодавно Міністерство цифрової інформації повідомляло, що українці, які постраждали від російської агресії, можуть отримати компенсацію від 5 000 до 30 000 євро від Європейського суду з прав людини. Для цього необхідно було заповнити відповідну форму і чекати на рішення ЄСПЛ.

Юристи Харківської правозахисної групи пояснили, чому шанси на отримання компенсації можуть бути майже нульовими.

За словами правозахисників, Європейський суд з прав людини дійсно існує і до нього можна відправити формуляр заяви, у якому вказати про порушення прав людини. Це можуть бути випадки руйнування майна внаслідок обстрілів, вбивства, поранення, насильницькі зникнення, катування й інші злочини, які вчиняє російська армія на території України. Також ЄСПЛ справді може присудити компенсацію, якщо вирішить, що держава-учасниця Ради Європи дійсно порушила права заявника.

Компенсація — не матеріальна допомога

Розгляд справи в Європейському суді — складний і довготривалий процес. Недостатньо просто подати заяву (формуляр заяви) до суду і гарантовано отримати компенсацію, вказують юристи. Адже це не матеріальна допомога постраждалим від міжнародної організації, а серйозний міжнародний судовий процес.

  1. 95% заяв, що подаються до суду, відхиляються як неприйнятні. Для того, щоб заява була прийнята, треба виконати ряд формальних вимог. Неправильно поставлена «галочка» або незаповнене через неуважність поле у формі заяви можуть стати фатальними для її автора.
    На жаль, після відмови суду повторне звернення неможливе. Зазвичай заповненням формулярів заяв займаються професійні адвокати, які мають достатньо досвіду. Як показує практика, самостійне заповнення заяви людиною без юридичної освіти — шлях у нікуди. Надто великі ризики помилитися.
  2. Розгляд у Європейському суді з прав людини триває роками. Іноді — десятиліттями. Особливо коли це стосується міждержавних скарг, війн та ефективного контролю над територіями. Заявник має бути готовим чекати 10-15 років, як це вже було у Туреччині, Вірменії, Грузії. Розраховувати на гроші через рік чи два не можна навіть за найтяжчих порушень.
  3. Навіть якщо на первинному етапі заявнику вдалося самостійно скласти заяву та відправити її до Страсбурга, зрештою йому все одно треба буде знайти собі юриста. Просто тому, що цього вимагатиме сам суд на наступних етапах розгляду скарги. До того ж, скаргу доведеться обґрунтовувати судовою практикою ЄСПЛ, а текст писати англійською чи французькою.
  4. Грошову компенсацію визначає Європейський суд з прав людини. Жоден поважаючий себе юрист-практик не стане прогнозувати розмір компенсації. Суд непередбачуваний. В аналогічних справах він інколи приймає дуже різні за змістом рішення. Сама практика суду змінюється, а розмір компенсації відрізняється від країни до країни, і вираховується за спеціальною формулою, яка відома лише Європейському суду. Тому — ніяких прогнозів щодо компенсації. Ніяких від «п’яти до тридцяти тисяч євро». До того ж, суму матеріальної шкоди треба ще довести експертизами зруйнованого майна.
  5. Заява до ЄСПЛ — серйозний юридичний документ, який має засновуватися на множині доказів. Тому недостатньо просто написати заяву, не маючи жодного документа, який би підтверджував факт правопорушення. Треба провести достатньо велику роботу зі збору доказів, мінімального звернення із заявою про злочин до росії тощо.
  6. Росію виключили з Ради Європи ще в березні. Це означає, що вона більше не учасниця Конвенції, і на неї не будуть розповсюджуватись повноваження Європейського суду з прав людини після спливу невеликого «буферного строку», протягом якого ще можна подавати скарги.

Росія і раніше порушувала Конвенцію, як ніхто інший: серед 47 держав Ради Європи проти росії суд виносив найбільше рішень. Рішень, виконанням яких російська влада особливо не переймалася, а часто й показово ігнорувала.

Тільки тепер найгірше, що могло статися через порушення міжнародного документа (виключення росії), — вже сталося. Тож навіщо їй виплачувати комусь матеріальні компенсації, якщо за це росії більше нічого не буде?

Чи повернеться росія до Ради Європи? Можливо так, можливо ні. Це залежить від успіхів України у війні і політичної ситуації в самій росії. Сподіватися на зміну курсу найближчим часом не варто, а вірити, що у вас у кишені вже є тридцять тисяч євро, — тим паче, кажуть в Харківській правозахисній групі.

Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!

2024 © Інформаційне агентство «Вчасно» — новини Донбасу.
2024 © ГО "Медіа-Погляд".

Права на всі матеріали належать ГО "Медіа-Погляд" (якщо не вказано інше) та охороняються Законом України «Про авторське право і суміжні права». Усі текстові матеріали поширюються відповідно до ліцензії CC BY-NC-ND 4.0.

Сайт створено за підтримки DW Akademie

Розроблено iDev