Ілюстративне фото "Радіо Свобода"
Міністерство закордонних справ України у співпраці з Українським інститутом, Міжнародним благодійним фондом ІЗОЛЯЦІЯ та журналістом, письменником і колишнім політв’язнем Станіславом Асєєвим презентували проєкт «Isolyatsia: must speak», повідомляє МЗС України.
Презентація має стати початком масштабної інформаційної кампанії МЗС України, що запланована на 2021 рік. Її мета — привернути увагу міжнародної спільноти до фактів застосування тортур та антигуманної діяльності в незаконній в’язниці «Ізоляція».
Цю в’язницю створила окупаційна влада Російської Федерації на території однойменного культурного центру після захоплення Донецька у 2014 році. Комплексна кампанія передбачає роботу за кількома напрямами — політичним, громадським та інформаційним.
«Порушення прав людини, незаконні арешти, сфальсифіковані судилища й неймовірні вироки по двадцять років за сфабрикованими звинуваченнями стали звичними елементами російської репресивної політики на окупованих територіях на Донбасі і в Криму. Ми докладаємо максимум зусиль, аби тримати це в полі зору наших міжнародних партнерів та спонукати до покарання усіх відповідальних. У цьому зв’язку ми вітаємо оголошений три дні тому Санкційний механізм ЄС у сфері прав людини. Працюватимемо над тим, щоб застосувати його до нашого кейсу», — наголосила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
Директорка фонду ІЗОЛЯЦІЯ Оксана Саржевська-Кравченко відзначила, що фонд у своїй роботі активно долучається до висвітлення теми нелегальних тюрем на тимчасово окупованих територіях: «На прикладі Ізоляції ми можемо бачити, як місце свободи перетворилося на катівню». Вона наголосила, що, окремої уваги потребує і комеморація жертв цих антигуманних закладів.
За інформацією, через «Ізоляцію» пройшли 3,5 тисячі осіб, з них 1,6 тисяч — цивільні особи.
В рамках заходу журналіст, письменник і колишній політв’язень Станіслав Асєєв презентував свою нову книгу «Світлий шлях. Історія одного концтабору», яка є документальним свідоцтвом воєнних злочинів, що відбувались в цьому сучасному концтаборі.
«Людей катують не лише для того, щоб вибити потрібні показання. Специфіка ізоляції в тому, що навіть коли ви вже все підписали, над вами продовжують знущатися», — наголосив колишній політв’язень.
Ця книга, перекладена англійською мовою завдяки Посольству Канади в Україні, буде широко використовуватися у доведенні до світової спільноти інформації про злочини у нелегальній в'язниці «Ізоляції».
ЧИТАЙТЕ: Катування струмом і сексуальне насильство: в ООН повідомили про звірства бойовиків
Довідково:
ІЗОЛЯЦІЯ — це неприбуткова недержавна платформа культурних ініціатив, заснована у 2010 році в Донецьку на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів, якому фонд завдячує своїм ім’ям. ІЗОЛЯЦІЯ є платформою для дослідження, обговорення та презентації актуальних соціально-політичних проблем на різних локальних і глобальних рівнях. ІЗОЛЯЦІЯ здійснює проєкти на перетині сучасного мистецтва і громадянського суспільства та працює у таких напрямах: дослідження, проєктна та виставкова діяльність, резиденції. У червні 2014 року територію ІЗОЛЯЦІЇ захопили озброєні представники незаконних збройних формувань, після чого інституція перебралася до Києва. Попри переїзд, Донбас залишається в фокусі програмної діяльності ІЗОЛЯЦІЇ.
Приміщення ІЗОЛЯЦІЇ було перетворене на незаконну в'язницю (концтабір) окупаційною владою Російської Федерації на території однойменного культурного центру після захоплення Донецька у 2014 році. Станом на 2014 рік, у тюрмі утримувались понад 100 осіб, у 2019 році — 70. За даними звіту Управління Верховного комісара ООН з прав людини, в «Ізоляції» ув'язнених піддають тортурам та сексуальному насиллю.