З 1 вересня для низки категорій ВПО скасують виплати. Деякі пенсіонери отримають надбавку, а свята, згідно з новим церковним календарем, відзначатимуть на 13 днів раніше.
Що зміниться для українців з 1 вересня
З 1 вересня на українців чекають певні зміни. Для деяких категорій ВПО скасують виплати, пенсіонери отримають надбавки, а у школах додадуть оновлений предмет «Захист України».
«Вчасно» розповідає про нововведення для українців.
Надбавка до пенсій
Вікову надбавку отримають пенсіонери, яким у 2023 виповниться 70, 75 чи 80 років — 300, 456 та 570 грн відповідно.
Окрім того, у вересні коштами ООН здійснять додаткові виплати пенсіонерам, які проживають на прифронтових територіях. Але їх зможуть отримати не всі. Виплати даватимуть пенсіонерам, які:
Суму доплати будуть визначати як різницю між 3 тисячами грн і розміром пенсії людини, але не менш ніж 100 грн. Наприклад, якщо пенсія становить 2500 грн, доплата буде 500 грн.
Для цього треба заповнити спеціальну заявку на платформі єДопомога.
Виплати для ВПО
Після півтора року війни, Уряд вирішив скоротити виплати для тих переселенців, які можуть забезпечити себе самостійно.
З 1 вересня виплати скасовують для тих хто:
— придбав транспортний засіб або механізм, які випустили не більше п’ять років тому, крім визначених винятків;
— купив на суму понад 100 тис. грн земельну ділянку, квартиру, будинок або інше нерухоме майно, крім житла від держави;
— має на депозитному банківському рахунку гроші чи облігації внутрішньої державної позики на загальну суму понад 100 тис. грн;
— придбав банківські метали, безготівково та/або готівкову іноземну валюту загалом на понад 100 тис. грн;
— власник житла або його частини, що розташоване на безпечних територіях, площею до 13,65 кв. м на одного члена сім'ї.
Навчальний рік
1 вересня у школярів та студентів розпочинається навчальний рік, який триватиме до 28 червня 2024 року. Залежно від безпекової ситуації в регіоні і наявності бомбосховищ, кожен навчальний заклад самостійно вирішує, в якому форматі здобувати освіту.
Можна обрати одну з трьох форм навчання: очна, змішана та дистанційна.
Якщо в шкільному укритті не вистачає місця для всіх дітей, то в закладі можуть ввести позмінне очне навчання.
Міносвіти назвало приблизні дати канікул. Осінні канікули в Україні рекомендують провести 23−29 жовтня, зимові — 23 грудня-7 січня, весняні — 25−31 березня, літні канікули — 29 червня-31 серпня.
Також у 2023−2024 навчальному році в деяких українських школах запустять оновлений предмет «Захист України». Як повідомляє Міністерство освіти, в предметі буде більше практики, актуальних знань, навичок і життєво необхідних умінь.
Зміни у церковному календарі
Щорічно 1 вересня у православ'ї розпочинається церковний рік. У травні 2023 року на архієрейській нараді ПЦУ ухвалила календарну реформу, згідно з якою церква переходить із застарілого юліанського календаря на сучасний новоюліанський. Зміни набудувають чинності 1 вересня, в перший день церковного року. При цьому кожна парафія самостійно вирішуватиме, переходити на новий православний календар зараз чи відкласти перехід.
Новий церковний календар передбачає, що всі свята будуть наступати на 13 днів раніше, ніж ми звикли. Наприклад, Покрова Пресвятої Богородиці тепер відзначатиметься 1 жовтня, а не 14 жовтня, як раніше. Різдво відзначатимуть 25 грудня, а не 7 січня, а Водохреще — 6 січня.
Тарифи
Тарифи на воду, світло і газ залишаються незмінними. Вартість на електроенергію залишиться такою ж, якою була від червня — 2,64 гривні за кв\годину. Ціна на газ буде сталою — 7,96 гривні (з ПДВ) за кубометр.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!