чим сьогодні займаються організації ветеранів АТО/ООС / Фото з відкритих джерел
Частіше за все на Донеччині порушується право учасників бойових дій на отримання земельної ділянки, на санаторно-курортне лікування, на безплатне забезпечення ліками, розповів «Вчасно» глава громадської організації «Учасників бойових дій у Донецькій області» Антон Воронов.
За його словами, перелік послуг та дотацій для учасників бойових дій на Донеччині коротший у порівнянні із західними областями.
«Ми постійно намагаємось виправити цю ситуацію, — каже Антон Воронов. — На рівні громадських рад чи громадських організацій ми даємо рекомендації до того чи іншого розпорядження. Але частіше за все депутати не зважують на наші пропозиції та голосують так, як їм треба. Тож змінити щось нам мало вдається».
Антон Воронов говорить, що головна задача організації — це допомога учасникам АТО\ООС.
«Найчастіше це допомога юридична, реабілітаційна, також ми просто гуртуємо навколо себе людей, — говорить Антон Воронов. — Це пансіонні та соціальні виплати. Наразі вже деякі бійці встигли досягнути пенсійного віку, але трапляються проблеми, наприклад, з бійцями, які були мешканцями окупованого Донбасу. Також з соціальними виплатами — комусь не призначають, або не виплачують, чи не доплачують. Ми втручаємось в ці ситуації, вирішуємо їх».
За словами Антона Воронова, ветерани можуть дуже гостро реагувати на недбайливість чиновників, бюрократизм та порушення своїх прав.
«Війна залишила свій слід у душі кожного, вона залишається у пам’яті кожного, хто там був, і всі ветерани мають травми — хтось психологічні, хтось фізичні, — говорить Антон Воронов. — І коли люди повертаються до мирного життя та стикаються з якимись дрібними юридичними перешкодами, з неповагою, з тим, що до них ставляться не з такою увагою, як бажалось би, це може ранити. Вони більш чутливі до несправедливості».
Антон Воронов вважає, що це є прояви так званого «донецького синдрому», коли військовим, які були учасниками бойових дій, буває важко повернутися до мирного життя.
«Все залежить від стійкості людини, хтось буває сильніше, хтось слабше, — міркує ветеран. — Хтось, наприклад, мав погані звички ще до війни, а тепер через стрес вони повернулися та вбивають його, а хтось буде триматися, що б не трапилося. Взагалі, цей синдром звісно є, але не можна говорити про його масовість. Я вважаю, що це стосується десь 10% ветеранів, не більше».
Про себе Антон Воронов говорить, що він тільки зараз починає жити мирним життям.
«Мені здається, що я і досі не повернувся з війни, я веду війну з мирною дійсністю, — говорить активіст. — Тільки це війна не з відкритими ворогами, а з чиновниками, з байдужістю, з корупцією. Але це теж війна за Україну, за її майбутнє».
Саме тому серед проєктів громадської організації багато таких, що насамперед гуртують ветеранів.
Наприклад, у Лимані ветерани вже два роки разом с поліцією та працівниками Лиманського лісгоспу патрулюють ліси та захищають їх від «чорних лісорубів».
Рік тому за грантові гроші від ООН ветерани облаштували кемпінг-табір «Патріот» — тут проводять реабілітацію для учасників АТО, а також спортивні заходи для учасників АТО/ООС та громадських організацій.
І сьогодні, у День Захисника України, організація планує перш за все зібрати ветеранів, щоб відзначити свято.
«Для мене День Захисника України — це насамперед зустріч з близькими людьми, з побратимами, з бойовими друзями, — говорить Антон Воронов. — Всі мають свої проблеми, всі працюють, у всіх свої справи, а приводів для зустрічі не багато. Цей день — саме такий привід для зустрічі, для того, щоб згадати те, що ми пройшли, провести час разом».
Активіст розповів, що минулого року через локдаун організація не проводила масових акцій, тоді ветерани влаштували сплав по Донцю.
Сьогодні вони планують відзначити свято у кемпінгу «Патріот», та, якщо дозволить погода, провести спортивні змагання з учасниками інших патріотичних громадських організацій.