Правозахистники просять ЦВК дозволити переселенцям міняти місце голосування онлайн / Фото з відкритих джерел
Проблема доступу переселенців до участі у виборах пов'язана з обмеженнями, які прописані в Постанові ЦВК № 893 від 13 вересня 2012 року, йдеться в листі, яке активісти направили голові Центральної виборчої комісії Тетяні Сліпачук.
Правозахисники просять забезпечити можливість подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси через онлайн-кабінет виборця на сайті Державного реєстру виборців (наприклад, використовуючи електронний цифровий підпис чи через BankID), а також розробити та впровадити механізм, який дозволить уникнути необхідності повторного подання заяви про тимчасову зміну місця голосування в разі призначення повторного голосування.
«Просимо звернути увагу на нагальну необхідність нормативно врегулювати спрощену процедуру зміни місця голосування для осіб з інвалідністю, щоб виборець, який не здатний пересуватися самостійно, зміг уповноважити іншу особу на подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси, — йдеться в листі. — Водночас бажано надати можливість під час подачі заяви про зміну місця голосування, одразу вказувати безпосереднє місце перебування особи з інвалідністю (НПС), за якою вона отримує можливість голосувати в день виборів, щоб члени дільничної виборчої комісії отримали цю інформацію без додаткової заяви виборця».
Окрім цього правозахисники пропонують передбачити можливість отримання посвідчення про тимчасову зміну місця голосування на електронну пошту, передбачити можливість подавати заяву про тимчасову зміну місця голосування за екстериторіальним принципом в будь-якому відділі ведення Державного реєстру виборців, а не лише за місцем знаходження в день виборів чи місцем реєстрації, та забезпечити реальну практичну можливість визначати виборчу адресу та змінювати місце голосування для участі в загальнодержавних виборах громадянам України, які не мають зареєстрованого місця проживання.
«Тимчасова зміна місця голосування є поки що єдиним доступним для мобільних категорій громадян механізмом забезпечення реалізації права голосу, — йдеться в зверненні. — Не чекаючи на рішення парламенту, просимо не зупинятися на досягнутому і якнайскоріше оптимізувати цю процедуру у вказаних вище напрямках».