Ремонт квартир, газонокосарки та кавомашини: які закупівлі проводять у прифронтових громадах Донеччини під час війни
РозслідуванняУ системі Prozorro можна побачити багато дивних закупівель, особливо серед підприємств та громад Донеччини, до яких з кожним днем наближається лінія фронту.
Кожну хвилину від військових з’являється новий запит на допомогу дронами, комплектуючими до них, купівлю та ремонт авто, старлінків та багато іншого. Збори не припиняються, українці постійно донатять хто скільки може, щоб наблизити перемогу.
Натомість влада продовжує жити за власними правилами, нехтуючи нагальними потребами. У системі Prozorro можна побачити багато дивних закупівель, особливо серед підприємств та громад Донеччини, до яких з кожним днем наближається лінія фронту. Наприклад, у Слов’янську купують газонокосарки, а у Костянтинівці ремонтують дорогу за 50 млн грн. Які ж ще цікаві закупівлі робить влада на Донеччині під час війни, розбиралися журналісти «Вчасно».
Ремонт комунальної квартири, у якій ніхто не живе
У грудні 2023 року Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради опублікував у Prozorro інформацію про проведену без використання системи закупівлю послуг з поточного ремонту квартири комунальної власності за 199 тис. 999 грн.
За умовами договору ремонт квартири мали завершити за 10 днів, а список робіт складався з 30 видів робіт, у який входили: монтаж дверей, ламінату, плитки, шпалер, опалення, туалету, душу, умивальника, електричної підлоги, вентилятора, кондиціонера, нагрівача, світильників, дзеркала, натяжної стелі та іншого.
З цього переліку видно, що квартиру готували до проживання людей, і щоб це підтвердити, було подано інформаційний запит. На який Покровська міська рада повідомила, що у комунальній квартирі зареєстровані особи відсутні, й право користування нікому не надавалось. Питання: навіщо ж ремонтувати квартиру, у якій ніхто не живе, практично за 200 тис. грн, залишається відкритим.
Ліворуч: Обсяг виконаних робіт у комунальній квартирі Покровська
Праворуч: Відповідь влади Покровська щодо комунальної квартири
Крім закупівлі послуг з поточного ремонту, у цей же період ЖКВ придбав через цього ФОПа необхідні товари для поточного ремонту.
Цікаво також, що підрядником обрали ФОПа зі Львова, який зареєстрував свою підприємницьку діяльність лише за пару місяців до укладеного контракту — у жовтні 2023 року.
Степанов Олександр Якович всього за 7 місяців підприємницької діяльності виграв у 23 торгах, на яких заробив понад 1,5 млн грн. Всі закупівлі проводились різними підприємствами Покровська і Мирнограда:
КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Покровської міської ради, Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради;
КНП «Мирноградська центральна міська лікарня»
КП ««БАГАТОГАЛУЗЕВЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО» Покровської міської ради, Покровський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Милосердя».
Комунальні підприємства з відділом міської ради купували різні товари та замовляли поточні ремонти.
Кавомашини для Добропіллявугілля за завищеними цінами
ДП «Добропіллявугілля-Видобуток» кожен день проводить з десяток різних багатомільйонних закупівель, практично кожна з яких може стати предметом для корупційного розслідування. Наприклад, у вересні 2023 року редакція «Вчасно» розповідала про придбаний ДП новий комбайн за 44 млн, який виявився старим.
На цей раз підприємство відзначилось під час закупівлі всього двох кавомашин, проте за завищеною ціною. У березні цього року Добропіллявугілля опублікувало інформацію у Prozorro про проведену закупівлю без використання електронної системи. Підприємство придбало дві кавомашини марки KRUPS Evidence One EA895N10 за 73 тис. 603 грн, тобто один апарат обійшовся у 36 тис. 801 грн 50 коп.
Однак в інтернеті на різних майданчиках ця кавомашина продається значно дешевше. Rozetka, Comfy, АЛЛО, ФОКСТРОТ, KRUPS та інші пропонують товар за 25,9 тис.грн.
Отже, судячи з пропозицій в інтернеті, державне підприємство переплатило за кожну машину понад 10 тис. грн.
Діапазон цінових пропозицій по продажу кавомашини, зібрані на майданчику hotline
Газонокосарки для Слов’янська
Влада Слов’янська вирішила оголосити війну зарослям трави, придбавши дві газонокосарки.
15 травня на сайті Prozorro з’явилось оголошення від КП Слов’янської міської ради «Благоустрій» про проведення відкритих торгів з особливостями для закупівлі двох газонокосарок. Комунальники забажали одну косарку самохідну CLIMBER 9.22 2021 року випуску, а іншу — фронтальну самохідну з травозбірником GRILLO FD280 2019 року випуску.
Першу модель косарки на торговельних майданчиках в інтернеті можна знайти від 481 тис. грн, а другу від 380 тис. грн. Загальна ціна виходить трохи більше 861 тис. грн.
На тендер подався один учасник — ТОВ «Муніципальні технології», який наразі очікує рішення щодо затвердження його переможцем у закупівлі. Пропозиція товариства потягнула на 876 тис. 600 грн.
Якщо все ж таки за результатами розгляду пропозиції комунальне підприємство обере «Муніципальні технології», цього літа у Слов’янську всі очікуватимуть гарно підстрижені газони.
Зліва: Зображення косарки, яку планують придбати для скосу трави у Слов’янську.
Справа: Пропозиція ТОВ «Муніципальні технології»
Костянтинівські дороги
На початку травня у Костянтинівці оголосили закупівлю послуг з ремонту дороги за практично 50 млн грн. Звичайно, що це викликало велику хвилю критики, оскільки місто знаходиться всього за 10 км від лінії фронту. Заради справедливості зазначимо, що дороги у цьому місті вже багато років знаходяться у жахливому стані. Але чому раніше не бралися за їх ремонт, коли лінія фронту була набагато далі? У сьогоднішніх умовах можна було б зробити якісний ямочний ремонт — це було б швидше і дешевше.
Згідно з технічною документацією, влада вирішила відремонтувати центральну вулицю Олекси Тихого протяжністю близько 8 км.
Ліворуч: Реакція громадськості в інтернеті на закупівлю послуг з ремонту дороги у Костянтинівці. Джерело: група у Facebook «Костянтинівка це Україна»
Праворуч: Вулиця Олекси Тихого у Костянтинівці. Джерело зображення: google maps
В етері телемарафону Єдині новини начальник Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін повідомив:
«Це дорожня артерія, яка залишається в місті Костянтинівка. Ворог знаходиться біля 10 кілометрів від міста, і ті люди, які хоч раз заїжджали на Донеччину і були в цьому місті, вони зрозуміють, для чого ця дорожня артерія потрібна».
15 травня на майданчику публічних закупівель оголосили про намір укласти за результатами відкритих торгів угоду з ТОВ «Славдорстрой». Товариство має завершити ремонт до 31 липня цього року за 45 млн 384 тис. 64 грн 91 коп.
ТОВ «Славдорстрой» — найулюбленіша фірма влади Донецької області, яка з 2016 року заробила на тендерних закупівлях 11,98 млрд грн. Перші кроки в бізнесі ТОВ «Славдорстрой» вдалися завдяки замовленням ПАТ «Донбасенерго», яке пов’язують із родиною експрезидента Януковича.
Власники фірми: ТОВ «СЛАВ АБЗ», ТОВ «СЛАВСПЕЦТЕХ» та Олександр Ломакін, місцем реєстрації якого значиться Донецьк. Своєю чергою, «Славспецтех» володіє ТОВ «СИНЕНЕРДЖІ ФІНАНС» та ТОВ «СЛАВ ГРУПП». «Слав групп» належить ПАТ «ЗНВКІФ «Гратіс» та ТОВ «Інвест капітал схід». Бенефіціаром ПАТ «ЗНВКІФ «Гратіс» зазначається Едуард Бондаренко, який керує ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО». Крім того, керує «Славдорстрой» незмінно Олег Воронов. Портал «Наші гроші» раніше повідомляв, що людина з такими ПІБ колись керувала філією «Ясинуватський автодор» ДП «Донецький облавтодор».
Крім того, в інтернеті можна знайти сайт, на якому повідомляється, що «Славдорстрой» разом з іншими підприємствами, переліченими вище, входять до корпорації «Слав груп».
Інформація з сайту slavdorstroy про склад корпорації «Слав груп»
Також журналісти неодноразово розповідали про ймовірні антиконкурентні узгоджені дії між «Славдорстрой» та іншими підприємствами.
Наразі «Славдорстрой» займатиметься не тільки ремонтом дороги у Костянтинівці, серед останніх виграних закупівель у підприємства можна знайти:
поточний ремонт автомобільних доріг Слов’янської міської територіальної громади — 9 млн 884 тис. 287 грн 63 коп та за 9 млн 690 тис. 600 грн 42 коп;
поточний ремонт асфальтового покриття на автошляхах Краматорської територіальної громади за 3 млн 983 тис. 971 грн 98 коп, 18 млн 478 тис 630 грн 42 коп та за 19 млн 981 тис. 815 грн 17 коп;
експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Донецькій області (Краматорський та Бахмутський райони) за 31 млн 449 тис. 101 грн 53 коп;
поточний ремонт автодоріг Дружківської територіальної громади за 5 млн 94 тис. 771 грн 29 коп та за 5 млн 619 тис. 996 грн 61 коп.
Крім того, влада Костянтинівки також не планує зупинятись на вулиці Олекси Тихого, у місті відремонтують вул. Чехова та вул. Калмикова за 15 млн 195 тис. 547 грн 97 коп. Звичайно, що підрядником обрали ТОВ «Славдорстрой».
Озеленення Краматорська
Як і у багатьох інших у влади Краматорська озеленення громади — одна із важливих проблем. У квітні цього року Управління житлово-комунального господарства провело відкритий тендер на закупівлю послуг з утримання зелених насаджень Краматорської територіальної громади.
У технічному завданні передбачили до 21 виду робіт з озеленення вулиць Краматорська: викошування газонів; зрізання сухих гілок, кущів; видалення сухостою та інше. Самі ж послуги з озеленення вулиць розділили на 3 лоти по 1 млн грн кожний, а надавати їх мають до кінця 2024 року.
Своєю чергою, мешканці не зрозуміли таких витрат у місті, до якого постійно наближається лінія фронту
Зліва: Технічне завдання з озеленення за тендером
У зв’язку з таким обуенням на закупівлю влада вирішила у власному Telegram каналі прокоментувати це озеленення. Управління житлово-комунального господарства повідомило, що зазначена закупівля не має жодного відношення до придбання та висадки квітів, дерев, кущів тощо.
«На жаль, в нинішній ситуації, що склалась, більшість робітників комунальних підприємств задіяні на інших важливих напрямках та об'єктах, що не дозволяє в повній мірі утримувати місто власними силами. Саме тому було прийнято рішення про закупівлю даної послуги. На даний час в місті проживає близько 100 тис. людей, тому утримання його території та підтримання більш менш комфортного проживання є нашим обов’язком» — зауважили представники Краматорської міської ради.
В результаті переможцями обрали:
Лот № 1: ПП «УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ «ДОБРОБУТ-КРАМАТОРСЬК» (Код ЄДРПОУ 44 568 287) — 999 тис. 982 грн 56 коп;
Лот № 2: ТОВ «СЛУЖБА БЛАГОУСТРОЮ"КОМФОРТ» (Код ЄДРПОУ 37 850 486) — 999 тис. 862 грн 61 коп;
Лот № 3: ПП «УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ «ЛАДІС» (Код ЄДРПОУ 43 699 625) — 999 тис. 824 грн 25 коп.
Цікаво, що ці три фірми також разом виконують послуги за ще одним тендером у Краматорську на закупівлю послуг з утримання автодоріг та тротуарів.
Технічне завдання за тендером з озеленення Краматорська
Фінальна вартість вийшла не 3 млн грн, а 2 млн 999 тис. 669 грн 42 коп. Економія склала всього 330 грн 58 коп.
Отже, влада прифронтових міст Донеччини, попри війну, продовжує здійснювати дивні та сумнівні закупівлі. Ці закупівлі викликають обурення громадськості, адже кошти могли б бути використані на більш нагальні потреби, наприклад, на допомогу військовим або переселенцям.
Крім того, деякі з цих закупівель можуть бути пов’язані з корупцією, адже підрядниками часто обираються одні й ті ж фірми, які мають зв’язки як між собою, так і з владою.
Журналісти редакції «Вчасно» закликають владу прифронтових міст Донеччини бути більш відповідальною та використовувати бюджетні кошти на благо людей, а не на власні потреби.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!