Люди, чиї рідні знаходяться у полоні або вважаються зниклими безвісти внаслідок війни, можуть отримати соціальні стипендії, пенсії та путівки на оздоровлення.
Родини полонених або зниклих безвісти військовослужбовці та цивільних осіб, можуть отримувати виплати/ Ілюстративне фото
Родини військовополонених та цивільних осіб, яких незаконно утримує росія, мають право на виплати від держави.
Зокрема, кошти можна отримати як:
— соціальну стипендію особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та їхнім дітям;— пенсію членам родини зниклої безвісти за особливих обставин особи;
Механізм виплати соціальної стипендії
Право на соціальні стипендії мають студенти (курсанти), які:
— навчаються за державним замовленням у закладах фахової передвищої освіти державної форми власності;
— за денною або дуальною формою здобуття освіти,
— у закладах вищої освіти державної форми власності за денною формою здобуття освіти та їх структурних чи відокремлених структурних підрозділах, що не мають статусу юридичної особи, та не перебувають в академічній відпустці.
На сьогодні соціальні стипендії виплачуються у такому розмірі:
— студентам (курсантам) закладів фахової передвищої освіти — 890 грн;
— студентам (курсантам) закладів вищої освіти — 1 180 грн;
— студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти з-поміж дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (віком до 18 років), -4 794 грн;
— студентам (курсантам) закладів освіти, які є особами з-поміж дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, або особами, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти) (віком від 18 років до 23 років), — 4 542 гривень.
Хто може отримати пенсії?
— діти до 18 років;
— діти від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою, до його закінчення;
— діти-сироти — до 23 років незалежно від факту навчання;
— чоловік або дружина, батьки зниклої особи, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
— чоловік або дружина, а в разі їх відсутності - одному з батьків, брату або сестрі, дідусеві чи бабусі годувальника незалежно від віку та працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років;
— батьки і чоловік або дружина особи, зниклої безвісти, які не були на її утриманні. Вони мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо внаслідок такого зникнення втратили джерело засобів до існування.
Які пільги передбачені?
— Путівки до санаторно-курортних закладів з оплатою 50% вартості.
— П'ятдесят відсотків знижки на оплату квартири та плату за комунальні послуги.
— Право на безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту в межах району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення й автобусами приміських маршрутів.
— Члени сімей мають право на земельну ділянку та допомогу від органів місцевого самоврядування у будівництві.
— Право на безоплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке займають у будинках державного житлового фонду, та позачергове право на поліпшення житлових умов.
Для подачі заявки можна звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України. Також це можна зробити онлайн:
— через вебпортал електронних послуг ПФУ,
— на порталі «Дія».
Нині відомо, що у російському полоні перебуває понад 14 тис. цивільних українців. Їх набагато складніше повернути додому, ніж дітей або військових. Про це розповів Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець під час пресконференції «Повернути — означає врятувати».
В цю цифру входять люди, які потрапили в російський полон ще у 2014 році на територіях Донецької та Луганської областей, а також в Криму. Лубінець також зауважив, що більш як 2 тис. громадян України віком 65+ перебувають у полоні.
Разом з цим у Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, куди вносяться за заявками родичів як цивільні, так і військові, наразі нараховується близько 38 тис. українців.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!