Сьогодні зранку правоохоронці завершили пошуково-рятувальні роботи у Краматорську, які тривали дві доби. Цинічний удар окупантів вбив 12 людей, ще 65 поранені. Росіяни, своєю чергою, своєї провини не визнали, зокрема, традиційно вирішили у всьому звинуватити Україну.
Ракетний удар по Краматорську/Фото Андрія Єрмака
Ввечері 27 червня рашисти вкотре обстріляли Краматорськ. Удар припав на заклад громадського харчування, де було багато людей, ще одна ракета прилетіла у передмістя — селище Біленьке.
Росіяни, за старою традицією, дуже неоднозначно висловлюються про трагедію, зокрема й використовують властивий їм наратив «Україна обстрілює сама себе».
В Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізували маніпуляції і фейки російської пропаганди, які з’явилися в мережі, про терористичну атаку на Краматорськ.
Протягом доби трагедію в Краматорську майже всі російські федеральні ЗМІ просто ігнорували.
Чи не єдиним виключенням стало «РБК», яке завуальовано подало інформацію про ракету, не кажучи, звідки вона прилетіла. Зокрема російським читачам повторили про те, що Міноборони рф «виключає атаки на цивільні об'єкти».
Разом з тим, оперативне зведення російського Міноборони пише про удар аж наступного дня, мало того — називає піцерію, по якій вдарили, штабом 56-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ.
Аби виправдати себе, росіяни почали звинувачувати у всьому українські війська. Так за словами російського політолога Сергія Маркова в етері CNN, наказ вдарити по Краматорську нібито віддав особисто президент України Володимир Зеленський.
Марков стверджує, що це робилося через помсту за участь мешканців міста у псевдорефередумі 2014-го, коли Краматорськ перебував в окупації.
Далі історія продовжилась тим, що російські пабліки почали «розганяти» думку про те, що «літак ЗСУ випадково завдав ракетного удару по Краматорську» і публікували фото «уламку ракети StormShadow».
Наступний фейк, який росіяни незграбно «зліпили» стало те, що місце, в яке влучили — місце базування військових.
Оскільки піцерія не дуже годиться на роль військового об'єкта, рашисти знайшли пояснення: у піцерії у військових проходив корпоратив, а ціллю був готель «Краматорськ» — місце проживання «західних найманців».
Так теза про найманців стала чи не улюбленою для пропагандистів — в центрі уваги опинилися інструктори НАТО, які тренують українських бійців. На місці вибуху вони допомагали рятувальникам і військовим, а дехто навіть поділився враженнями від побаченого у соцмережах.
«Факт поранення трьох цивільних громадян Колумбії, депутата Серхіо Харамільйо, письменника Ектора Абада і репортерки Каталіни Гомес, Z-сітка старанно ігнорувала. Щоб перебити повідомлення пропагандисти публікували фото осіб у камуфляжі зі зневажливими підписами про «звичайних туристів і журналіЗа даними Служби безпеки України, коригувальником виявився місцевий мешканець Краматорська, завербований російським ГРУ. За даними слідства він повідомив про перебування військових у закладі своїм кураторам, після чого по піцерії було завдано удару. Чоловіка затримали по гарячих слідах.
Попри це, рашисти всіляко намагалися переконати свою аудиторію, що у всьому нібито винна волонтерка Юлія Складана, яка супроводжувала іноземних військових (так званих «найманців») у Краматорську.
Маніпулюючи фактами, окупанти вирішили згадати про те, що перебуваючи в місті, військові наражають на небезпеку цивільних.
Читачів переконують, що Краматорськ чекає доля Бахмута та інших зруйнованих міст Донбасу, які ЗСУ вирішили не залишати без бою. Попри те, більшість росзмі проігнорували загибель та поранення цивільних відвідувачів піцерії.
«Злочинний обстріл Краматорська, вбивство дітей і дорослих вкотре продемонструвало, що Росія веде війну проти України відверто терористичними методами. А російська пропаганда забезпечує інформаційний супровід злочинів, паралельно виправдовуючи їх та перекладаючи відповідальність на жертву агресії. Особливо небезпечними є як присутність російських фейків і маніпуляцій у медіапросторі РФ, так і спроби просувати їх на іноземну аудиторію», — зазначили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кількість загиблих зросла до 12 людей: у Краматорську завершили пошуково-рятувальні роботи
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Люди вили, поки з-під завалів діставали тіла», — жителі Краматорська про теракт росіян
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!