Таємниці успіху найулюбленішої фірми комунальників Донеччини — «Юніотрансбілдінг»:злиття бізнесу та політики
РозслідуванняУлюблений підрядник комунальників Донеччини ТОВ «Юніотрансбілдінг» не має достатньої матеріально-технічної бази, трудового та інших ресурсів і фігурує у кримінальній справі, проте продовжує отримувати мільйонні контракти.
Нещодавно редакція «Вчасно» повідомляла про закупівлю послуг із будівництва кладовища у прифронтовому Мирнограді Донецької області на понад 11 мільйонів гривень у сумнівної фірми — ТОВ «Юніотрансбілдінг», ймовірно, пов’язаної з колишнім мером Мирнограда та Покровська Русланом Требушкіним. Також ми розповідали про перерахування обласною службою автодоріг 28 мільйонів гривень за експлуатаційне утримання доріг все тій же фірмі у липні минулого року.
«Юніотрансбілдінг» по праву можна назвати рекордсменом у державних закупівлях, особливо у Донецькій області. У 2023 році товариство виграло у тендерних закупівлях на суму понад 663 мільйони гривень, за результатами було укладено 120 договорів. 2022 рік був не менш плідним — 22 перемоги на понад 6 мільйонів. У чому ж секрет успіху невеликої фірми, яка постійно змінює керівників, місце реєстрації, не має власного транспорту та достатньої кількості працівників для виконання такого обсягу тендерів?
Історія
Історія ТОВ «Юніотрансбілдінг» (ЮТБ) розпочалася у далекому 2016 році. На той час фірма базувалася у Дніпрі та керував нею підприємець Ключка Тарас Васильович, який наразі володіє промисловими ТОВками.
Практично через рік Ключку замінили на Немова Михайла Миколайовича, який протримається на посаді декілька місяців, а на заміну йому прийшов Лющенко Ігор Васильович.
2018 рік для ТОВки відзначився новими пертурбаціями — вона переїхала до Києва, а ФОПа з Алчевська, Богданову Ларису Миколаївну, директорку благодійної організації Максимчук Оксану Віталіївну та того ж Немова виключили зі списку бенефіціарних власників.
Директором став Бондаренко Дмитро Володимирович, який протримався на посаді найдовше всіх — три роки. У 2021 році Бондаренка замінив Мікулін Віктор Вікторович, якого через місяць замінив Богданчук Володимир Олексійович.
Також 2021 рік відзначився для ЮТБ новою юридичною адресою та зміною виду діяльності. Фірма переїхала з Києва до Мирнограда Донецької області, а замість будівництва залізниць та метрополітену перемкнулась на житлові та нежитлові будівлі.
Загалом 2021 рік став для фірми роком змін, нового директора Богданчука видалили із переліку засновників та бенефіціарних власників, а все правління перейшло до Бурієва Ельдара Валітовича.
У 2020 році Бурієв керував фірмою з Покровська — ТОВ «СТРОЙДОР КОНСАЛТ», що займається будівництвом доріг та автострад. Наразі директором ТОВки значиться Подосовський Андрій Костянтинович, який став засновником та бенефіціарним власником у 2023 році у ЮТБ, замість Бурієва.
Як зазначалося раніше, у липні минулого року Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області уклало з ЮТБ договір та перерахувало 28 мільйонів гривень за експлуатаційне утримання доріг.
Для виконання цього договору товариство орендувало техніку у ТОВ «СПЕЦ ТРАНС ГРУП 2023», серед засновників якої значиться Евеліна Подосовська — ймовірно, дружина власника «Юніотрансбілдінг» Андрія Подосовського.
На початку листопада 2023 року посада директора від Бурієва перейшла до Сущенко Станіслава Володимировича, підприємця з Мирнограда, який займається виробництвом будівельних матеріалів із пластмас.
У 2020 році директор Сущенко балотувався у депутати Мирноградської міської ради від партії «За майбутнє», першим у списку якої був брат Требушкіна — Олексій. На відміну від брата Требушкіна, керівника «ЮТБ» не було обрано депутатом.
На сторінці Сущенка у соціальній мережі фейсбук можна побачити багато дописів колишнього мера Покровська та Мирнограда Требушкіна, у яких він відзначає теперішнього директора ЮТБ.
Не полишали увагою Сущенка у фейсбуці й інші співробітники Покровської міськради. Ну і наостанок історичної довідки наразі юридичною адресою «Юніотрнасбілдінг» значиться офісне приміщення у Луцьку. Про фактичну адресу, де може розміщуватись власність товариства та де працюють її співробітники — невідомо.
Тендери
За даними порталу «Наші гроші», у 2017 році ЮТБ відзначилось підрядом з Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг. Місцеві податківці звинуватили управління автомобільних доріг у «нереальності проведення господарських операцій» з «Юніотрансбілдінгом». Підприємство не мало необхідних матеріальних, трудових та інших ресурсів.
Про будь-які тендерні підряди фірми було невідомо аж до 2022 року — тоді вона почала отримувати замовлення на Донеччині.
2022 рік став для фірми роком підйому, на тендерах вона змогла заробити понад 6 мільйонів гривень. 2023 рік став ще продуктивнішим, товариство взяло участь та виграло у тендерних закупівлях на суму понад 663 мільйони гривень, за результатами було укладено 120 договорів.
На кінець січня 2024 року у фірми вже значаться два виграних тендери. Одна закупівля на 799 тисяч 900 гривень з Житлово-комунальним відділом Покровської міської ради Донецької області щодо зимового утримання вулиць та доріг Покровська, а інша — на 27 мільйонів гривень — зі Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області на експлуатаційне утримання автомобільної дороги загального користування державного значення М-06 Київ-Чоп.
За даними Опендатабот, порталу який надає доступ до державних даних з основних публічних реєстрів, найбільшим замовником послуг ЮТБ значиться Служба автомобільних доріг у Донецькій області.
Топ виграних ЮТБ тендерів у Донецькій області
- Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Покровського, Волноваського та Краматорського районів у Донецькій області для Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області на понад 175 мільйонівгривень.
- Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Покровського, Волноваського та Краматорського районів у Донецькій області для Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області на понад 102 мільйони гривень.
- Капітальний ремонт моста на км 18+570 автомобільної дороги загального користування місцевого значення О0527Лиман — Лозове — /на Радьківські Піски відДепартаменту розвитку базових галузей промисловості Донецькоїобласної державної адміністрації на 53 мільйони гривень.
- Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Донецькій області від Служби відновлення та розвиткуінфраструктури у Донецькій області на понад 29 мільйонів гривень.
- Будівництво кладовища за адресою: вул. Виноградна, м. Мирноград, Донецька область від КП «ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ТРАНСПОРТ» на понад 11 мільйонів гривень.
Такий обсяг виграних тендерів, особливо у Донецькій області, дає можливість припустити, що «ЮТБ», ймовірно, досягло монопольного становища, та його діяльність потребує уваги зі сторони Антимонопольного комітету України.
Ризики та зв’язки
Ризики, які у 2017 році були підставою для визнання податківцями договору підряду нереальним між ЮТБ та Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг, нікуди не зникли. Як і тоді підприємство не має необхідних матеріальних, трудових та інших ресурсів, проте має ймовірний зв’язок з колишнім мером Покровська та Мирнограда Требушкіним.
Для участі у тендерних закупівлях ТОВ «Юніотрансбілдінг» постійно подає інформацію про наявне обладнання та матеріально-технічну базу для виконання угоди. Практично все обладнання та інша техніка, яка використовується орендується ЮТБ.
Наприклад, для участі у тендері на понад 175 мільйонів гривень для Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області для надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Покровського, Волноваського та Краматорського районів у Донецькій області ТОВка надала інформацію про оренду вантажних самоскидів у ТОВ «КОМПАНІЯ МІСТДОРБУД», вантажні цистерни — у ТОВ «ЛЮКС 2020», афтогрейдер та асфльтоукладчик — у ФОП Хасенко Миколи Олександровича, дорожню фрезу — у ТОВ «ТПК ПРОМ ІНВЕСТ», спеціальний вантажний дорожньо-ремонтний ТЗ — у ТОВ «СПЕЦ ТРАНС ГРУП 2023».
Хасенко разом з ексмером Покровська Русланом Требушкіним значаться власниками ТОВ «Стиль». Раніше «Вчасно» повідомляло, що Хасенко приходиться родичем дружині Требушкіна.
Крім того, засновниками мирноградського ТОВ «Люкс 2020» знову виступає той же Микола Хасенко, проте разом з Дмитром Кравченко, який із братом Руслана Требушкіна Олексієм свого часу входили до складу Донецької обласної організації партії «Відродження».
Уповноваженою особою та директором ТОВ «Компанія Містдорбуд» є Вадим Чайка — колишній директор краматорського комунального підприємства «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них». Натомість одним із засновників ТОВ є Віктор Коркішко — колишній керівник Донецького облавтодору.
Серед засновників ТОВ «СПЕЦ ТРАНС ГРУП 2023» — Евеліна Подосовська — ймовірно, дружина власника «Юніотрансбілдінг» Андрія Подосовського.
Директором «СПЕЦ ТРАНС ГРУП 2023» зазначається директор ТОВ «ЮТБ» — Сущенко Станіслав Володимирович.
Хотілось би ще закцентувати і на довідки ЮТБ про залучених спеціалістів. Наприклад, для участі у закупівлі будівництва кладовища у Мирнограді товариство повідомило, що 28 осіб з 34 буде працювати за цивільно-правовою угодою. Таким чином, з цими спеціалістами не оформлені трудові відносини та вони не входять до штату підприємства.
Можна припустити, що відсутність працівників та необхідної матеріальної-технічної бази для виконання будівельних робіт може стати приводом для уваги податківців та визнання господарських операцій нереальними із подальшим нарахуванням штрафних санкцій.
На підставі цього можна припустити, що замовники «Юніотрансбілдінг» можуть повторити долю Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг у 2017 році.
Судові справи
На початку 2024 року діяльність «Юніотрансбілдінг» стала предметом уваги Донецької обласної прокуратури, яка звернулася до господарського суду із позовною заявою до Департаменту розвитку базових галузей промисловості ДонОДА та ЮТБ про визнання недійсним договору на капітальний ремонт мосту на км 18+570 автомобільної дороги загального користування місцевого значення О0527 Лиман-Лозове-/на Радьківські Піски.
23 січня провадження було закрито за клопотанням прокурора. Сторони внесли зміни до угоди, зменшивши вартість робіт на суму коштів, передбачених на покриття ризику. Як зазначив прокурор у клопотанні про закриття провадження, «…наразі загроза безпідставного витрачання (переплати) державних коштів припинила існування та не створює можливості порушення державних інтересів».
Найцікавіше, що діяльність «Юніотрансбілдінг» згадується і у кримінальній справі. ЮТБ, ймовірно, входить до списку підконтрольних суб`єктів господарювання, які є інструментом вчинення кримінальних правопорушень.
В Ухвалі Київського апеляційного суду в рамках кримінального провадження зазначається, що існує однаковий шаблон для створення та ведення бізнесу, де одна особа виступає як засновник і голова компанії, адреса та контактні дані збігаються, а також фірми користуються послугами одних і тих самих банків.
Ці особи та компанії намагаються уникнути сплати податків на прибуток. Це відбувається шляхом укладання угод про факторинг та переуступку боргів, що призводить до збільшення витрат у фінансових звітах.
Згідно з інформацією, суб'єкт підприємництва, який є замовником послуг і отримує користь у цій схемі, у звітному періоді вигадує витрати, включаючи борг та відсотки за нього (які насправді знову повертаються до нього), відповідно до угод про факторинг.
Кримінальне провадження продовжується, доля фірми невідома.
З цього всього виходить, що ТОВ «Юніотрансбілдінг», ймовірно, є дуже ризикованим підприємством для співпраці, оскільки немає достатньої матеріально-технічної бази, трудового та інших ресурсів і вже фігурує у кримінальній справі. Проте з якихось причин вона продовжує бути улюбленим підрядником комунальників Донеччини, ймовірно, зв’язки з Требушкіним роблять свою справу.