Фото з відкритих джерел
Міністерство енергетики та захисту довкілля ініціювало та розпочало перевірку усіх державних шахт України. Про це під час сьогоднішньої години питань до уряду заявив перший заступник міністра енергетики та захисту довкілля Віталій Шубін, повідомляє ІА «Вчасно».
«Ми розпочали аудит усіх державних шахт — з’ясовуємо, які перспективи розвитку вугільної галузі», — зазначив Віталій Шубін.
ЧИТАЙТЕ: «Шахтарі розлючені» — в Україні починається загальний страйк гірників
Зі слів першого замміністра, із 33 державних вугільних підприємств України лише 10 мають перспективи розвитку.
«Зараз ми шукаємо формулу, як зробити вугільну галузь беззбитковою. Нам набридло фінансувати збиткові підприємства. Приватні копальні заробляють, а державні — ні. І це вже триває протягом останніх десяти років».
Проте про причини такої ситуації чиновник міністерства не уточнив. Представники профспілок неодноразово заявляли, що чи ненайбільшим ворогом вугільної галузі України є так звані «смотрящі», які заробляють на держпідприємствах мільйонні статки, диктуючи власні умови.
Серед найбільш поширених «схем» розкрадання державного вугільного сектору: махінації із зольністю вугілля, розбавлення готового концентрату шлаками, поставки на шахти старого обладнання за ціною нового, корупційні схеми при проведенні багатомільйонних тендерів на закупівлю гірничого обладнання.
На посади гендиректорів «смотрящі» також призначають виключно тих людей, які згодні працювати за схемами.
Останні роки на державних шахтах заробляв нардеп від БПП Ігор Кононенко. За інформацією у ЗМІ, віднедавна його людей замінило оточення олігарха Ігоря Коломойського.
Зміну «кураторів» відчули і найбільш стабільні вугільні підприємства Донеччини. Так, перед робітниками ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» накопичились чималі борги по зарплаті. ТОВ «Краснолиманське», яке фактично належить Кропачову, так само відчувало тимчасові труднощі.
ЧИТАЙТЕ: «Смотрящего» на шахтах Донбасу Кропачова замінили люди Коломойського — ЗМІ
Та поки вугільні клани ведуть боротьбу за сферами впливу, вугільна галузь несе збитки. За останні п'ять років видобуток вугілля на шахтах Донбасу знизився більш ніж в два рази, а більше 60% шахтного обладнання повністю зношене. Така ситуація склалася через те, що в 2013—2017 роках бюджетні кошти на технічне переоснащення шахт не виділялися. На багатьох шахтах спостерігається нестача гірничо-шахтного обладнання.
Нагадаємо, 29 жовтня в Україні заплановано проведення загального шахтарського страйку — усі державні вугільні підприємства будуть зупинені, а гірники вийдуть на акції протесту через проблеми у вугільній галузі.