Скрін відео "Громадський патруль"
На початку літа поточного року мешканці Бахмуту, громадські активісти почали бити на сполох: річка Бахмутка, що протікає через місто, стала забрудненою. А один з її природних струмків, як стверджували автори численних відео, перетворився на фекальну помийку, йдеться у розслідуванні журналістів Ініціативного руху «Громадський патруль».
Активісти Бахмуту наголошували, що джерело забруднення — очисні споруди місцевого водоканалу. Люди зафіксували сильне забруднення струмка у місці скидання нібито очищеної води комунальним підприємством. Зрештою, один з мешканців Бахмуту звернувся до обласної екологічної інспекції, яка розпочала перевірку.
ЧИТАЙТЕ: ВИДЕО. «Некоронованный лорд Донбасса», — как построил бизнес-империю бахмутский депутат
Позапланова перевірка комунального підприємства «Бахмут Вода» екологічними інспекторами тривала два тижні. Екологи виявили купу порушень та дали комунальному підприємству три тижні на їх усунення. Керівник водоканалу підписав відповідний припис державної екоінспекції. Але повторна перевірка показала, що більшість пунктів припису виконано не було. Зокрема:
— робота очисних так і не була забезпечена відповідно до затвердженого регламенту
— не вжиті заходи для ліквідації аварійних ситуацій на очисних спорудах
— продовжується скидання до річки води з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Екологи зафіксували, що до річки з очисних скидається вода з вмістом фосфатів у 5 разів вище допустимої норми, нітратів у 2,5 рази.
Виявлені порушення сколихнули громадськість Бахмуту. Місцеві активісти спробували потрапити на територію очисних, але їм це не вдалося.
Отже, чому очисні споруди Бахмутського водоканалу забруднюють водні ресурси, зокрема річку Бахмутка? Адже чотири роки було проведено капітальний ремонт очисних споруд аж за 70 млн грн?
Проблеми з роботою очисних можуть бути пов’язані саме з тим, що, за даними правоохоронців, під час їх реконструкції було розкрадено половину всієї суми.
«Куди витрачені гроші? З урахуванням того, що зараз є у вільному доступі кримінальну справу, з якого випливає, що 35 млн якраз вкрали на цій реконструкції, ми можемо зрозуміти, що особливого завдання не стояло доводити до ладу очисні споруди, а потрібно було просто вкрасти гроші», — зазначає громадський активіст Віктор Зіпір.
Міський голова Бахмута Олексій Рева запевняє, що сам був зацікавлений у проведенні перевірки водоканалу обласними екологами.
Як переконує пан Рева, забруднення річки Бахмутки відбувається через несанкціоновані скидування забруднюючих речовин промисловими підприємствами.
Щодо кричущих зловживань під час реконструкції очисних (з виділених 70 млн, 35 млн, за даними правоохоронців, було вкрадено), то міський голова визнає, що безпосередньо втручався у ситуацію.
На підставі опублікованих активістами у мережі відеоматеріалів, прокуратурою ще влітку було розпочате кримінальне провадження за фактом забруднення водних об’єктів комунальним підприємством. Але до суду справа досі не дійшла.