Фото - стоматологічний сервіс для бійців з передової (базовий табір «Домік» розташований у селі Карлівка, Мар’їнського району Донецької області)
Була створена електронна петиція із вимогою відкликати премію в галузі стоматології. ІА «ВЧАСНО» детально розібралося в ситуації. За роботу «Високотехнологічні методи надання спеціалізованої стоматологічної допомоги в мирний та воєнний час» Указом очільника Держави було присуджено премію в розмірі 300 000 гривень сімом науковцям. Суму премії розділили між усіма сімома лауреатами.
В рефераті роботи вказано, що її авторами створено пересувний стоматологічний кабінет та налагоджена система надання стоматологічної допомоги військовослужбовцям в зоні ООС шляхом організації профільних кабінетів військових мобільних шпиталів.
Саме зв'язок номінантів премії із зоною ООС волонтери називають фейковим.
Автори електронного звернення про скасування премії наголошують, що саме волонтерами було практично забезпечено всі наявні пересувні стоматологічні комплекси, налагоджено надання високоспеціалізованої стоматологічної допомоги.
«Номінанти державної премії жодного мобільного кабінету не створили: ані стаціонарного, ані цивільного, ані військового. Це все волонтерський ресурс був — держава не закупила жодного», — зазначив в коментарі інформагенству «ВЧАСНО» один із авторів електронного звернення, капітан запасу Ігор Ященко.
До війни чоловік мав фірму в Запоріжжі, яка займалась постачанням медичного стоматологічного обладнання. Зараз Ященко є керівником доброчинного проєкту «Тризуб Дентал» — це стоматологічний сервіс для бійців з передової (базовий табір «Домік» розташований у селі Карлівка, Мар’їнського району Донецької області). У «Доміку» надають фахову стоматологічну допомогу українським захисникам, які можуть покинути позиції, а також тим, хто знаходиться безпосередньо на лінії фронту — туди виїздять стоматологічні кабінети «на колесах».
За даними Ігоря Ященко, за 5 років роботи поблизу фронта безкоштовно було прийнято понад 40 тисяч пацієнтів-військовослужбовців.
«Є люди, які за п'ять років розбудували афігєнний стоматологічний комплекс на фронті, який включає в себе стаціонарні кабінети і пересувні. Туди приїжджають лікарі з усієї країни, аби надавати стоматологічну допомогу військовим і, що там казати, місцевим теж.
Все це за кошти самих стоматологів і волонтерів. За такий тривалий час вони досягли нереальних для деяких цивільних клінік показників — уявіть собі, що в Карлівці вони роблять бійцям КТ, ставлять під наркозом імпланти і ведуть на кожного з них електронну картку… Виявилось, що за розвиток стоматологічної допомоги в АТО/ООС на державному рівні були відмічені зовсім інші люди…", — розповіла про «Домік» у Фейсбуці волонтерка Інна Долгушина.
Волонтери-стоматологи вважають, що автори-лауреати Держпремії вчинили свідому фальсифікацію: вигадали «створення і впровадження ними в зоні АТО (ООС) ефективної моделі стоматологічної допомоги з мережею стаціонарних та мобільних стоматологічних кабінетів». Саме тому автори петиції № 22/087574-еп вимагають від Президента України скасувати Указ про присудження Державної премії в галузі стоматології.
Дантисти-ентузіасти вважають лауреатів високої нагороди не причетними ані до організації, ані до практичного надання стоматологічної допомоги військовослужбовцям та місцевому населенню в зоні ООС.
«Цинізм лауреатів-плагіаторів, які привласнили собі доброчинну працю волонтерів-стоматологів, обурив волонтерську спільноту. Тому сподіваємося на справедливе рішення на державному рівні», — йдеться в тексті петиції.
Відомо, що на звернення волонтерів в Міноборони провела засідання комісія з етики, яка перевірила достовірність викладених в премійованій роботі фактів. Плагіату виявлено не було.
Президент ГС «Національна спілка стоматологів України» Мирон Угрин, який є співініціатором створення петиції, зазначив, що фраза про «створення та впровадження в зоні АТО/ООС ефективної моделі стоматологічної допомоги, яка включає мережу стаціонарних та мобільних стоматологічних кабінетів», вказана в анотації до роботи, є брехнею. На його думку, якби лауреати Державної премії у галузі стоматології отримали нагороду просто за наукові досягнення, це пройшло би непомітно.
Виявилося, що Комітет з Державних премій допустив помилку у формулюванні, яка обурила волонтерську спільноту, але потім виправив її.
«Дійсно, в першому варіанті огляду премійованої роботи на веб-сайті Комітету було некоректно використано словосполучення „створено та впроваджено“ (замість „розроблено та запропоновано“) в зоні АТО (ООС) ефективної моделі стоматологічної допомоги, яка включає мережу стаціонарних та мобільних стоматологічних кабінетів». Після слушних зауважень фахівців формулювання було уточнено", — таку відповідь отримав Мирон Угрін від КДПУ на свій запит.
В той же час у цьому ж документі йдеться про те, що Державну премію присуджено за роботу «Високотехнологічні методи надання спеціалізованої стоматологічної допомоги в мирний та воєнний час», а не за «надання медичної допомоги в зоні бойових дій» (см.ДОКУМЕНТ).
Кореспонденту інформагенства «ВЧАСНО» вдалося отримати коментар шодо ситуації, яка склалася навколо премії, в декількох її лауреатів.
Член-кореспондент НАМН України, д.м.н. Владислав Маланчук розповів, що у роботі були представлені матеріали досліджень за останні 35−40 років від чотирьох провідних вузів країни. У склад роботи увійшли 18 докторських дисертацій та 75 кандидатських.
«Державна премія, яку ми отримали, — це премія за науку, а не за кількість вилікуваних хворих. Особисто я займаюся хірургією. Я 28 років представляю нашу країну в Європі та в світі, в Радах європейських асоціацій. Моя задача — робити науку, навчати молодих лікарів, як лікувати, розробляти нові способи лікування
Чому наш 40-річний досвід хтось поставив під сумнів? Невже наші наукові досягнення нічого не варті?" - вважає Владислав Маланчук.
В свою чергу, волонтери наголошують, що не зменшують ролі науковців і не ставлять під сумнів їхню компетентність в області стоматології. «Волонтери не просять переприсудити премію собі. Ми засуджуємо некоректність її присудження. Потрібно нагороджувати по справедливості. А якщо вже вирішили присудити премію саме цим людям, які напевно є класними спеціалістами своєї галузі, то не потрібно пхати туди тему війни», — зазначила волонтерка Інна Долгушина в коментарі ІА «ВЧАСНО».
В зоні проведення бойових дій науковці дійсно не були. Втім лауреати Державної премії впевнені, що їхня діяльність тісно пов'язана з ООС. Адже вони оперують поранених на фронті в обличчя військовослужбовців (в госпіталях СБУ, Міноборони та інших клініках).
Один з лауреатів, полковник медичної служби ЗСУ Андрій Лихота в коментарі ІА «ВЧАСНО» зазначив, що наявність стоматкабінету, який створили волонтери в зоні ООС, то є добре, але там не лікують щелепно-лицевих поранених.
«Там працюють лікарі-стоматологи, які лікують карієс зубів та його ускладнення, а також надають ортопедичну допомогу, зокрема протезують на імплантах. Ну і Слава богу! Це дуже гарно, що є така допомога. Але ж у зоні ООС є ще 4 мобільні госпіталі, які працюють в повному об’ємі, де функціонують стоматкабінети. Наші військові стоматологи роблять не менше втручань, повірте, а можливо, навіть і більше, ніж волонтери. Але ніхто про це не каже і не піариться. Тому що це є їхня служба, то ж їхня робота. На передовій потрібно надати першу медичну допомогу і швиденько евакуювати пораненого в центр», — зазначив Лихота.
І додав, що на базі кафедри Української військово-медичної академії функціонує єдиний в Україні науково-методичний центр з військової стоматології, де готуються та щорічно проходять перепідготовку 100% особового складу військових стоматологів, які надають системну стоматологічну допомогу військовослужбовцям Збройних сил України.
За словами науковця, в 2019 році Міноборони мало зробити замовлення на 10 розроблених у Військово-медичній академії пересувних стоматкабінетів, але грошей виділено не було виділено.
Частина наукової роботи, яка отримала Держпремію, знаходиться під грифом «секретно». Цей факт волонтери вважають дивним, адже рецензенти мали якось ознайомитись з цим матеріалом.
Автори ж пояснюють, що докторська дисертація полковника медичної служби ЗСУ Андрія Лихоти була засекречена ще приблизно 17 років тому. Рецензенти не знайомились з нею напряму́: вони давали оцінку по непрямим даним, які можна було частково розшифрувати та опублікувати.
«Звичайно, значний вклад в медичну допомогу учасникам бойових дій на Сході вносять волонтери. Але це заслуговує окремих персональних нагород. На мою думку, маніпулювання в мережі інтернет свідомістю непоінформованих громадян є спробою викликати хибні уявлення про наукові здобутки Української наукової стоматологічної школи, яка у 2019 році відсвяткувала 100-річний ювілей», — вважає Владислав Маланчук.
Нагадаємо, Державну премію у галузі стоматології отримали д.м.н. Станіслав Шнайдер; д.м.н Оксана Дєньга; д.м.н. Владислав Маланчук; к.м.н. Анна Рибачук; д.м.н. Мирослава Драгомирецька; д.м.н. Ірина Мазур і д.м.н. Андрій Лихота.
Наразі збір підписів для підтримки електронної петиції триває: з 25000 необхідних голосів ЕП підтримали трохи більше, ніж півтори тисячі людей.