Сьогодні в Україні День пам'яті захисників Донецького аеропорту / Фото з відкритих джерел
Оборона Донецького аеропорту розпочалася 26 травня 2014 року, після того, як бойовики захопили інфраструктуру, і ВСУ провели спецоперацію із зачистки території. Після цього бійці протягом 242 днів захищали об'єкти ДАПу. Оборона ДАП тривала всього на тиждень менше, ніж оборона Севастополя під час Другої світової війни, і набагато довше, ніж оборона Брестської фортеці.
У захисті Донецького аеропорту в різний час брали участь бійці 79-ї, 80-ї, 81-ї та 95-ї десантних бригад, 93-й і 57-й механізованих бригад, 90-го аеромобільного і 74-го розвідувального батальйонів, батальйону Дніпро-1, добровольці Правого сектора і багато інших.
«Не все так погано, за винятком того, що всюди валяються трупи, частини тіл і довбають постійно», — згадував про оборону ДАП боєць з позивним «Бродяга».
Захисник ДАПу "Бродяга"Бродяга був корегувальником вогню, але попри напруженої ситуації в ДАПі, він фіксував на відео все, що відбувалося навколо. Щоб дізнатися про те, як «кіборги» живуть і воюють в стінах напівзруйнованого термінала його короткі відеозвіти, зняті на найпростіший телефон, чекали тисячі українців.
Перебуваючи в башті, бійцеві кожен день доводилося дивитися на залишки тіл бойовиків, яких не поспішали забирати «бойові побратими».
«Вони у мене купами валялися, — згадує „Бродяга“. — За їхніми ж проханнями й збирав їх „жмуриків“. 14 грудня були зібрані всі ворожі двохсоті, розкидані, розірвані навпіл, без голови, чотири місяці там лежали … ми їх всіх зібрали. Вже на наступний день, на своїй вогневій точці викидав бетон після танкового обстрілу і закладався мішками, щоб приготувати укріп позицію».
За мужність і безстрашність проросійські пропагандисти назвали захисників донецького аеропорту кіборгами.
Під час оборони ДАПу загинули понад 200 українських бійців, 58 з них — в останні кілька діб.
Донецький аеропорт був захоплений бойовиками в кінці січня 2015 року, коли, скориставшись перемир'ям, для евакуації своїх убитих і поранених, вони замінували й підірвали будівлю, де розташовувалися захисники ДАПу.
Бетонні перекриття і стеля в багатьох секціях впали, залишивши під собою захисників України. Багато поранених і контужених бійців потрапили в полон.
Волонтер Ілля Лисенко з позивним «Хоттабич», команда якого займалася евакуацією поранених з ДАПу, стверджує, що скільки бійців загинуло та було поранено під час боїв за аеропорт — невідомо.
Волонтер Ілля Лисенко "Хоттабич"«Те, що творилося в останні дні в аеропорту — це було жахливо, колосальні втрати, — каже «Хоттабич «. — Поранених вивозили й наші екіпажі, і Правий сектор, і 93-а бригада. Там за 4−5 днів було близько 130−140 поранених. Це і ті, хто був в терміналі, і ті, хто рятував тих, хто був в терміналі, і ті, хто забезпечував прикриття. Починалося все з 12 поранених, а потім все переросло в цю подію, коли з боями входили й виходили з термінала, рятували одних, втрачали інших. Саме наші волонтери Юра Шаман і Оля Кроха змогли налагодити там «конвеєр» з вивезення поранених. Тільки вони двоє вивозили близько 60 осіб. Вивозили в лікарні Селидового, Красноармійська (нинішнього Покровську прим.) «.
Точну цифру втрат сил АТО за час оборони Донецького аеропорту складно, учасники подій говорять про сотні життів бійців. Разом з військовослужбовцями ЗСУ в обороні ДАПу і боях за його околиці брали участь і добровольці.
За ситуацією в аеропорту стежила не тільки Україна, а й люди в інших країнах, які підтримували «кіборгів». Кожен день вони чекали зведення з лінії фронту — аеропорт, найсильніші обстріли, горить техніка, руйнуються стіни, гинуть бійці, але «кіборги» не здаються. Сьогодні, аналізуючи ситуацію, багато експертів сходяться на думці, що залишити стратегічно важливу точку українських військових змусили безграмотні рішення військового керівництва, яке провалив наступальну операцію, допустило ряд помилок під час чергового «перемир'я», коли бойовики змогли зайняти без бою вигідні рубежі. Це дозволило їм наступати.
Подвиг захисників Донецького аеропорту став символом мужності й стійкості духу української армії. Про оборону ДАПу написано кілька книг, а також знято художній фільм «Кіборги».
Сьогодні у пам’ять про захисників Донецького аеропорту у Краматорську пройшов траурний мітинг.
Захисники ДАПу / Фото: Сергій Лойко
Фото: Сергій Лойко
Фото: Сергій Лойко
Фото: Сергій Лойко