Фото з відкритих джерел
Ми живемо в умовах пандемії коронавірусу вже майже рік. При цьому розповсюдження вірусу в низці країнах, зокрема, і в Україні тільки набирає обертів. Природно деяким людям набридло дотримуватися запобіжних заходів щодо коронавірусу, як-от дезінфекція рук, носіння масок, соціальна дистанція і так далі.
Психологиня американської школи медицини Джона Гопкінса Каріса Перріш надала поради, за допомогою яких ви зможете далі дотримуватися цих ефективних заходів, уникнути небезпечної «пандемічної втоми» чи «вигорання» та продовжити захищати себе, свою сім’ю та інших від COVID-19.
До 2020 року населення в цілому не носило маски для обличчя в громадських місцях, не зберігало фізичної дистанції та не мило руки так часто. Зараз же медичні експерти рекомендують дотримуватися всіх цих заходів для запобігання розповсюдженню коронавірусу SARS-CoV-2, який викликає COVID-19. І слідування цим правилам може бути приголомшливим для деяких.
«Спроба дотримуватися чогось додаткового — це завжди проблема, — каже Перріш. — Ви можете додати якісь нові кроки до свого розпорядку на кілька днів, але стійкі зміни поведінки важкі. Особливо, коли навколо вас ніхто не хворіє, і вам просто не хочеться носити маску або говорити „ні“ тому, що ви полюбляєте робити. Але річ у тому, що запобіжні заходи дійсно працюють».
Каріса Перріш стверджує, перебудова свого життя навколо ризику, який не здається реальним, може здаватися дивним.
«Зараз більшість людей все ще відсторонені від наслідків зараження COVID-19, — пояснює Парріш. — Ризик для них може не здаватися реальним, якщо вони не знають нікого, хто хворий на COVID-19. І, на жаль, деякі люди відчувають певний кайф від того, що роблять щось ризиковане та уникають наслідків».
Складіть обов’язки
Зміни в поведінці можуть починатися з чіткого наміру та обіцянки. Носіння шолома під час їзди на велосипеді, зупинка на світлофорі та багато інших рятувальних звичок починаються з рішення, що ви хочете зробити щось правильно, аби захистити себе та оточуючих, навіть якщо це принесе незначні незручності.
Той самий принцип може застосовуватися до миття рук, дотримання фізичної дистанції та носіння маски в громадських місцях.
Залишайтеся гнучкими, оскільки рекомендації змінюються
Нові наукові відкриття щодо вірусу, який спричиняє COVID-19, щодня змінюють рекомендації експертів, це викликає плутанину. Ви самі собі ставите питання: чи мені все-таки потрібно дезінфікувати продукти? Чи потрібно носити маску в машині? Чи безпечно моїй дитині гратися у дворі?
Важко — але важливо — не відставати від оновленої інформації.
Практикуйте запобіжні заходи, поки вони не стануть вашою другою природою
«Ключовим є повторення нового кроку, поки він не стане звичкою, — каже психологиня. — Коли ви вперше починаєте користуватися зубною ниткою або саджаєте дитину в дитяче автомобільне крісло, це може здатися клопотом, хоча ви знаєте, що це треба робити.
Отже, коли мова заходить про захист від COVID-19, ви просто зобов’язуєтесь робити все для цього, а потім з часом виявляєте, що надягаєте маску або миєте руки, не замислюючись".
Тримайте необхідні витратні матеріали під рукою
Каріса Перріш рекомендує подбати про те, щоб завжди можна було легко знайти маску — і використовувати її, коли вона вам потрібна. «Якщо я не можу знайти її, це змушує робити додаткову дію пошуку, тому, щоб зменшити бар'єри для її носіння, я маю кілька масок і зберігаю їх у різних місцях», — каже вона.
Ця ж ідея може стосуватися і гігієни рук. Тримання невеликих пляшок дезінфікуючого засобу для рук (із щонайменше 60% вмістом алкоголем) у декількох місцях може спонукати до частого його використання.
Опирайтеся на реальні історії, щоб зрозуміти ризики та наслідки
Для багатьох людей захворіти на COVID-19 — це абстрактна ідея, щось, що трапляється з іншими людьми в різних частинах країни, але не зі мною. Але реальність така, що коронавірус може вразити кого завгодно. «Прочитайте історію про когось, хто пройшов COVID-19, щоб це стало для вас особистим», — рекомендує Парріш.
Дайте дітям можливість вибору
Заохочуючи своїх дітей носити маски, Парріш дозволила їм робити вибір. «З'являється все більше різноманітних візерунків, я дозволяю їм вибирати кольори та тканини, які сподобались».
Діти також можуть вибрати свій улюблений аромат дезінфікуючого засобу для рук або веселу віртуальну гру, в яку можна віддалено грати з друзями.
Залучайте дітей
Парріш каже, що її діти мають свій голос у процесі дотримання сім'єю заходів безпеки. «Я сказала їм, що вони можуть робити мені зауваження, якщо я коли-небудь забуду одягнути свій ремінь безпеки, — каже вона. — Надання такого рівня участі допомагає тримати їх у практикуванні безпечної поведінки».
Батьки можуть дати дітям дозвіл нагадувати іншим членам сім'ї, щоб ті зберігали фізичну дистанцію, носили маску та тримали руки в чистоті.
Найголовніше — не здаватися. Пандемія коронавірусу не припиниться найближчим часом. Профілактичні практики необхідні, поки не буде знайдено, зокрема, вакцину.
«Адаптація до життя з коронавірусом можлива, — говорить Парріш. — Багато років тому ніхто не турбувався через пасивне куріння. У нас не було автокрісел для дітей, ми не вкладали немовлят на спину, щоб ті заснули».
Психологиня підкреслює, що прийняття цієї нової реальності та дотримання протиепідемічних звичок можуть запобігти поширенню COVID-19.