З 1 жовтня стартують ряд нововведень / колаж з фото АрміяInfrom, Трибуна та Кореспондент
«Вчасно» зібрало інформацію про нововведення, які набули чинності з 1 жовтня. Про що варто пам'ятати — в матеріалі.
Заробітна плата
З 1 жовтня в Україні збільшується розмір мінімальної заробітної плати. Збільшення не суттєве — дорівнює 200 гривням та тягне за собою збільшення розміру ЄСВ. Тепер ставка дорівнює 1474 гривням. Прожитковий мінімум для працездатних осіб не змінюється і становить 2600 гривень.
Незмінним лишається розмір податкової соціальної пільги; граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги; граничний розмір добових; неоподатковуваного доходу у вигляді подарунків; сума неоподатковуваної допомоги на поховання від роботодавця; сума нецільової благодійної допомоги; ставка податку на нерухоме майно.
Пенсійні виплати
У жовтні проводиться плановий перерахунок пенсій. Так, мінімальна пенсія зросте на 200 гривень до 2 680 гривень для пенсіонерів, яким виповнилось 65 років, які не працюють та мають страхового стажу не менше, ніж 35 років для чоловіків та 30 — для жінок.
Пенсіонерам, яким 70-75 років, додадуть по 300 гривень. Для вікової категорії від 75 років — мінімальний розмір пенсійної виплати не має бути менш як 3 000 гривень. Для пенсіонерів, котрим понад 80 років, виплати не можуть бути меншими за 2 600 гривень, а в осіб у віці від 70 до 80 років — меншими за 2 500 гривень.
Субсидії
З 1 жовтня змінено механізм виплат субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання побутового палива і скрапленого газу. Тепер цим опікуватиметься Пенсійний фонд та саме через нього здійснюватимуться виплати. До 1 грудня 2022 року діятиме перехідний період. В цей час нарахування субсидій та пільг здійснюватимуть органи соціального захисту населення.
В Україні до кінця воєнного стану діє мораторій на підвищення тарифів, тобто тарифи на розподіл (доставку) газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), а також постачання гарячої води не підвищуватимуть протягом цього терміну.
Тариф на електроенергію, як і раніше, залежатиме від кількості спожитих кіловатів сім'єю (домогосподарством) за місяць:
— до 250 кіловатів – 1,44 грн за кВт/год;
— понад 250 кіловатів – 1,68 грн за кВт/год;
Тариф на газ з 1 жовтня зміниться лише для тих споживачів, які відмовились від річного фіксованого тарифу на користь змінного місячного.
З 1 жовтня ВПО зможуть отримувати послуги за місцем фактичного перебування, а не реєстрації, звернувшись у будь-який орган соціального захисту.
З 1 жовтня українки мали ставати на військовий облік, однак дію Закону відтерміновано на рік, до 1 жовтня 2023 року. Постановка на облік відбуватиметься виключно на добровільних засадах, окрім жінок, які мають спеціальність чи професію, споріднену до медичної діяльності.
Жодних заборон на виїзд жінкам за кордон з немає.
У жовтні в Україні запрацює іпотека під 3%. Подати заявку на неї можна буде через Дію. На неї зможуть розраховувати українські військовослужбовці, правоохоронці, педагоги, медики та науковці. Початковий внесок складатиме 20% на термін до 20 років.
На реалізацію програми та програми фінансового лізингу від «Укрфінжитло» з державного бюджету виділено 20 мільярдів гривень. Це дасть можливість профінансувати близько 20 тисяч родин на придбання житла.
З 1 жовтня поточного року до 1 травня наступного в Україні поза населеними пунктами навіть вдень водії зобов'язані вмикати денні ходові вогні, або ближнє світло фар під час руху. Штрафу за не ввімкнення фар за містом у денний час доби не існує, лише попередження.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!