Добрый день! Ребенку 15 лет, нужно получать паспорт. Справку переселенца не дают, т.к нет паспорта, а паспорт не выдают без справки. Обратилась в собес, с просьбой вписать ребенка в мою справку, получила отказ. Хотя по законодательству, ребенок несовершеннолетний и они обязаны его вписать. Как мне быть в этой ситуации? Помогите.

Виктория, Киев

Ответ юриста:

Шановна Вікторія!

Згідно з положеннями ст. 4  ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», заява про взяття на облік подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).

Як передбачено ст. 6 Сімейного кодексу України, малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

В даному випадку Ваша дитина є неповнолітньою особою, а отже має особисто звертатись з заявою до управління праці та соціального захисті населення.

Проте, згідно з Постановою КМУ від 25 березня 2015 р. № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», зокрема пунктом 20, документи для оформлення паспорта подаються особою або її законним представником до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.

Тобто, в даному випадку це є покинуте місце проживання Вашої дитини на непідконтрольній українській владі території України. В такому разі встановити чи підтвердити факт реєстрації місця проживання Вашої дитини не є можливим, оскільки жодні запити на непідконтрольну територію не дадуть бажаного результату.

В такому разі Ви можете скористатись положеннями тієї ж Постанови КМУ (п. 20), в якій зазначено, що, особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта за місцем фактичного проживання в Україні.

Цивільним кодексом України, зокрема ст. 29 встановлено, що місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому, у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Таким чином, фактичне місце проживання Вашої дитини може бути підтверджено цілою низкою документів, в тому числі договір оренди житла (із зазначенням складу сім'ї), акт управління праці та соціального захисту населення про дослідження Ваших матеріально-побутових умов як ВПО (із зазначенням складу сім'ї), довідка з навчального закладу та інше. З даним пакетом документів звертайтесь в письмовому вигляді за оформленням паспортного документа.