Подскажите, пожалуйста,сложилась такая ситуация: я являюсь переселенцем, проживаю в г.Львов. Я выехала за пределы Украины на неподконтрольную территорию, вынуждена была задержаться там, и просрочила срок прибывания свыше 60 дней. Пенсию мне начисляли, никаких уведомлений не присылали, с проверкой по месту регистрации не приходили! И когда я вернулась в Украину меня вызвали работники соц.защиты и заявили, что я обязана буду выплатить(вернуть) ту сумму в госбюджет, которую мне выплачивали на протяжении того времени, пока я находилась на территории днр. У меня вопрос — так ли это? Есть ли соответствующий законопроект?

Зинаида, Львов

Ответ юриста:

Шановна Зінаїдо!

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, якою затверджено «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», зокрема з п. 2 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Оскільки Вам було призначено даний вид допомоги, ви взяли на себе певний перелік обов’язків, які передбачені чинним законодавством України. А саме, п. 11 Порядку, передбачено, що уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

В даному випадку такою обставиною стало Ваше перебування на непідконтрольній українській владі території України понад 60 днів. Зазначена обставина чинним законодавством, а саме ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визнається як «повернення до покинутого місця постійного проживання». Зазначена обставина є підставою для скасування довідки ВПО та зняття особи з відповідного обліку.

Тобто, починаючи з 61 дня Вашої відсутності видана Вам раніше довідка ВПО стала недійсною, а отже весь цей проміжок часу щомісячна адресна допомога нараховувалась безпідставно.

Таким чином, суми грошової допомоги, виплачені надміру повертаються уповноваженим представником сім’ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Нажаль в даному випадку, враховуючи викладені Вами обставини, є можливим зробити висновок про правомірність вимог управління праці та соціального захисту населення. В подальшому рекомендую Вам детально вираховувати строки перебування на непідконтрольній українській владі території України та вчасно попереджати уповноважений орган соціального захисту населення про заплановані чи фактичні зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.