Здравствуйте. Я из Донецка.1 год назад прописалась в квартире сына в Харькове. Получала пенсию как инвалид детства.После харьковской прописки отказалась от статуса переселенца.Прекратили выплату пенсии, т.к. нет бумажного дела и справки переселенца, которую отказались выдать повторно т.к. она была аннулирована из-за превышения срока 60 дней непересечения границы. Я действительно в это время проживала в г.Горловке у родителей, ухаживая за больной матерью - она инвалид 1 группы и самостоятельно не передвигается. Я обращалась в МФЦ Московского района Харькова, чтобы оформить запрос пенсионного дела на бумажном носителе для того, чтобы самостоятельно забрать свое пенсионное дело.Мне отказали.Сказали приходить через 6 мес.Подскажите, что в моей ситуации делать? В суд не могу, нет ни денег, ни здоровья.

Захарова Ольга, Харьков

Ответ юриста:

Шановна Ольга!

Своїм клієнтам я в першу чергу рекомендую відновити свої матеріальні інтереси.

Тобто, перше, що необхідно зробити, - стати на облік як внутрішньо переміщена особа в місцевому управлінні соціального захисту населення та отримати відповідну довідку. Відмовити у видачі Вам такої довідки не мають права з наступних підстав.

Згідно з положеннями ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Тобто, Ваша нинішня реєстрація місця проживання не впливає на Ваше право бути взятою на облік як ВПО та отримати про це відповідну довідку.

Крім того, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, якою затверджено «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», зокрема з п. 2 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Отже, Ви маєте право й на отримання даного виду допомоги, за умови відсутності певних обмежень передбачених п. 6  Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505, якою затверджено  «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Після отримання відповідної довідки про взяття облік Вас як ВПО, рекомендую Вам звернутись до Управління пенсійного фонду України з відповідним зверненням про відновлення виплати пенсії.

І тільки потім в окремому порядку рекомендую відстоювати своє право на отримання пенсії за зареєстрованим місцем проживання, оскільки, нажаль, вирішення цього питання в позасудовому порядку малоймовірне.