Добрый день, мы переселенцы из Луганска, в город Херсон приехали в августе 2014 года с ребёнком (3 мес). Я сразу начал работать, жена была в декрете. В мае 2017 закончился декрет, жена, по ряду причин, не сразу вышла на работу. Начала работать только с 1 ноября 2017 года. До мая жена получала пособие, потом прекратили выплаты (это понятно, если не работаешь, то и не получаешь пособие), когда обратились по восстановлению выплат, нам ответили, что жена долго не работала после декрета (6 мес) и право на выплаты утратила на всегда. Правомерно ли это?

Алексей, Херсон

Ответ юриста:

Шановний Олексій!

В даному випадку на Ваш бік стає дійсна судова практика, маючи наступні підстави.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 затверджено «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 7 Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.

Саме цим положенням керуються уповноважені органи соціального захисту населення відмовляючи у призначенні допомоги працездатній особі на наступні періоди. Проте дійсна судова практика свідчить про неправомірність таки дій.

Аналіз вищезазначених норм свідчить, що грошова допомога у разі її припинення відповідно до пункту 7 цього Порядку не призначається лише на наступний строк, тобто чергові шість місяців. Положення Порядку № 505 не містять норми, яка б у подібних правовідносинах назавжди позбавляла права особу працездатного віку, яка працевлаштувалась та як і раніше має статус внутрішньо переміщеної особи на отримання грошової допомоги.  Чинним законодавством не встановлено чіткої заборони на признання такої допомоги особі в подальшому.

Таким чином, Ваша дружина має право звернутись з заявою про призначення даного виду допомоги через шість місяців після закінчення строку на працевлаштування, тобто не кожні шість місяців, а через півріччя.

В разі відмови уповноваженого органу/комісії у призначенні допомоги рекомендую Вам звертатись за захистом свого порушеного права до суду.