Мои родственники проживают на неподконтрольной территории, в районе Иловайска. Во время боевых действий, были в нынуждены выехать в Россию, к дочери. Вернулись домой летом 2017. Пенсию не получали более трех лет. В сентябре 2017 переехали на нашу территорию, временно. Им выплатили пенсию за один год, а остальную, сказали , что будут выплачивать на протяжении двух лет, ссылаясь на Закон и порядок начисления пенсии. Хотя, многие знакомые пенсионеры получили выплаты сразу за 2 -3 года. Скажите, пожалуйста, на какие нормы Закона ссылается Пенсионный фонд и как получить оставшуюся пенсию?

Наталья, Днепр

Ответ юриста:

Шановна Наталія!

Дійсно сьогодні існують складнощі з виплатою «пенсійних заборгованостей».

З метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 5.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” посилено контроль обліку внутрішньо переміщених осіб та перевірку наявності підстав виплати пенсій на території, підконтрольній українській владі пенсіонерам-переміщеним особам.

Поновлення виплати пенсій, тимчасово призупинених внутрішньо переміщеним особам проводиться з дати припинення виплати на підставі особистого звернення пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де він перебуває на обліку як одержувач пенсії.

Крім того, ЗУ «Про пенсійне забезпечення», а саме ст. 87, нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більш як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії.

Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

В даному випадку представлятиме складність доведення провини ПФУ, оскільки Ваші родичі перебували за кордоном, а не просто на непідконтрольній території України.

Щодо порядку здійснення виплати, то зі здійсненого аналізу чинного законодавства України, не вбачається обов’язкового розсточення виплати пенсії за минулий час.

В даному випадку, рекомендую Вашим родичам звернутись до УПФУ в письмовому вигляді з проханням здійснити їм виплату пенсії за минулий час в повному обсязі та єдиним платежем і, водночас, просити в разі відмови, роз’яснити її причини з посиланням на конкретні норми чинного законодавства України.