Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи є правомірною відмова у виплаті соціальної допомоги сім'ї переселенців із Криму на підставі того, що сім'я переїхала із окупованої теріторії до настання окупації? Дитина була народжена у Києві. Чи має це значення?

Виктория, Киев

Ответ юриста:

Шановна Вікторія!

Нажаль, чинне законодавство України не на Вашому боці.

Згідно з положеннями ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

І, відповідно, Постановою КМУ «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 року  № 505, встановлено, що грошова допомога надається в тому числі й внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України.

Слід зауважити також, що згідно з положеннями ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року  № 1207-VII, датою початку тимчасової окупації АРК є 20 лютого 2014 року.

Тобто, на момент фактичного переміщення Вашої родини, ще не існувало обставин (зокрема окупації), які б давали законні підстави для надання Вам статусу внутрішньо переміщеної особи і, відповідно, призначення належних даній категорії громадян соціальних виплат.