11 «друзів» Натруса або Що чистить Департамент екології ДонОДА: довкілля чи бюджет? / колаж з фото зі сторінки Сергія Натруса у ФБ та karachun.com.ua
До Департаменту екології та природних ресурсів ДонОДА, керує яким Сергій Натрус, щорічно надходить 300−500 млн грн у вигляді екологічного податку. Це плата від шахт, металургійних заводів, електростанцій за забруднення довкілля або використання природних ресурсів.
Відповідно до Постанови Кабміну «Про перелік природоохоронних заходів», Департамент мав би витрачати ці кошти на створення природно-заповідних територій, розчистку річок, утилізацію відходів, озеленення тощо. Проте дуже часто кошти йдуть на елементарний благоустрій. І все було б доволі непогано навіть в такому разі, якби роботи відбувалися якісно та вчасно, а при виборі на тендерних торгах виконавця робіт не виникало підозр у «розпилі» обласних коштів.
Діяльність Сергія Натруса й підвідомчого йому Департаменту екології та природних ресурсів ДонОДА неодноразово супроводжувалась скандалами і кримінальними розслідуваннями. Сотні мільйонів коштів продовжують іти на рахунки фірм, яких підозрюють в нечесній грі на тендерах, звинувачують у зриві календарних планів та неякісних роботах.
Багато питань викликає і діяльність афілійованого з Департаментом КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами», яке, до речі, раніше очолював Натрус.
Журналісти ІА «Вчасно» проаналізували співпрацю обласних екологів із 11 основними підрядниками, які займаються виконанням вигідних замовлень.
ТОВ «Стройуком» зі статутним капіталом 4 тис. грн — отримувач найбільшого замовлення від Департаменту екології та природних ресурсів ДонОДА. Торік на реконструкцію парку Бернацького підприємству дали 103 млн грн. Цього року йому позапланово виділять ще 17 млн грн.
Варто сказати, що тендерні торги щодо Саду Бернацького, в яких перемогло ТОВ «Стройуком», відбувалися сумнівним чином. Єдиним його конкурентом було ТОВ «Авескрамстрой», яке вибуло з торгів через те, що не встигло подати необхідні тендерні документи. Та чи так це було насправді?
Адже обидва підприємства зареєстровані в Краматорську за однаковою адресою — вул. Куїнджи, 14. Будівля належить компанії «Крамміськбуд», яка теж базується тут. Ці фірми регулярно разом «змагаються» за бюджетні кошти на тендерах. В разі виграшу котроїсь з них — інша стає субпідрядником.
Фірма ТОВ «Авескрамстрой» частково належить ТОВ «КУА АПФ Укрмашінвест». Останнім товариством до жовтня 2019 року володіли Людмила Ульященко (помічниця нардепа Максима Єфімова) і Олена Близнюк — невістка ексголови Донецької ОДА, колишнього «регіонала» Анатолія Близнюка.
Сам Сад Бернацького знаходиться в санітарно-захисній зоні Старокраматорського машинобудівного заводу, одним із засновників якого є син Анатолія Близнюка — Сергій.
Правоохоронні органи протягом років реконструкції цієї паркової зони проводили кримінальні розслідування за фактами привласнення майна, зловживання службовим становищем, а також порушень в дотриманні технічних вимог до виконання робіт ТОВ «Стройуком» .
ПП «ДОНБАС БУДІНДУСТРІЯ» також активно «дружить» з чиновниками ДонОДА.
Дарма, що фірма зареєстрована в Києві — її коріння в Мирнограді на Донеччині. Один з його засновників, Наталія Прокопова, є дружиною Костянтина Прокопова — давнього бізнес-партнера міського голови прифронтового Покровська Руслана Требушкіна.
Прокопов та Требушкін тривалий час керували ТОВ «Донмет», що вело торгівлю відходами та брухтом. Згідно з повідомленнями ЗМІ («Взаимовыгодное сотрудничество мэра Покровска с бывшим ментом Прокоповым: как дерибанят бюджет»), вони відпрацювали цілу схему — від незаконної вирізки металевих конструкцій на шахтах і далі до експорту цього цінного вантажу.
ПП «ДОНБАС БУДІНДУСТРІЯ» має славу розкрадача бюджетних коштів. Ця фірма «загубила» будматеріали на 3 млн грн бюджетних коштів під час будівництва ЦНАПу в Покровську.
Попри таку скандальну репутацію «ДОНБАС БУДІНДУСТРІЯ СЕРВІС», Департамент екології та навколишнього середовища ДонОДА в 2018—2019 роках довірив фірмі реконструкцію очисних споруд в Лимані та міського парку відпочинку на «малій батьківщині» підприємства — в Мирнограді.
При цьому в обох випадках вибір виконавця відбувався сумнівним чином.
Прокуратура підозрює посадових осіб Департаменту екології та навколишнього середовища в привласненні коштів при укладанні угод з ТОВ «Хімлаборреактив» на поставку постів спостереження за станом атмосферного повітря на 41,74 млн грн.
Придбання постів спостереження супроводжувалось тіньовими схемами.
Слідство встановило, що обладнання було несертифіковане в Україні, і його поставляли через офшор, а деякі комплектуючі мали російське походження й закуповувались за готівку у невідомого постачальника.
До того ж КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами», на баланс якого Департамент передав пости, не було суб'єктом моніторингу навколишнього середовища. На думку слідства, це все це було зроблено «з метою приховування розміру привласнених коштів».
Водночас ТОВ «Хімлаборреактив» також безпосередньо «співпрацює» з КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами». Загалом між КП та «Хімлаборактивом» укладено договорів на 109,5 млн грн.
Кричущим є той факт, що в тендерах КП та Департаменту екології, де перемагало ТОВ «Хімлаборреактив», завжди брало участь тільки два постійних учасники, які зазвичай не торгувались. Тож на додачу до тіньових схем, не економились бюджетні кошти й на стадії вибору переможця торгів.
ЧИТАЙТЕ: ДонОГА подозревают в отмывании 42 млн грн на эко-станциях, которые сегодня простаивают
Варто зазначити, що «Хімлаборреактив», чий власник — британська «Кемлаб Інвест Лтд», має доволі скандальну історію тендерних змов. Так, підприємство більше 300 разів грало на тендерах з фірмою, з якою в нього спільні номери телефонів, а представляла їх одна й та сама особа. Зафіксовано також випадки, коли «Хімлаборреактив» виходило переможцем з утричі вищою від ринкової ціни пропозицією.
ТОВ «Хозхімсервіс» відоме тим, що систематично бере участь у торгах з пов'язаними фірмами та фігурує в численних кримінальних розслідуваннях з розтрати бюджетних коштів.
ТОВ «Хозхімсервіс» володіють донеччани Алла і Давид Кізіменко, а керує Марк Кізіменко. Батько Марка і Давида Кізіменко — Олег Кізіменко, з 2012 року був заступником мера Севастополя Володимира Яцуби. Після анексії Криму Росією Олег Кізіменко залишився на тій же посаді при окупаційній владі і тільки в 2015 році був звільнений.
Восени 2018 року Кізіменка заарештували у Херсоні за підозру у держзраді. На початку 2019 року суд Києва визнав його винним у посяганні на територіальну цілісність України і призначив п'ять років ув'язнення, проте тут же звільнив від відбування покарання з випробувальним терміном на один рік. Зазначимо, що Олег Кізіменко повністю визнав свою провину у такому злочині.
З 2017 року ТОВ «Хозхімсервіс» отримало від Департаменту екології та природних ресурсів та КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами» замовлень на 327 млн грн. Підприємству доручили рекультивацію та обслуговування полігонів ТБО в Краматорську, Слов'янську, Волновасі та реконструкцію парку культури в Маріуполі.
Важливим є той факт, що у тендерах Департаменту та КП брало участь по два учасники, які в більшості випадків й не намагались торгуватись.
До того під час визначення виконавця будівництва полігону в Краматорську за 94 млн грн єдиним конкурентом «Хозхімсервісу» було пов’язане з ним ТОВ «Віртум-Строй».
Станом на сьогодні у судовому реєстрі знаходиться понад 80 документів, які стосуються цивільних та кримінальних проваджень, в яких фігурує ТОВ «Хозхімсервіс». Правоохоронні органи Києва, Запоріжжя, Донеччини підозрюють фірму в розробці злочинних схем незаконного збагачення за рахунок бюджетних коштів.
В 2017 році ПП «Л.Д. Сервіс» отримало замовлення від Департаменту екології на роботи з озеленення та реконструкцію парку культури і відпочинку у Слов’янську. Єдиним конкурентом на тендерних торгах було ще одне дніпровське ТОВ «Ландшафт». В обох фірм вказаний однаковий контактний мобільний номер.
Варто зазначити, що запланованих 17 млн грн на реконструкцію парку не вистачило. Цього року Департамент екології додав ще 6,3 млн. Ремонт досі триває, його неодноразово відтерміновували. Наразі планують закінчити до кінця року. Водночас мешканці Слов'янська виказують незадоволення якістю виконаних робіт у парку та викладають фото з недоліками.
ТОВ «Оквін-5» отримало понад 60 замовлень від ДонОДА на суму 450 млн грн. Фірму регулярно звинувачують в нечесних торгах, розтраті бюджетних коштів та неякісних тривалих ремонтах.
Виграє тендери ДонОДА фірма «Оквін-5» за одною й тою схемою — її основним конкурентом виступає комунальне підприємство «Служба єдиного замовлення», яка не знижує заявлену на аукціоні ціну, дозволяючи вигравати конкуренту.
Хоча керівники підприємств вдають, що не мають один до одного відносини, активісти «Громадського патруля» з'ясували, що засновник «Оквін-5» і керівник «СЕЗ» є друзями в соціальних мережах.
Департамент екології та природних ресурсів в 2015—2016 виділив «Оквіну-5» 35,6 млн грн на реконструкцію очисних споруд в Костянтинівці, яка за повідомленнями активістів була зроблена неякісно.
А в 2018-му Департамент замовив у ТОВ «Оквін-5» за 13,7 млн грн реконструкцію набережної в Маріуполі. В обох випадках на тендерах фірму «Оквін-5» традиційно «супроводжувало» вищезгадане КП «Служба єдиного замовника».
ТОВ «Гідробуд» у 2017 році здійснювало укріплення берегів та розчистку русел річки в Саду Бернацького Краматорська. Наразі слідчі органи розслідують схеми з «липовими» актами прийому-передачі будматеріалів на мільйони гривень бюджетних коштів, в яких було задіяно підприємство під час робіт.
У 2017 році ПП «Діміант» отримало замовлення на поставку контейнерів для збору побутових відходів вартістю 18,45 млн грн в результаті того, що Департамент екології та природних ресурсів перед проведенням аукціону суттєво змінив критерії обрання переможця на користь цього підприємства.
Єдиним конкурентом ПП «Діміант» було ТОВ «Югсталь», яке запропонувало поставити контейнери на 0,3% дешевше. Слідчі зазначали, що Департамент поставив обов’язковою умовою довідки про наявність працівників зі статусом ВПО, чого не було в ТОВ «Югсталь». Водночас зазначені документи, що їх подав переможець, мали ознаки фіктивності.
Проте того ж року Краматорська прокуратура раптово зупинила розслідування по даній справі.
У 2017 році Департамент екології та природних ресурсів, за інформацією слідчих військової прокуратури, вступив у попередню злочинну змову із службовими особами ТОВ «ЮСС-Транзит» та ТОВ «Крам-Металсервіс». У 2017 році ТОВ «ЮСС-Транзит» стало переможцем в торгах Департаменту екології на 11, 6 млн з реконструкції парку в Олександрівці. Його конкурент ТОВ «Крам-Металсервіс» пропонував значно вищу ціну й не думав торгуватись. До того ж документи компанії, що програла, мали численні недоліки та невідповідності тендерної документації.
Все це говорить про те, що «Крам-Металсервіс» не мала серйозного наміру перемагати в торгах.
На додачу обидва підприємства мали пакети документів з однаковою структурою, ніби їх оформляла одна людина, а субпідрядником переможця мало стати одіозне «Крамміськбуд» з оточення екс-нардепа Максима Єфімова та екс-регіонала Анатолія Близнюка.
У 2018 році дані слідства у реєстрах були раптово «засекречені» і з того року жодного просування по справі немає.
У 2017 році КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами» придбало в ТОВ «Топік ЮА» мобільну установку з переробки люмінесцентних та енергозберігаючих ламп б/у як нову за 32 млн грн. Річ у тім, що ця установка використовувалась з 2012 року іншою фірмою, і фактична ціна її — 3,6 млн грн. Слідчі по справі стверджували, що начальник Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Сергій Натрус, маючи на меті привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах, за участю невстановлених осіб із комерційних структур, з використанням підприємств з ознаками фіктивності, придбав дану мобільну установку.
Однак розгляд кримінальної справи припинився.
Наступний кримінальний епізод — КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами» та ТОВ «Ваді 2012», внісши недостовірні дані до офіційних документів, здійснили розтрату та привласнення бюджетних коштів. У 2016 році підприємства уклали договір на реконструкцію відділу сортування твердих побутових відходів для одержання сировини в Краматорську на суму 1,2 млн гривень, однак, відповідно до матеріалів кримінального провадження, фактично зазначені роботи проводилися не в повному обсязі. У 2017 році слідство встановило, що перед відкриттям відділу сортування поточні ремонтні роботи здійснювалися силами співробітників зазначеного комунального підприємства.
У 2017 розгляд справи «зам'явся», і наразі жодних слідчих дій та перевірок не проводиться.
Як висновок, мільярдні кошти екологічного фонду, що б мали витрачатись на вирішення екологічних проблем Донеччини, було віддано на поталу особам, які дбають суто про власні інтереси. Викликає подив той факт, що попри численні розслідування зловживань службовим становищем та розтрати бюджетних коштів, не притягнуто до відповідальності жодного причетного до цього чиновника, а розгляд усіх кримінальних справ сходить на «ні».