Обвал породи глибиною кілька метрів трапився навпроти міського центру культури ім. Мартинова ще в грудні минулого року, повідомила ІА «Вчасно» активістка і краєзнавець Наталя Жукова.
За словами Наталії Жукової, тоді міська влада обіцяла, що з настанням тепла в місто будуть запрошені експерти і проведуть необхідні дослідження, щоб встановити, чи становлять виявлені в провалі будови будь-яку історичну та культурну цінність.
ЧИТАЙТЕ: На Донетчине чиновники позволили изуродовать исторический памятник, пристроив к нему МАФ
«Обіцяли, що навесні, як тільки це дозволить погода, буде проведено дослідження і тільки після цього будуть прийматися якісь рішення, — говорить Наталія Жукова. — Але ніякого дослідження зроблено не було. Замість цього чиновники вирішили ліквідувати провал і знищити таким чином об'єкт, який може являти собою історичну цінність».
Наталя Жукова розповіла, що першу спробу знищити провал, влада зробила близько тижня тому. Тоді комунальники приступили до робіт, однак один з активістів викликав поліцію і написав в правоохоронні органи заяву про незаконність подібних робіт. Друга спроба засипати провал була вчора — Наталя Жукова була вимушена майже кинутись під трактор, щоб зупинити роботи. Після цього комунальники змушені були заглушити техніку.
«Бахмут на початку 2000-х років рішенням Кабміну був визнаний історичним містом, далеко не всі міста є такими, — каже краєзнавець. — Нашому місту кілька століть, він один з найдавніших адміністративних центрів на сході України. Відповідно до закону України про охорону археологічної спадщини подібні провали в центрі історичних міст повинні бути обстежені компетентними експертами, археологами. Тільки вони мають право зробити висновок, чи представляє знахідка історичну архітектурну цінність. Всі роботи, які ведуться до дослідження — незаконні».
Наталя Жукова розповіла, що близько року тому в Маріуполі в центрі міста при реконструкції Театральної площі утворився аналогічний провал, який оголив фрагменти старовинної забудови. Влада Маріуполя провела дослідження і накрила провал товстим склом, щоб зберегти його і дати можливість жителям побачити історичну пам'ятку.
У той же час у Бахмуті кілька років тому в районі стадіону «Металург» при проведенні реконструкції також стався обвал землі, який оголив залишки якихось будівель. Однак тоді влада відмовилася проводити дослідження, посилаючись на те, що місту необхідно терміново освоїти кошти. Об'єкт, який міг виявитися історичною пам'яткою, був засипаний.
«Нехай наша влада хоча б раз зробить все по закону, — каже Наталя Жукова. — Зараз ми готуємо офіційні звернення до Міністерства культури, прокуратури, Товариства захисту історичних і архітектурних пам'яток. Ми вимагаємо у чиновників виконати і обіцянки піврічної давності і знайти в бюджеті кошти для фінансування експертизи».
Активіст Віктор Буслов повідомив ІА «Вчасно», що не так давно в Бахмуті була прийнята програма з розвитку туризму, під яку місто виділило кошти, проте насправді чиновники знищують об'єкти, які могли б стати туристичними.
«Ситуація не заважає обстежити, вивчити, що саме за об'єкти були виявлені, — каже Віктор Буслов. — Можна було б запросити експертів, зрозуміти архіви, вивчити знахідку. Цілком можливо, що це просто яма. Але якщо знайдене має цінність, можна зробити вхід в цей провал, залучати туристів. Це було б непогано. Місто виділяє кошти на розвиток туризму, але насправді жителям міста доводиться самотужки захищати історичні об'єкти від руйнування».