Досі законодавство не враховувало потреби у фінансовій підтримці сім'ї, яка приймає дитину на тимчасове влаштування до набуття статусу дитини сироти, або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Усиновити дитину можуть не тільки родичі чи знайомі, а й прийомні сім'ї й дитячі будинки сімейного типу/ Ілюстративне фото
Повномасштабна війна завдає багато горя українському народу. Через неї гинуть люди, потрапляють в полон або зникають на непідконтрольних територіях. Внаслідок цих та інші причини від дня повномасштабного вторгнення щороку близько 4 тис. дітей залишаються без батьківського піклування, пише Міністерство соцполітики.
Таким дітям потрібні піклування та турбота. Щоб вони не опинилися в дитбудинку чи інтернаті, чинне законодавство передбачає можливість тимчасового влаштування цих дітей у сім'ї родичів чи знайомих, патронатні родини. Сьогодні уряд розширив цей список — додалися прийомні сім'ї й дитячі будинки сімейного типу. Що змінюється?
Усиновлення
— Родина, яка перебуває в процесі усиновлення дитини, зможе забрати дитину до себе раніше, ніж буде винесене рішення суду. Тимчасове влаштування дитини до сім'ї потенційних усиновлювачів буде можливим за умови, якщо сім'я або одна людина — кандидат в усиновлювачі:
1) отримала позитивний висновок райдержадміністрації або виконавчого органу міської або районної у місті ради про доцільність усиновлення і відповідність інтересам дитини;
2) подала до суду заяву про усиновлення дитини.
— Термін дії довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, збільшується до 24 місяців.
— Служби у справах дітей на місцях отримають доступ до інформації про дітей, які потребують усиновлення, не тільки в межах свого міста / громади, але і всіх дітей області.
Опіка та піклування
Тепер оформити опіку чи піклування над дитиною, якщо другий з подружжя перебуває на військовій службі, стане простіше. Згідно з правилами, подавати висновок про стан здоров’я повинні обидва з подружжя, а не тільки людина, яка бере дитину під опіку. Відтепер той, хто служить, зможе подати такий висновок протягом 15 календарних днів після повернення.
Тимчасове влаштування
— Список тих, до кого дитина без батьківського піклування може бути тимчасово влаштована, додалися прийомні сім'ї та великі прийомні сім'ї. Раніше йшлося тільки про сім'ї родичів, знайомих, патронатні родини, а також інституційні заклади.
— Родини, в які тимчасово влаштовують дітей (сім'ї родичів, знайомих, а також прийомні і ДБСТ) отримуватимуть грошову допомогу ще до того, як дитина набуде статусу сироти або позбавленої батьківського піклування.
Які ще зміни передбачає рішення уряду
— Після завершення навчання майбутні усиновлювачі, прийомні батьки, опікуни отримуватимуть довідку протягом 5 робочих днів (строк скоротився удвічі, дотепер було 10 днів). Установа, яка проводила навчання, має надіслати довідку до служби у справах дітей електронною поштою і одночасно зателефонувати до ССД, щоб попередити про готовність довідки.
— Оформити опіку / піклування над дитиною як і раніше, зможуть хрещені батьки. Але додається вимога, що людина мала бути хрещеною мамою / татом до моменту, коли дитина набуває статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Це усуне можливість для деяких дорослих недоброчесно використати ситуацію.
Разом з цим діє фінансова допомога на дітей, які залишились без батьківського піклування, але не набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштовані в сім'ю родичів, знайомих, прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу. Допомогу запроваджено, щоб родини, у яких тимчасово перебувають такі діти, могли забезпечити їм необхідні умови й догляд.
За розрахунками Мінсоцу, на цю допомогу державі необхідно буде виділити близько 500 млн грн на рік.
Розмір виплати
Для дітей до 6 років:
— 2,5 прожиткового мінімуму для дітей до 6 років — 6 407,5 грн.
— 3,5 прожиткового мінімуму — 8 970,5 грн.
Для дітей від 6 до 18 років
— 2,5 прожиткового мінімуму — 7 990 грн
— 3,5 прожиткового мінімуму — 11 186 грн
Звернутися до із заявою про призначення такої допомоги на 6 місяців може людина, до якої тимчасово влаштовано дитину, якщо ця родина постійно проживає в Україні. Тимчасове влаштування оформлюється наказом Служби у справах дітей.
Заяву можна подати до органів соціального захисту населення, ЦНАП або виконавчих органів територіальних громад.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!