Донбасу загрожує екологічна катастрофа європейського масштабу
Вже наразі через затоплення шахт на окупованому Донбасі відбувається серйозне забруднення ґрунтовних та поверхневих вод. Про це було наголошено в рамках конференції «Зменшимо загрозу: екологічні та техногенні ризики на сході України», за участю посольств Франції та Швеції, представників Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, організацій громадянського суспільства та приватного сектору.
Міжнародні експерти у своїх промовах неодноразово акцентували на показовому ігноруванні Російською Федерацією екологічних проблем та неналежне дотримання екологічних норм на тимчасово окупованих нею територіях України.
«Конфлікт вплинув на політичне та економічне життя східних регіонів, — заявив керівник відділу континентальної Європи при Міністерстві закордонних справ Франції Фредерік Мондоліні. — При цьому Росія показово ігнорує проблему, або ж взагалі прирівнює інформацію про шкоду екології до фейкових новин. Це загрожує передусім населенню, яке проживає в одному з найбільш індустріалізованих регіонів України. Забруднення ґрунтів і ґрунтових вод, небезпечна утилізація хімічних відходів та неналежне утримання закинутих шахт, що призводить до їх затоплення — це головні ризики для екосистеми регіону».
Керівник проєктів ОБСЄ в Україні Гернік Вілладсен зазначив, що питання екології часто не отримують потрібної уваги, бо вони буквально не на поверхні і їх не можна помітити неозброєним оком. Попри це, на його думку, наслідки екологічних негод не варто недооцінювати.
«Головні загрози: понад 80% об’єктів промисловості, які були пошкоджені внаслідок збройної агресії РФ потенційно несуть загрозу довкіллю, затоплення шахт — один з найбільш серйозних наслідків, відсутність контролю за рівнем води у шахтах призвів до серйозного забруднення ґрунтовних та поверхневих вод і матиме довгострокові наслідки, наявна також проблема з утилізацією сміття», — додав Гернік Вілладсен.
Заступник голови делегації ЄС в Україні Ремі Дюфло сказав, що Схід України спирається на потужний важкопромисловий комплекс, який дуже чутливий до збройного конфлікту, вплив якого може спричинити катастрофічні наслідки для населення, що проживають на цих територіях, і для довкілля.
Перший заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ростислав Замлинський наголосив, вже існує і далі погіршується комплекс безпекових викликів в контексті екологічної катастрофи, які виходять далеко за межі українських. «Вони мінімум європейського масштабу. Причина цих викликів відома — це російська агресія», — наголосив Замлинський.