Бої за Волноваху точилися з кінця лютого по середину березня 2022 року. Російська армія загарбала місто методом «випаленої землі».
Два роки тому російська армія окупувала Волноваху/ фото з відкритих джерел
Два роки тому місто Волноваха на Донеччині окупувала російська армія. Через велику навалу росіян та недостатню кількість зброї ЗСУ довелося вийти з міста.
Сьогодні окупаційна «влада» сповіщає про другу річницю «звільнення» Волновахи й «повернення» його до складу російських міст та хизується своїми «досягненнями».
Однак про відновлення у Волновасі, як і в решті окупованих міст, годі й говорити. Вже два роки місто схоже на примару. Окупанти спроможні збудували лише кілька будинків для приїжджих росіян, якими потім вихваляються на камери російських пропагандистів.
Про місцеве населення взагалі забули, люди як і в решті окупованих міст, потерпають від окупаційного режиму.
Про те, що коїться в місті, розповів мешканець Волновахи журналістам «Нова доба» та документаторам Української Гельсінської спілки з прав людини. Вони збирають свідчення людей в рамках ініціативи «Трибунал для Путіна».
Зі слів співрозмовника відомо, що з початку окупації у Волноваху прийшли росіяни, а потім оселилися кадирівці. До міста приїздили люди й іншої національності.
«Місто заповнювали військовими. Вони розселялися по пустих хатах, із яких люди евакуювалися, — розповідає житель Волновахи. — Українське телебачення вони вимкнули відразу, як зайшли. Причому по-своєму — просто звалили вежу. Покриття лише російськими каналами. Також росіяни намагалися відновити електропостачання, але потім щось пішло не так. Напруга була надто низькою. То вони й покинули. Люди живуть без світла, газу й води. Навколо багато розбитих будинків».
Українська гривня у Волновасі ходила до початку липня 2022 року. Потім оголосили, що до кінця місяця українська валюта виводиться з обігу. Обміняти її не можна, а якщо в кого знайдуть, то покарають.
«Росіяни все більше наполягають на тому, щоб всі міняли паспорти. Усі хто хотів, вже отримали, поступово змушують міняти й тих, хто не хоче. Крім паперових документів, придумали міняти й номерні знаки на автомобілях. Мене кілька разів зупиняли, сварили. Потім почалися погрози. Сказали, що внесли в список. Ще раз зупинять і конфіскують машину. Я їздив у Донецьк поміняв на днрівські. Хоч не російські, й то добре», — розповідає місцевий.
З соціальними виплатами теж непросто в місті. Їх або не виплачують, або дуже важко отримати.
«У 2022 році за українським законодавством мама повинна була йти на пенсію. До війни не встигла. Коли вже почали виплачувати пенсіонерам, мама звернулася до цієї так званої влади місцевої. Вони прислали відповідь російською мовою, але на фірмовому українському бланкові. Напевно теж вкрали десь. Відповіли, що пенсії їй не дадуть, бо за їхніми даними в неї не вистачає стажу в Україні. Ми довго сміялися з тої відписки, коли уявляли, де вони могли взяти ті свої „дані“. Так і не дали пенсії», — додає місцевий.
Разом з цим жителі міста в соцмережах та місцевих чатах час від часу публікують фото та відео реального стану Волновахи. На них — цілі райони зі зруйнованими будівлями та вулицями.
Нині в руїнах міста та навколишніх селах Волноваської громади, за даними окупаційної влади, лишаються близько 2500 тисяч людей. До повномасштабної війни тут було понад 30 тисяч жителів.
Фото з місцевих чатів
Фото з місцевих чатів
Фото з місцевих чатів
Фото з місцевих чатів
Фото з місцевих чатів
Фото з місцевих чатів
Фото з місцевих чатів
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!