Фото з архіву "Вчасно"
25 жовтня українці будуть обирати місцеве самоврядування за допомогою бюлетенів оновленої форми.
Громадянська мережа ОПОРА підготувала детальну та наочну інструкцію, де відповіла на найпоширеніші питання, що стосуються нового бюлетеня: скільки та які саме бюлетені можна буде отримати на виборчій дільниці, як з їх допомогою проголосувати, аби ваш голос точно був зарахований та чому друг з іншого району міста може отримати бюлетень з абсолютно іншими прізвищами кандидатів.
Про усе це можна дізнатись з інструкції Громадянської мережі ОПОРА.
ЧИТАЙТЕ: Покровськ обклеїли листівками із закликом повернути місту назву Красноармійськ
Скільки і які бюлетені отримає виборець?
Кожен виборець отримає на своїй виборчій дільниці бюлетені кількох типів. Може бути 2 або 3 типи бюлетенів для одного виборця і це залежить від того населеного пункту, де виборець живе та голосує. Але основна різниця між бюлетенями така, що в одному треба буде поставити лише одну позначку, а в іншому — поставити позначку та вписати цифру за трафаретом. Цей новий тип бюлетенів, де треба і поставити позначку, і вписати цифру за трафаретом, отримає кожен виборець, незалежно від того, в якому населеному пункті мешкає.
Як виглядатиме новий бюлетень?
Нові бюлетені отримає кожен виборець для голосування за кандидатів у депутати до обласної ради та районної ради. А також отримають ті виборці, які обиратимуть міську (сільську або селищну) раду із кількістю виборців 10 тисяч і більше.
Такий бюлетень міститиме ліворуч назву партії (та прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає прохідний бар'єр), посередині два квадратики для голосування, а праворуч список прізвищ із 5−12 кандидатів від цієї партії.
Таким чином, у першому квадратику необхідно поставити позначку (плюсик або іншу позначку) за партію, а в другому квадратику вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).
Які бюлетені все ж можуть бути зараховані попри не ідеальне заповнення?
Натомість є припущення, що люди можуть голосувати з новою формою бюлетеня дещо інакше. Наприклад, ставити позначку за партію в першій клітинці, а другу клітинку з трафаретом залишати порожньою. Натомість прізвище кандидата підкреслювати рискою, обводити в коло чи виділяти якимось іншим чином.
Таке волевиявлення не унормовано в законодавстві, тож немає чіткого визначення щодо таких бюлетенів й може бути кілька підходів. Наприклад, міжнародні виборчі стандарти схиляються до того, що якщо можливо визначити персоналізоване волевиявлення, незалежно від форми його прояву, то воно має бути враховано.
Натомість в абзаці 2 частини 7 статті 248 Виборчого кодексу чітко вказано: «Якщо виборець у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але із якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата номер якого зазначено». Тобто, персоналізована підтримка кандидата може бути врахована тільки якщо волевиявлення зроблене в квадратику із трафаретом. Та варто додати, що зараз немає норми, як, наприклад, у попередньому виборчому законодавстві, що бюлетень із будь-якою зайвою позначкою вважається недійсним. Тому можна припустити, що таке волевиявлення буде визначено як підтримка лише партії.
Що робити, якщо я помилюсь?
Частина 12 статті 248 Виборчого кодексу України передбачає для виборця право на помилку.
У такому випадку необхідно:
1)виборцю невідкладно звернутись до члена виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень, із письмовою заявою та проханням видати інший виборчий бюлетень;
2)виборцю отримати новий виборчий бюлетень в обмін на зіпсований, так само як отримував перший (відповідно до частини 3 статті 248 ВК);
3)уповноваженому члену дільничної виборчої комісії зробити відповідну позначку в списку виборців навпроти прізвища виборця та засвідчити її своїм підписом;
4)члену дільничної виборчої комісії, який видавав бюлетень, негайно погасити зіпсований бюлетень виборця як невикористаний та скласти акт про це;
5)виборцю та двом членам виборчої комісії, які видавали бюлетень, підписати акт, що має бути долучений до списку виборців;
6)члену дільничної виборчої комісії, який видавав бюлетень, зберігати погашений бюлетень до підрахунку голосів;
7)під час підрахунку голосів цей погашений бюлетень врахувати як невикористаний і запакувати разом із контрольним талоном у пакет із невикористаними виборчими бюлетенями.
Відповіді на інші питання, пов`язані із заповненням бюлетенів та правилами поведінки під час виборів можна дізнатись — ТУТ.