Головні зміни стосуються підвищення військового збору для тих, хто його вже платив, а також його запровадження для тих, хто працює на спрощеній системі оподаткування.
Верховна Рада ухвалила проєкт закону про підвищення податків/ Ілюстративне фото
Сьогодні Верховна Рада ухвалила проєкт закону про підвищення податків.
Відомо, що до законопроєкту подали понад 1300 правок. Більшість із них, що стосувалися податків на гральний бізнес, податки на розкіш, або ж про акумуляцію додаткових коштів у спеціальному фонді, щоб гроші йшли виключно на армію, а не на умовне «будівництво доріг», не були враховані.
Разом з цим у кінцевому підсумку депутати домовилися не підвищувати військовий збір для самих військових, на фінансування яких і знадобилися додаткові бюджетні кошти.
Головні зміни стосуються підвищення військового збору для тих, хто його вже платив, а також його запровадження для тих, хто працює на спрощеній системі оподаткування.
Ці зміни запровадять «заднім числом» — від 1 жовтня, і вони діятимуть до кінця того року, в якому завершиться воєнний стан.
Зокрема, закон передбачає:
— Підвищення військового збору з 1,5% до 5% від доходів фізичної особи. Воно не стосуватиметься військових.
— Запровадження військового збору для платників єдиного податку ІІІ групи у розмірі 1% від доходу.
— Запровадження військового збору для ФОП І, ІІ та ІV груп у розмірі 10% від мінімальної зарплатні (нині 8000 грн на місяць).
Закон також передбачає зміни в оподаткуванні банків та фінансових установ. Банки мають сплатити 50% податку на прибуток у 2024 році. А фінустанови (крім страховиків) — 25% від прибутку, починаючи з 1 січня 2025 року.
Крім того, закон звільняє від оподаткування доходів, отриманих за програмою «Зроблено в Україні», а також подовжує звільнення від оподаткування благодійної допомоги з бюджетів інших держав.
Зауважимо, що закон передбачає перехід із щоквартальної на щомісячну звітність підприємств та компаній щодо виплат фізичним особам. Це сприймають як ознаку того, що уряд таки готується запровадити економічне бронювання на основі рівня зарплат.
За розрахунками уряду, ці податкові зміни мають принести в бюджет додаткові 58 млрд грн вже цього року, а наступного — 137 млрд грн.
Гроші потрібні, аби перекрити нестачу коштів на фінансування армії, зазначають в уряді.
Зокрема, як заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, додаткові кошти потрібні на додаткову мобілізацію.
«Ми знаємо, що фінансування кожного військового для бюджету вартує 1,2 млн грн. Відповідно, коли ми добираємо людей, маємо збільшувати бюджет ЗСУ, — заявив очільник уряду. — Цифра в 500 млрд, яка озвучена і подана, — це той дефіцит, який потрібен ЗСУ до кінця цього року».
При цьому прем'єр нагадав, що міжнародні партнери не надають кошти на українську армію, тому Україна фінансує її з внутрішніх ресурсів, включно із податками та запозиченнями на внутрішньому ринку.
Підприємства та оглядачі вкрай критично поставилися до податкових змін, ініційованих урядом. Замість підтримати бізнес, який працює під час війни, він ще більше ускладнить життя тим, хто працює «в білу», кажуть підприємці.
Ще після першого читання законопроєкту співзасновник Monobank Олег Гороховський заявив, що «коли бізнес програє, не виграє ніхто».
Це зауваження стосується передусім підняття військового збору, яке збільшує податкове навантаження на оплату праці.
Як виглядатиме на практиці підвищення військового збору, та ще й заднім числом, пояснив член фінансового комітету Ярослав Железняк:
«Десь 14−15 жовтня всім виплатять аванс і люди фізично отримають гроші в руки. З нього військовий податок буде 1,5%. Але потім податок за той самий жовтень стане вже не 1,5%, а вже 5%. І що ж робити роботодавцю? Він вже виплатив аванс і гроші назад не забере? Тут Мінфін пропонує просто забрати ці гроші при виплаті зарплати. Тобто десь в кінці цього місяця людям зарплата прийде мало того, що вже менше на -3,5% підвищення військового збору, так і ще мінус ті гроші з авансу».
За експрес-опитуванням Європейської бізнес асоціації (ЕВА), понад половина — 55% компаній — не зможуть компенсувати підвищення військового збору працівникам.
«Відповідно, це призведе до зниження реального доходу людей», — пояснюють в ЕВА.
При цьому опитування проводили серед членів асоціації, тобто переважно великих міжнародних компаній.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!