Комунальний фронт Луганщини: як сєвєродонецькі комунальники отримують мільйони, поки місто загарбане рф
РозслідуванняЧерез окупацію міста житлово-комунальні підприємства Сєвєродонецька втратили більшість своїх функцій. Проте, замість ліквідації більшості з них, влада виділяє на їх роботу у 2024 році понад 140 млн грн.
В кінці червня 2022 року Генштаб ЗСУ оголосив, що українські військові залишили Сєвєродонецьк, який піддавався інтенсивним обстрілам та штурму. Через окупацію органи влади та комунальники вимушені були евакуюватись та попрощатись із більшістю своїх повноважень з утримання міста. Попри це, житлово-комунальні підприємства не ліквідовують, а навпаки продовжують їх фінансування. Звичайно, що це викликає хвилю обурення у громадськості, мешканці не розуміють чому комунальники, які практично нічого не роблять — продовжують існувати.
«Вчасно» вирішило розібратись навіщо владі Сєвєродонецька житлово-комунальні підприємства, які через окупацію не займаються своїми прямими обов’язками.
Цільова програма
Десятого червня цього року начальник Сєвєродонецької МВА Олександр Стрюк прийняв розпорядження про затвердження «Міської цільової програми забезпечення функціонування комунальних підприємств, які надають житлово-комунальні та інші послуги на території Сєвєродонецької міської територіальної громади, на 2024 рік».
Управління ЖКГ, як розробник цього документу, наголосило, що комунальні підприємства Сєвєродонецької громади потребують допомоги. Через бойові дії вони втратили дохід, тому для продовження своєї роботи та збереження працівників потребують коштів.
Тобто, житлово-комунальні підприємства через окупацію евакуювались, втратили діяльність та не можуть забезпечити своє існування, проте і не припиняють його, тому потребують грошової допомоги. З бюджету міської територіальної громади в рамках цільової програми передбачили фінансування у розмірі 140 млн 248 тис. 500 грн. В результаті фінансування очікується регулярна виплата заробітної плати працівникам, сплата податків та платежів до бюджету; погашення наявної заборгованості по зарплаті; виконання заходів для підтримки діяльності підприємств та інше.
Із самої програми видно, що одна з найбільших проблем підприємств — виплата заробітної плати, в тому числі заборгованості по ній. Тому редакція «Вчасно» направила запит, щоб з’ясувати скільки зараз працює працівників у житлово-комунальній сфері Сєвєродонецької громади. З відповіді МВА стало відомо, що у ЖКГ Сєвєродонецької громади працює 47 людей. Окремо, 53 працівникам оголошено простій, тобто вони продовжують отримувати ⅔ від свого окладу, проте не виконують ніяких трудових обов’язків.
Ще з 989 особами призупинені трудові відносини, тобто вони не отримують ніякої оплати, проте у будь-який момент це призупинення може бути скасовано та вони мають приступити до виконання своїх посадових обов’язків. Цікаво, що у КП «Житлосервіс «Ритм» та «Добробут» взагалі ніхто не працює, у кожному підприємстві оголошено простій по одному співробітнику.
Справа: відповідь Сєвєродонецької МВА на інформаційний запит щодо кількості працівників, які зараз працюють у сфері ЖКГ
Діяльність ЖКГ Сєвєродонецька
Щоб зрозуміти чим займаються та чому підприємства сфери ЖКГ окупованого Сєвєродонецька не ліквідують, а виділяють фінансування, ми проаналізували їх діяльність. Кілька підприємств мають від 1 до 7 працівників, не ведуть діяльності, але чомусь фінансуються з бюджету.
КП «Сєвєродонецьке підприємство благоустрою та ритуальної служби» — наразі тут оформлена 1 людина, а у цільовій програмі передбачили 583 тис. 100 грн на фінансування діяльності у 2024 році.
КП «Житлосервіс «Світанок»
Займається комплексним обслуговуванням об'єктів, електромонтажними роботами, монтажем водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування та іншим. Станом на сьогодні на підприємстві працює 8 людей, а фінансування за програмою передбачили у розмірі понад 4,6 млн грн.
Після початку повномасштабного вторгнення, місцем поставки у закупівлях комунальники зазначають Дніпро. Судячи із закупівель, опублікованих у системі Prozorro підприємство здійснювало останнє замовлення послуг у грудні минулого року — ремонтувало електропроводку авто, а до цього купувало генератори та зарядні станції. Найдорожчою покупкою за цей період стало придбання Автогідропідіймача ТК-М-4371 AGP 26 за 3 млн 863 тис. грн у листопаді 2022 року.
Водночас, на початку лютого 2022 року «Світанок» останній раз брав участь у закупівлях, як надавач послуг. Prozorro не містить даних про виграні ним тендери після початку повномасштабного вторгнення, тому постає резонне питання: навіщо підприємство придбало автогідропідіймач на понад 3 млн грн.
За інформацією, опублікованою на порталі-контролю за використанням бюджетних коштів spending.gov.ua, починаючи з 2024 року основні трансакції підприємства — виплата заробітної плати, сплата різних податків та зборів, а також оренди.
Зліва: статистика участі у тендерних закупівлях КП «Житлосервіс «Світанок»
Справа: реєстр останніх трансакцій КП «Житлосервіс «Світанок»
КП «Житлосервіс «Ритм»
Також, займається комплексним обслуговуванням об'єктів. Діяльність комунальників ніхто не забезпечує, лише одна людина перебуває у простої. Згідно з цільовою програмою на 2024 рік для підтримки діяльності цього КП виділили фінансування всього на 82 тис. 800 грн.
Немає жодних даних про участь підприємства у закупівлях із замовлення послуг, або замовлення ним послуг та товарів у інших. На порталі spending.gov.ua, починаючи з 2024 року відображені трансакції лише з оплати заробітної плати, податків та зборів.
За комунальним підприємством тягнеться аж 4 виконавчих провадження, починаючи з 2018 року. Податкова та державна виконавча служба намагається отримати кошти.
Призначений у 2019 році директором «Ритм» Євген Лагунов останній раз подавав декларацію, як депутат місцевої ради у 2021 році. Тоді Лагунов вказував, що отримував заробітну плату у КП, як сумісник. Як видно, на підприємстві взагалі не ведеться ніяка діяльність за фахом, а єдиний співробітник перебуває у простої.
КП «Житлосервіс «Добробут»
Здійснює аналогічну до попередніх підприємств діяльність. У «Добробут» ніхто не працює, одна людина перебуває у простої. Профінансують підприємство на понад 137 тис. грн згідно з цільовою програмою. Де зараз знаходиться КП — невідомо. У Prozorro не міститься жодних даних про будь-які закупівлі підприємства. починаючи з 2024 року розміщені трансакції лише з оплати заробітної плати, податків та зборів.
На підприємстві значаться два виконавчих провадження від ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання», починаючи з 2017 року щодо стягнення заборгованості з оплати комунальних послуг.
Директор Олександр Кравченко, скоріше за все, який і перебуває у простої, задекларував, що у 2023 році отримав 53 тис. 600 грн, тобто 4 тис. 466 грн на місяць. У 2022 році ситуація із заробітною платою була аналогічною
КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго»
На відміну від попередніх комунальників продовжує активну діяльність, проте не за фахом — займається постачанням пари, гарячої води та кондиційованого повітря. У 2024 році «СТКЕ» продало своїх послуг на 13 млн грн, а придбало в інших на 10 млн грн.
КП продовжує тримати у штаті 10 співробітників, а 51 людина перебуває у простої. На діяльність у 2024 році програмою виділено фінансування у розмірі 22 млн 52 тис. 700 грн. Судячи з місця поставки, вказаному у закупівлях комунальники наразі перебувають у Дніпрі.
Після повномасштабного вторгнення статутний капітал виріс з 49 до 123 млн грн. Пов’язано це, ймовірно, із закупівлею та передачею різної допомоги для військових.
Раніше «Вчасно» повідомляло, що «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» — один із найбільших замовників дронів у Луганській області. Підприємство провело 25 закупівель та придбало 87 дронів на 14 мільйонів 698 тисяч 219 гривень. Нещодавно, у травні цього року КП купило два радіоелектронних комплекси виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам на понад 4 млн грн.
Водночас як надавач послуг останній раз підприємство вигравало тендери ще на початку 2022 року, наразі Prozorro не містить інших даних.
Починаючи з 2024 року основні трансакції підприємства — виплата заробітної плати, сплата різних податків та зборів, а також оренди. Значаться за КП і виконавчі провадження: починаючи з 2018 року «Нафтогаз Україна» намагається стягнути кошти.
Своєю чергою, керівник підприємства Юрій Головко задекларував у 2023 році, що отримав 628 тис. 367 грн, у середньому на місяць — понад 52 тис. грн. У 2022 році — 704 тис. 929 грн. Тобто заробітна плата директора, все ж таки зменшилась.
КП «Сєвєродонецькводоканал»
Одне з найбільших фінансувань за програмою — 41 млн 49 тис. грн. Підприємство з основним видом діяльності: забір, очищення та постачання води. Судячи з адреси, вказаної у закупівельній документації воно продовжує свою роботу у Дніпрі.
Як і «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» з початку повномасштабного вторгнення водоканал 6 разів змінював статутний капітал, збільшивши його з 1 млн 767 тис. 700 грн до 142 млн 697 тис. 5 грн.
Востаннє КП брало участь як надавач послуг у закупівлях — перед початком повномасштабного вторгнення. Натомість підприємство постійно проводить різні закупівлі товарів та послуг для забезпечення своєї діяльності. Відтак, після лютого 2022 року «Сєвєродонецькводоканал» придбав:
Автомобіль спеціалізований бортовий КМУ за 10 млн 726 тис 200 грн
Гідравлічний колісний екскаватор Hyundai R180W-9S — 8 млн 972 тис.100 грн.
Екскаватор-навантажувач — ACE AX124 — 4 млн 818 тис. 300 грн
Крім цього, багато різного обладнання для роботи, в тому числі комп’ютерного і, навіть, юридичні послуги на 545 тис. грн. У 2024 році водоканал проводив, безпосередні, закупівлі для потреб військових:
Починаючи з 2024 року відображені трансакції з виплати заробітної плати, сплати різних податків та зборів, а також оренди.
Призначений вже після повномасштабного вторгнення керівник водоканалу Олександр Фомічов задекларував, що у 2023 році отримав 878 тис. 460 грн заробітної плати, у середньому на місяць — понад 73 тис. грн.
З цього всього можна зробити висновок, що КП «Сєвєродонецькводоканал» використовується наразі владою Луганщини для забезпечення потреб військових. За своїм профілем — комунальники не працюють, враховуючи окупацію Сєвєродонецька з 2022 року.
КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління»
Цьому підприємству влада Сєвєродонецька передбачила найбільше фінансування серед всіх ЖКП — 50 млн 79 тис. 100 грн. На підприємстві наразі працює 7 людей, з іншими — трудові відносини призупинені.
Як надавач послуг «СТрУ» приймало останній раз участь у тендерах на Prozorro перед початком повномасштабного вторгнення. Натомість як у замовника на майданчику вистачає закупівель.
Серед яких:
Практично до всіх закупівель були звернення людей щодо перевірки аудиторською службою. Громадськість наполягала, що такі покупки під час війни не на часі. ДАСУ прислухалась до цих звернень і провела перевірки, виявивши порушення.
Звернення громадян про доцільність закупівель КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління».
Попри це, серед закупівель і багато допомоги для військових:
10 квадрокоптерів DJI Mavic 3 Fly More Combo — 1 млн 190 тис. грн
26 прицілів оптичних Vortex RazorмHD Gen IIІ за 3 млн 900 тис. грн
10 монокулярів тепловізійних GUIDE TrackIR Pro — 1 млн 52 тис. 390 грн
61 дрон FPV та наземні станції до них — 2 млн 203 тис. 826 грн
2 антидронові комплекси «ПРОСТІР» — за 4 млн 71 тис. 666 грн 66 коп.
Директор Андрій Гноєвий, якого призначили 13 місяців тому задекларував що отримав у 2023 році 364 323 грн, у середньому на місяць — 30 тис. 352 грн. Можна зробити висновок, що влада Сєвєродонецька також використовує це підприємство для надання допомоги військовим.
Отже, у сфері житлово-комунального господарства Сєвєродонецька працює 9 підприємств, які наразі не надають своїх профільних послуг через окупацію міста. Попри це, на їх діяльність у 2024 році передбачили 140 млн 248 тис. 500 грн прийнятою міською цільовою програмою. З цієї суми найбільше отримають:
КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління» — 50 млн 79 тис. 100 грн.
КП «Сєвєродонецькводоканал» — 41 млн 49 тис. грн.
КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» — 22 млн 52 тис. 700 грн.
КП «Сєвєродонецьккомунсервіс» — 20 млн 750 тис. грн.
Влада аргументує таке фінансування необхідністю підтримки підприємств для виплати зарплат, погашення боргів та допомоги у їх діяльності.
У цих 9 підприємствах працює лише 47 людей, 53 працівники перебувають у простої, а з 989 особами призупинені трудові відносини. Тобто, оплату отримують 47 працівників, а 53 — ⅔ від свого окладу, не виконуючи ніяких трудових функцій.
Поточний стан житлово-комунальних підприємств Сєвєродонецька свідчить про значні фінансові та організаційні труднощі, пов’язані з окупацією та втратами дохідних джерел. Попри це, влада продовжує їх фінансувати, обґрунтовуючи це необхідністю збереження потенціалу для відновлення після закінчення бойових дій. Проте відсутність реальної діяльності викликає багато запитань щодо доцільності обраного підходу. Громада витрачає великі гроші на підтримку підприємств, які нічого не роблять.
Можливо очільникам Сєвєродонецька потрібно замислитись над ліквідацією хоча б тих ЖКП, які взагалі не займаються ніякою діяльністю, а наразі існують тільки для забезпечення виплати заробітної плати своїм співробітникам.