Мільйони в тилу: хто з голів військових адміністрацій Донеччини задекларував найбільші доходи минулого року?
РозслідуванняЗарплати голів військових адміністрацій Донеччини у 2024 році демонструють значний дисбаланс: дехто отримує мільйони, інші — взагалі не звітують. Такий рівень непрозорості в умовах війни — не лише репутаційна загроза, а й фактор, що розмиває довіру до влади.
У громадах Донеччини, переважна більшість яких вже окупована, голови військових адміністрацій отримують доходи, які важко пояснити навіть у мирний час. Дехто отримує щомісяця понад 168 тис. грн, інші купують квартири або отримують щедрі компенсації. А деякі очільники взагалі зникають із радарів публічності — їхні декларації недоступні.
Журналісти «Вчасно» проаналізували, скільки заробили керівники військових адміністрацій Донеччини у 2024 році та як змінилася їхня фінансова ситуація у порівнянні з попереднім роком.
ТОП-5 «зарплатних» рекордсменів 2024 року
Під час найважчих випробувань країни деякі посадовці демонструють фінансову «стабільність», що вражає. Найвищі доходи задекларували голови таких громад:
Сергій Добряк (Покровська МВА) — 2 млн 23 тис. грн/рік, тобто понад 168 тис. грн/місяць із податками. У контексті сумнівних багатомільйонних фортифікаційних закупівель у Покровському напрямку такий рівень доходу викликає додаткові запитання.
Роман Падун (Курахівська МВА) — 1,73 млн грн/рік, приблизно 144 тис. грн/місяць. Посадовець керує окупованою громадою, але отримує дохід на рівні топменеджер.
Олександр Журавльов (Лиманська МВА) — 1,56 млн грн/рік, понад 130 тис. грн/місяць. Лиман — стратегічно важливий вузол оборони, однак зарплата його керівника — на рівні міністра, що викликає питання щодо співмірності винагороди та реальних умов роботи.
Сергій Боєвський — нинішній керівник Департаменту ЖКГ ДонОДА заробив 1,54 млн грн/рік, понад 128 тис. грн на місяць на посаді очільника Дружківської МВА.
Стабільно високо: хто не в ТОП-5, але з шістьма нулями
Навіть поза п’ятіркою рекордсменів є чиновники з доволі щедрими зарплатами. Їхній річний дохід складає від мільйона гривень, тобто понад 100 тис. грн на місяць у середньому разом з податками:
Олексій Рева (Бахмутська МВА) — 1,45 млн грн/рік, більше як 121 тис. грн на місяць. Попри повну окупацію та знищення міста, дохід голови залишається сталим.
Сергій Сажко (Шахівська СВА) — 1,350 млн грн за рік, за місяць понад 112 тис. грн.
Олександр Гончаренко (Краматорськ) — 1,313 млн грн за рік, 109 тис. грн за місяць.
Володимир Рибалкін (Святогірськ) — 1,259 млн грн за рік, понад 104 тис. грн за місяць.
Андрій Бондаренко (Добропілля) — 1,209 млн грн, більше як 100 тис. на місяць.
Хто збіднів: різке падіння доходів
Не всі очільники зберегли високі заробітки. Наприклад, керівник Слов’янської МВА Вадим Лях задекларував у 2024 році 296 тис. грн, тоді як торік — понад 621 тис. грн.
Таким чином, його середньомісячна зарплата склала лише 24,6 тис. грн, тобто у 6 разів менше, ніж у лідера рейтингу. Зниження — майже на 52%. Ймовірно, у декларації помилка, але поки що виправлений документ у реєстрі не знайти.
Цікаво, що у декларації Ляха дружина вказана як ФОП із доходом понад 1,8 млн грн. Водночас згідно з публічною інформацією, вона не веде підприємницької діяльності, а очолює політичну партію «Партія Вадима Ляха».
Доходи Вадима Ляха та його дружини у 2024 році / у колажі використане фото Вадима Ляха з Facebook
Невелике зниження доходів також спостерігається у керівників Добропілля та Краматорська — Андрія Бондаренка та Олександра Гончаренка. Так, у 2023 році заробітна плата Бондаренка становила понад 1 млн 262 тис. грн, а у 2024-му — 1 млн 209 тис. грн. Доходи Гончаренка також зменшилися — з 1 млн 338 тис. грн у 2023 році до 1 млн 313 тис. грн у 2024-му. Хоча суми залишаються високими, тенденція до зменшення доходів помітна.
«Темні конячки»: хто не відкрив дані?
Деякі очільники громад Донеччини взагалі не оприлюднили свої декларації за 2024 рік. Серед них:
Сергій Горбунов (Костянтинівка)
Вадим Бойченко (Маріуполь)
Анатолій Немченко (Селидове)
Василь Чинчик (Торецьк)
Варто нагадати: воєнний стан не звільняє від подання декларацій і не скасовує принцип публічності. Навпаки — в умовах зростання бюджетних ризиків і корупційних загроз саме прозорість має бути посиленою. Тим більше, що закупівлі в окремих із цих громад неодноразово фігурували в журналістських розслідуваннях — через сумнівні угоди та непрозоре використання коштів.
Декларації не оприлюднили: керівники Костянтинівки, Маріуполя, Селидового та Торецька/ у колажі використані фото з сайтів міьских рад та Донецької ОДА, а також з соцмереж
Юрій Ключка: посада є, декларації — ні
Окремої уваги заслуговує постать Юрія Ключки, чия кар'єрна траєкторія та декларації викликають чимало запитань. У грудні 2020 року його було обрано головою Покровської районної ради. З початком повномасштабного вторгнення Ключка вступив до лав територіальної оборони й ніс службу в Мирнограді. Уже у вересні того ж року Указом Президента його призначено головою Мирноградської міської військової адміністрації. А на початку 2024 року Кабінет Міністрів погодив його кандидатуру на посаду заступника голови Донецької ОВА.
Водночас Ключка й надалі фігурує як очільник Мирноградської МВА — що лише додає плутанини до його статусу та офіційних обов’язків.
Втім, аналіз його декларацій виявляє низку невідповідностей. До призначення на посаду в обласній адміністрації Ключка стабільно зазначав себе як голову Покровської районної ради, жодного разу не вказавши роль керівника Мирноградської МВА. Відповідно, у звітах відсутні й будь-які доходи, пов’язані з цією адміністрацією, що викликає сумніви щодо повноти та прозорості поданої інформації.
Реєстраційні дані щодо Мирноградської МВА, зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
Декларацій Ключки, подані лише як Голова Покровська РДА та Заступник Голови ДонОДА, навіть коли він очолював Мирноград
Декларація Ключки за 2023 рік, коли він очолював Мирноградську МВА
Складність у простому з’ясуванні факту: ким і коли саме Ключка працював, — лише підкреслює глибшу проблему з декларуванням посад і доходів у період воєнного стану.
Секрети в деклараціях: від квартири до декларації
Голова Святогірської МВА Володимир Рибалкін задекларував купівлю квартири площею 70,88 м² у бальнеологічному курорті Свалява (Закарпатська область) за 1,07 млн грн. З цієї суми 600 тис. він, за його ж словами, позичив у приватної особи.
Разом з тим, у декларації посадовець не відобразив інших джерел доходу, які б давали змогу придбати нерухомість. Вкладення у банках та готівка — відсутні, а з доходів дружини — лише допомога ВПО у розмірі 10 тис. грн. Звідки решта коштів — питання, яке чиновник залишив відкритим.
Разом із тим, за даними з вторинного ринку, середня вартість квадратного метра у Сваляві у 2024 році коливалась у межах 600−1200 доларів.
Тобто купівля квартири площею 70,88 м² за 1,07 млн грн (≈ 29 900 доларів) означає, що один квадратний метр коштував лише ~422 доларів — вдвічі нижче від середньої ринкової ціни. Причини такого «везіння» можуть бути різними: поганий стан житла, терміновий продаж або інші обставини.
Цікавою видалась й декларація очільника Добропільської МВА Андрія Бондаренка. Окрім заробітної плати, посадовець отримав від Міністерства у справах ветеранів України компенсацію на житло як ВПО-учасник бойових дій у розмірі 2 млн 589 тис. 705 грн. Причому Бондаренко декларує, що на руках має грошові кошти у розмірі 87 тис. доларів та 51 тис. євро.
У декларації нове житло посадовець не відобразив, проте до цього подавав уточнення щодо майнового стану, у якому вказав про нову квартиру площею 46,4 кв. м, придбану наприкінці лютого цього року у Дніпрі.
Таємниця прибутків дружини колишнього голови Дружківки
Окремо варто згадати про доходи дружини Сергія Боєвського — нинішнього керівника Департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА, який до середини лютого 2025 року очолював Дружківську міську військову адміністрацію.
У своїй декларації посадовець зазначив, що його дружина, Вікторія Боєвська, у 2023 році отримала 2 млн 278 тис. 530 грн від підприємницької діяльності, а вже у 2024-му — 5 млн 748 тис. 933 грн. Таким чином, її дохід зріс більш ніж удвічі.
Вікторія Боєвська є співвласницею (50%) ТОВ «Гранд Фарм», що займається роздрібною торгівлею фармацевтичною продукцією. Окрім того, вона зареєстрована як фізична особа-підприємець із таким самим видом діяльності.
З 2017 року компанія «Гранд Фарм» активно співпрацювала з органами влади Донеччини — зокрема у Краматорську та Слов’янську — постачаючи фармацевтичні товари, що дозволило заробити понад 1,2 млн грн бюджетних коштів. Водночас у 2024 році компанія не зафіксувала жодного доходу, а дані про нові контракти чи фінансові надходження у відкритих джерелах відсутні.
Фінансові показники діяльності ТОВ «Гранд Фарм» згідно з даними opendatabot
Звичайно, що ця ситуація викликає запитання не лише щодо джерел походження прибутків, але й загалом щодо контролю за фінансовою прозорістю осіб, наближених до посадовців, які ухвалюють рішення на місцях.
Отже, зарплати голів військових адміністрацій Донеччини у 2024 році демонструють значний дисбаланс: дехто отримує мільйони, інші — взагалі не звітують. Такий рівень непрозорості в умовах війни — не лише репутаційна загроза, а й фактор, що розмиває довіру до влади.
У прифронтовому регіоні, де на кожну бюджетну гривню розраховують військові, переселенці й громади, публічність і підзвітність мають бути нормою, а не винятком. Бо коли держава просить громадян про фінансову мобілізацію, вона сама має подавати приклад відповідального використання коштів.