Зміни у Біловодській громаді Луганської області почалися після реалізації громадськими організаціями двох проєктів: «Створення Лабораторії громадської участі в Біловодській ОТГ» та «Новий формат участі мешканців Біловодської ОТГ в управлінні громадою» за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах національного проєкту «Децентралізація» та Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
У багатьох сільських та районних радах на сході України відсутня системна практика залучення громадян до вирішення місцевих проблем та комплексне бачення співпраці між владою і громадою. Саме цю ситуацію вирішили покращити громадські активісти Біловодщини.
Керівниця проєкту Олена Шилобрид розповідає, що попри зміни, які відбуваються в громаді, частина населення все ще недостатньо активно бере участь у громадському житті.
«Люди чекають, що хтось, окрім них самих, має розв'язувати їхні проблеми у співпраці з представниками влади. Переважна більшість мешканців живе за принципом „моя хата скраю“ і не охоче долучається до спільного напрацювання вирішення місцевих питань», — додає пані Шилобрид.
У Біловодській територіальній громаді почали працювати над вирішенням залучення громадян ще раніше. Минулого року за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру було створено Платформу електронної демократії. Крім того, в громаді запровадили Бюджет участі, на який серед всіх громад Луганщини виділяється найбільше коштів з місцевого бюджету, а на вебсайті селищної ради з’явилися е-консультації.
На думку місцевих активістів, усю цю роботу необхідно систематично впроваджувати, тому громадська організація «Євсуг діє» розробила проєкт «Створення Лабораторії громадської участі в Біловодській ОТГ», який став логічним продовженням розпочатої роботи.
Проєкт було спрямовано на створення умов для залучення громадськості, визначення механізму взаємодії та співпраці громади і влади, а також на побудову ефективної комунікації шляхом створення Лабораторії громадської участі.
Активісти розробили цільову програму сприяння розвитку громадянського суспільства в Біловодській громаді на 2021−2023 роки, яка визначатиме бачення і принципи відносин між громадою та владою. 108 жителів громади було опитано, аби проаналізувати ефективне використання інструментів участі і взаємодії, що діють у громаді. Отримані відповіді допомогли розробити рекомендації для селищної ради з урахуванням думок громадян з підвищення ефективності використання інструментів участі та каналів комунікації.
Завершальним етапом стало створення Лабораторії громадської участі, покликаної впровадити заходи програми в частині посилення участі громадян та створення умов оперативного доступу до публічної інформації з урахуванням потреб всіх цільових груп.
Керівниця проєкту зазначає, що після завершення проєкту почали спостерігати певні зміни у громаді.
«Громадськість вперше брала участь в розробці цільової Програми з розбудови активності мешканців у своїй громаді. Відтепер тут налагоджено різні канали комунікації для залучення громадян», — додає пані Шилобрид.
Проєкт допоміг зрозуміти, що жителі Біловодської громади мають дієві інструменти впливу на прийняття рішень через практичне втілення в життя їхніх ініціатив. Команда проєкту залучила всі цільові групи громади — від молоді, яка швидко пристосовується до сучасного життя та використання новітніх технологій, до людей похилого віку.
Лабораторія громадської участі дозволила запровадити системну роботу щодо імплементації заходів цільової Програми задля посилення участі громадян та створення умов оперативного доступу до публічної інформації з урахуванням потреб всіх цільових груп.
У Біловодській територіальній громаді активно реалізовується ще один проєкт «Новий формат участі» для відкритого соціального діалогу та напрацювання конкретних пропозицій розвитку громадських просторів шляхом проведення обговорення представників місцевого самоврядування з громадою щодо проблем та локальних потреб. Комунікаційна платформа передбачає обмін ідеями між мешканцями громади, поширення кращих практик, експертної підтримки громадських ініціатив та залучення мешканців до місцевих справ.
Керівник ГО «Новий формат» Сергій Павловський розповідає, що в першу чергу команда прагнула залучити громадян до участі у бюджетному процесі та активно використовувати інструменти онлайн-залучення.
На базі цієї платформи активісти провели гру «Світ громад», до якої залучили молодь села Новоолександрівки. Під час гри молодь ознайомилась із будовою громади, розподілом бюджету, податками та іншими інструментами її розвитку та навчилась будувати краще майбутнє для громади.
У межах проєкту створення Лабораторії громадської участі створили відеоролик для заохочення громадян до активної участі в житті громади через демонстрацію практичних позитивних результатів та налагодження діалогу між громадськістю, владою і міжнародними партнерами. Це історія, де активісти та небайдужі мешканці творять зміни в своєму селі, громаді, країні.
«Роботою створеної платформи зацікавилися заклади освіти Новоолександрівського старостинського округу Біловодської громади», - зазначає Сергій Павловський. — «Освітяни тут готові навчатися та спільно реалізовувати нові ідеї для покращення освітніх послуг громади. Зокрема на базі платформи вчителі проводять батьківські збори та деякі уроки, адже площа приміщення дозволяє зберігати соціальну дистанцію в умовах пандемії. Ми плануємо разом впровадити осередок молодіжної ради Біловодської громади, яка працюватиме завдяки цій платформі».
Проєкти «Створення Лабораторії громадської участі в Біловодській ОТГ» та «Новий формат участі мешканців Біловодської ОТГ в управлінні громадою» були реалізовані за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах національного проєкту «Децентралізація» та Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.