Військові (зокрема, танкісти), зауважують: на сьогодні найбільша загроза на полі бою — БПЛА росіян. Цього апарату «боїться» навіть броньована техніка, на яку окупанти активно полюють.
Фото 24 ОМБр імені короля Данила
Армія рф, яка веде активні наступальні дії на Курахівському напрямку, все рідше використовує броньовану техніку. Про це розповів офіцер ЗСУ з позивним «Алекс». За його словами, контраст між бойовими діями на початку осені 2024 року та на сьогодні - колосальний.
«У кінці серпня — на початку вересня 2024 року на цьому напрямку були тижні, коли росіяни щодня штурмували позиції з застосуванням бронетехніки. День був не день, якщо на позиції Сил оборони не йшли колони бронетехніки. Зараз різкий контраст: за останні тридцять днів наші хлопці не помітили жодної одиниці бронетехніки. Росіяни йдуть пішки або їдуть на мотоциклах чи автомобілях», — пояснює військовослужбовець.
На його думку, заводи на росії не рятують становище окупантів навіть при тому, що випускають нові зразки бронетехніки — оскільки, ймовірно, працюють на накопичення ресурсів.
«Росіяни накопичують резерви, щоби зі ще більшою силою оточувати Покровськ. Противник продовжує обходити місто, намагався штурмувати лісопосадки між Новоєлизаветівкою та Нововасилівкою із залученням техніки та баггі. Успіху ворог не мав. Останнім часом росіяни зменшили кількість та швидкість штурмів, що пов’язано із перегрупуванням військ та підтягування резервів», — додав військовослужбовець.
Разом з тим командир танкового батальйону 157 окремої механізованої бригади ЗСУ Станіслав на позивний «Жулік» розповів «АрміяInform», що основне завдання танкових підрозділів на Курахівському напрямку — зупинити просування піхоти противника, знищувати ворожі бліндажі та укриття, уражати вогневі засоби, бронегрупи, важку техніку окупантів. Тобто максимально унеможливити штурмові дії окупантів у районі Курахового.
«Зазвичай на цій ділянці фронту танки працюють „прямою наводкою“. Це дуже ефективний спосіб стримування наступальних дій. Уражаються цілі рашистів, які розташовані на відстані до 4−5 кілометрів від танка. Останнім часом наші танкові екіпажі виконували бойові завдання, завдаючи вогневого ураження окупантам, які перебували біля населеного пункту Зеленівка», — каже «Жулік».
Воїн також зауважує, що просування росіян до Донецької траси вдається зупиняти. Ворог прагне за будь-яку ціну вийти на цю дорогу, перерізати комунікаційні та логістичні шляхи для наших підрозділів та створити новий «мішок» у Дачному.
«Буквально днями наші танки „розібрали“ ворожу піхоту в укриттях. Тоді вдалось поховати під бетонними плитами ангара „м'ясних штурмовиків“, які от-от мали виконувати наступальні дії. Скільки конкретно їх там було, звісно ж, порахувати не можна. Але саме в цей день рашисти з цього села не йшли в атаку. Зіграли на випередження. Такі завдання виконуємо постійно, немає такого, щоб танк просто стояв в районі очікування», — зауважує військовослужбовець.
Станіслав також додає, що танкових дуелей як таких зараз не відбувається. Більш масово це було на початку вторгнення та у 2022−2023 роках. Однак зараз противник боїться виїжджати на лінію вогню, розуміючи загрозу. Крім того, сьогодні окупанти відчувають дефіцит бойової техніки.
Фото 24 ОМБр імені короля Данила
Також українські захисники продовжують стримувати російських загарбників серед руїн Торецька. Про це в ефірі телемарафону заявив командир 49-го окремого штурмового батальйону Карпатська Січ Євгеній Скорина.
«Торецьк лишається українським містом. Всередині нього точаться запеклі бої. Наші військовослужбовці стійко утримують залишки, намагаючись стримати ворога і завдати йому максимальне ураження», — зауважив Євгеній Скорина.
Водночас укриттів у Торецьку вже практично не залишилося, додав командир «Карпатської Січі».
«На жаль, ті забудови, де фактично підрозділ виконував завдання, знищені вщент під надзвичайно активним, безжалісним впливом ворожої артилерії, ворожих дронів, інших засобів ураження. Просто знищується місто як таке. Але територіальні кордони так само тримаються захисниками української армії, ворог знищується максимально. Не даємо можливості йому просунутись далі», — пояснив військовослужбовець.
А в Часів Яру збільшилася кількість російських окупантів. До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєдналися різні підрозділи. Про це повідомив в етері телеканалу «Еспресо» пресофіцер 24 ОМБр ім. Короля Данила Андрій Полухін. За його словами, до вищеназваної дивізії приєднався «Ахмат», куди входять і колишні бійці ПВК «Вагнер», а також добровольче формування «Русич».
«Всі вони намагаються штурмувати місто і проводити операції. ЗСУ відповідають, завдаючи ворогу максимальних втрат. Проте ворожі атаки не вщухають. Кожен день відбувається два-три штурми. Це дуже важкі й серйозні бої у міській забудові, де укриття змінюються одне за іншим, і місто зазнає руйнувань», — пояснює військовий.
Однак ситуація на напрямку складна. Росіяни намагаються штурмувати Часів Яр і взяти місто під контроль, користуючись погодними умовами.
«Ворог хоче прорвати нашу оборону, висадити особовий склад в тилу і розпочати операції. Зараз він намагається проводити механізовані штурми, щоб висадити якомога більше особового складу», — каже Андрій Полухін.
Фото 24 ОМБр імені короля Данила
У пресслужбі 110-ї окремої механізованої бригади, яка воює на Донбасі, пояснюють: основною причиною втрати територій України є відсутність піхоти, а не зброї. Поточні проблеми Сил оборони відрізняються від тих, які призвели до втрати Авдіївки на початку 2024 року.
«Якщо в Авдіївці не було снарядів, і FPV тільки починали активно розвиватися, то тоді була піхота. Так, тоді люди витягували відсутність артилерії. Зараз же, є чим стріляти та літати, немає кому воювати. Тотальна відсутність особового складу в стрілецьких підрозділах», — пояснили у бригаді.
Крім того, впливає й те, що росіяни використовують тактику малих штурмових груп по 4−6 солдатів в кожній. Такі групи постійно намагаються просуватися вперед під прикриттям дерев і кущів, особливо в туман і дощ, коли операторам дронів важко працювати ефективно. І хоча частину ворожої піхоти встигають знищити на підході, росіянам все ж вдається потроху просуватися вперед і закріплюватися в спорудах на місцевості.
«Влучити артилерією в рухому ціль дуже важко, в таких випадках більш менш допомагають касетні снаряди. Дістати FPV в посадці важко, бо є радіогоризонт та гілки рослин не дають нормально влучити. Зупинити росіян могла б піхота, а її немає. Вибивати з будинків, зупиняти противника в таких боях мають саме стрілки та штурмовики. За добу силами бригади ми знищуємо більше ворогів, ніж маємо особового складу в деяких власних батальйонах», — зауважують військовослужбовці.
На сьогодні ворог сконцентрував всі свої стратегічні резерви військ в Україні, щоб взяти під свій контроль ряд регіонів, зокрема, Донецьку, Луганську, Харківську області. Про це в ефірі телемарафону сказав військовий експерт, голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко. За його словами, щоб захопити Покровськ, росіяни вже готові йти в «лобові» атаки. Раніше ворог начебто хотів обійти Покровськ, щоб перерізати логістику. Крім того, місто йому потрібне як плацдарм та для життя.
«Але виявилося, що росіяни є росіяни — вони почали стирати місто з лиця землі, завдаючи масованих артилерійських ударів. Бажання ворога наступати й в лоб йти на місто буде достатньо високим, спроби це зробити будуть однозначно. Але тут у них є ще одна дилема, бо Покровськ недалеко від Мирнограда. І спроба зайти поміж ці два міста з флангів означатиме дуже сильно підставитися», — зауважує Тимочко.
Він не виключає варіант, що окупанти нарощуватимуть наступ на Покровськ і Мирноград однією лінією фронту, а це серйозне навантаження для Сил оборони. Крім того, інтенсивність боїв на фронті залежить від конкретної ділянки та має свою специфіку.
«Якщо на Покровському напрямку ми бачимо інтенсивність накатів ворожих сил один за одним, що за кількістю складає майже половину боєзіткнень по лінії фронту, то в районі Часів Яру специфіка інша. Там окупанти задіяли десантників, елітні підрозділи й ворожий штурм може бути один, але тривати по декілька годин підряд», — додає військовий експерт.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!