Допомога на проживання ВПО: вся актуальна інформація щодо виплат у 2023 році

Як отримати допомогу на проживання та чи змінився механізм нарахування виплат у новому році — читайте далі.

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Правозахисники благодійної організації «Донбас SOS» зібрали всю актуальну інформацію, що стосується оформлення допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб у 2023 році.

Що таке допомога на проживання ВПО

Допомога на проживання – це державна грошова допомога, яка надається внутрішньо переміщеним особам. Порядок її надання передбачено Постановою КМУ від 20 березня 2022р. №322 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Допомога надається щомісячно, починаючи з місяця звернення, та виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення. Призначається вона протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви. 

Що ж стосується її розміру, то він чітко визначений та не залежить від сукупного доходу сім’ї: 

- 2000 грн – для дорослих; 

- 3000 грн – для осіб з інвалідністю та дітей (до 18 років).

Хто може отримати допомогу на проживання ВПО

Особи, які стали на облік як ВПО після 24.02.2022р., можуть отримувати допомогу на проживання якщо:

- перемістилися з територій, розташованих у районі проведення воєнних (бойових) дій, або тимчасово окупованих територій (далі — ТОТ);

- мають житло, яке зруйноване або непридатне для проживання внаслідок воєнних дій. 

Особи, які стали на облік як ВПО до 24.02.2022р., можуть отримувати допомогу на проживання якщо:

- станом на 1 березня 2022р. отримували щомісячну адресну допомогу ВПО;

- повторно перемістилися після 24.02.2022р. з ТОТ або територій, де ведуться воєнні (бойові) дії.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, наразі затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022. Перевірити чи належить територіальна громада до зазначеного переліку можна натиснувши тут. Зазначений перелік не є фіксованим і регулярно оновлюється.

Як оформити допомогу на проживання ВПО: загальна інформація та алгоритм дій 

Оформити допомогу можна одночасно з оформленням довідки ВПО або будь-коли пізніше, адже державою не встановлено конкретний термін, протягом якого, необхідно звернутися до уповноважених органів для її оформлення.

Щоб оформити допомогу на проживання необхідно скористатися мобільним додатком «Дія» або звернутися з заявою до:

1) органів соціального захисту населення;

2) центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП);

3) уповноваженої особи сільської/селищної/міської ради.

Звертаючись до уповноважених органів, з собою необхідно мати такі документи у паперовому або цифровому форматі (ті, що у додатку “Дія”):

- паспорт;

- довідка про присвоєння індивідуального податкового номера (ІПН);

- номер картки «єПідтримка» або банківського рахунку за стандартом IBAN;

- за наявності документ, що підтверджує інвалідність;

- за наявності документ, що підтверджує родинні відносини (наприклад, свідоцтво про народження дітей);

- у разі відсутності запису про місце реєстрації проживання у паспорті, візьміть документ, який підтверджує факт проживання на території, з якої здійснилося переміщення.

Заява про надання допомоги на проживання пишеться та подається на кожного повнолітнього члена сім’ї окремо. Якщо у сім’ї є неповнолітні діти, дані про них достатньо зазначити у заяві одного з батьків.

Документом, який підтверджує факт проживання на території, з якої здійснилося переміщення внаслідок війни, може бути військовий квиток, трудова книжка, документ про наявність рухомого або нерухомого майна, документ про освіту (шкільний атестат, диплом технікуму / коледжу / університету / тощо), довідка з місця навчання, документ про влаштування дитини до дитячого садку / прийомну сімʼю / дитячий будинок, документ про встановлення опіки або піклування, медичні документи, фото- та відео-матеріали, та ін.

Оформити допомогу за допомогою додатку «Дія» можна лише якщо особа:

- стала внутрішньо переміщеною особою після 24.02.2022р.;

- раніше не зверталась до уповноважених органів для оформлення довідки ВПО;

- має паспорт громадянина України у формі ID-картки або біометричний закордонний паспорт;

- не перебуває за кордоном.

Такі «вимоги» обумовлені тим, що у додатку «Дія» допомога на проживання ВПО оформлюється одночасно з довідкою ВПО та потребує підтвердження актуального місця перебування за допомогою геолокації.

Так, для оформлення допомоги на проживання ВПО за допомогою мобільного застосунку «Дія» необхідно виконати наступні кроки:

- оновіть застосунок та авторизуйтеся в ньому;

- зайдіть у розділ «Послуги», оберіть «Послуги для ВПО» і натисніть «Допомога для ВПО»;

- вкажіть свою актуальну адресу;

- підтвердіть своє місце перебування за допомогою геолокації;

- введіть дані про дітей (якщо свідоцтво про народження дитини не підтягується автоматично, додайте його вручну);

- натисніть «Хочу отримувати допомогу»;

- виберіть картку єПідтримка або інший свій рахунок для зарахування коштів.

Як оформити допомогу на проживання ВПО дитині до 18 років

Дитина віком до 14 років не може самостійно оформити допомогу на проживання. Допомогу такій дитині можуть оформити виключно законні представники: батьки, опікуни і піклувальники.

Дитина віком від 14 до 18 років може оформити допомогу на проживання ВПО самостійно, звернувшись до уповноважених органів або скориставшись додатком «Дія», або за участі законних представників. 

Як оформити допомогу на проживання ВПО дитині за відсутності законних представників

У такому випадку допомогу дитині можна оформити за участю особи, з якою дитина перебуває у сімейних/родинних відносинах, або яка уповноважена супроводжувати дитину, або до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину. Проте необхідно враховувати наступне:

- особа, з якою дитина перебуває у сімейних/родинних відносинах (тітка, дядько, хрещені батьки), повинна мати документ про підтвердження сімейних/родинних зв’язків. Видає такий документ служба у справах дітей;

- особа, яка уповноважена законними представниками супроводжувати дитину, повинна  мати письмову заяву одного з законних представників. Вона має підтверджувати повноваження супроводжувати дитину та бути завіреною органом з опіки або піклування;

- особа, до сімʼї якої тимчасово влаштовано дитину, повинна мати копію наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування.

Як оформити допомогу на проживання ВПО, якщо втрачено або пошкоджено документи, що посвідчують особу

У разі втрати або пошкодження внутрішнього паспорта громадянина України можна скористатися такими документами:

а) паспорт закордонний / дипломатичний / службовий;

б) посвідчення особи моряка;

в) посвідчення особи на повернення в Україну;

г) посвідчення члена екіпажу;

ґ) тимчасове посвідчення громадянина України;

д) посвідчення водія;

е) посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;

є) посвідка на постійне проживання;

ж) картка мігранта;

з) посвідчення / проїзний документ біженця;

и) проїзний документ особи, якій надано додатковий захист;

і) посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;

ї) е-паспорт (у додатку «Дія»);

й) е-паспорт для виїзду за кордон (у додатку «Дія»);

к) довідка про подання документів для оформлення паспорта громадянина України.

Якщо особа ніколи не оформлювала документи, які посвідчують особу, тоді необхідно звернутися до Державної міграційної служби України для оформлення паспорта громадянина України, та отримати Довідку про подання документів. З цією довідкою можна звертатися до уповноважених органів для реєстрації як ВПО та оформлення допомоги на проживання.

Як оформити допомогу на проживання ВПО маломобільним групам населення

Люди похилого віку, особи з інвалідністю, та ті, хто перебувають у лікарні або з інших причин не можуть самі подати документи, можуть скористатися послугою «Мобільні адміністратори ЦНАП».

Заявник має залишити заявку на сайті або зателефонувати за номером відповідного ЦНАПу, а працівник приїде за адресою проживання або перебування заявника, щоб оформити довідку про взяття на облік ВПО та допомогу на проживання. Проте послуга «Мобільні адміністратори ЦНАП» не є доступною у всіх територіальних громадах України. Рекомендуємо дізнаватися про доступність такої послуги у своєму ЦНАПі. 

Як оформити допомогу на проживання ВПО особам, визнаним недієздатними або обмежено дієздатними

Якщо особу визнано судом недієздатною, заяву на допомогу на проживання ВПО можуть подати:

- законний представник / опікун;

- керівник закладу соціального захисту (якщо не призначено опікуна та якщо особу влаштовано до закладу соціального захисту); 

- уповноважена особа органу опіки та піклування (якщо опікуна не призначено та не влаштовано до закладу соціального захисту);

- уповноважена особа органу опіки та піклування (якщо особа має опікунів з якими втрачено зв’язок під час дії надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях).

Якщо ж суд визнав особу обмежено дієздатною, то заяву може подати така особа самостійно або її законний представник/піклувальник.

Як оформити допомогу на проживання ВПО за наявності зруйнованого або непридатного до проживання житла внаслідок війни

Якщо житло було зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок пошкодження, його власник має право отримувати допомогу на проживання ВПО. Це регулюється пунктом 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2022р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Допомога на проживання ВПО надається у випадку руйнування/пошкодження виключно житлової нерухомості. Водночас немає значення чи належить вона територіально до Переліку територіальних громад, з якої відбулося переміщення. Ба більше, отримувати допомогу на проживання ВПО також можна, якщо переміщення відбулося в межах одного і того ж населеного пункту, де знаходиться зруйноване житло.

Оформити допомогу можна шляхом подання заяви до уповноваженого органу. З собою необхідно мати:

1) документальне підтвердження факту пошкодження/руйнування житла (видається органами місцевого самоврядування);

2) документ, що підтверджує право власності на пошкоджене/зруйноване житло.

Що робити, якщо затримують виплату допомоги на проживання ВПО

Якщо виплати не надходять вже понад місяць, необхідно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем перебування або ЦНАПу для з’ясування причин затримки.

Серед ймовірних причин, чому затримується виплата, можуть бути пересилання особової справи та помилки при оформленні допомоги через застосунок «Дія».

Якщо переслати паперові документи неможливо (наприклад, вони знаходяться на окупованій території або на території, де ведуться активні бойові дії), необхідно звернутися з письмовою заявою до органу соціального захисту населення з вимогою зробити запит на отримання інформації в електронній формі та початок виплат.

Якщо було допущено помилки при оформленні допомоги на проживання через застосунок «Дія», необхідно звернутися до органу соціального захисту населення із заявою про надання допомоги на проживання із зазначенням номера банківського рахунку у форматі IBAN.

Що робити у разі отримання відмови у призначенні допомоги на проживання ВПО

Оскаржити відмову у призначенні допомоги можна лише якщо її надали у письмовій формі. Тому при комунікації з уповноваженим органом необхідно наполягати на прийнятті документів, їхньому розгляді, наданні відповіді в установлений законодавством термін, а також необхідно заявити вимогу про надання письмової відмови в наданні допомоги або прийнятті документів.

Оскаржити рішення про відмову можна двома способами:

- в адміністративному порядку (шляхом звернення до вищестоящого органу, наприклад, обласного департаменту соціального захисту населення або Міністерства соціальної політики України);

- у судовому порядку (шляхом звернення до суду з позовною заявою).

Підстави припинення виплати допомоги на проживання ВПО

Можливі наступні підстави припинення виплати допомоги на проживання:

1) за результатами перевірки місця фактичного проживання ВПО;

2) добровільної відмови від отримання допомоги на проживання ВПО;

3) скасування довідки про взяття на облік ВПО;

4) смерті ВПО. 

За відсутності ВПО за своїм фактичним місцем проживання/перебування під час вибіркової перевірки територіальними органами Нацсоцслужби складається акт і залишається повідомлення про необхідність особи прибути до органу соц.захисту протягом 10 календарних днів. У випадку неприбуття, допомога на проживання ВПО припиняється з наступного місяця.

Щоб відмовитися від отримання допомоги на проживання ВПО, особі необхідно звернутися з заявою до уповноваженого органу.

При скасуванні дії довідки про взяття на облік ВПО, також скасовується виплата допомоги на проживання ВПО. 

Подання заяви про відмову від довідки 

Вчинення кримінального правопорушення 

Повернення до покинутого місця постійного проживання

Виїзд на постійне місце проживання за кордон

Подання завідомо недостовірних відомостей

Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!

2024 © Інформаційне агентство «Вчасно» — новини Донбасу.
2024 © ГО "Медіа-Погляд".

Права на всі матеріали належать ГО "Медіа-Погляд" (якщо не вказано інше) та охороняються Законом України «Про авторське право і суміжні права». Усі текстові матеріали поширюються відповідно до ліцензії CC BY-NC-ND 4.0.

Сайт створено за підтримки DW Akademie

Розроблено iDev