Президент Володимир Зеленський заявив, що наступні кілька місяців стануть вирішальними у цій війні.
Візит Зеленського до США має зіграти ключову роль у пошуку варіантів припинення війни/ Ілюстративне фото
Український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець проаналізував у своєму огляді, що цього тижня у фокусі подій буде перебування президента України у США. Володимир Зеленський має представити чинному президенту США Джо Байдену і кандидатам у президенти План перемоги, який має стати спільним планом.
За словами Згурця, окремі закордонні видання вже наводили основні складові цього документу, який містить чотири ключові пункти. Перший пункт — гарантія безпеки для України від країн Заходу. Другий — продовження бойових дій на території рф, це поки що Курська область, щоб забезпечити територіальний козир у перемовинах на перспективу. Третій — запит на конкретне озброєння. І четвертий — міжнародна фінансова допомога для зруйнованої війною економіки України.
«План перемоги розрахований, якщо ми зважимо на попередні заяви, на період жовтень — грудень поточного року. Зеленський, 23 вересня, сказав, що наступні кілька місяців стануть вирішальними у цій війні. Президент України, підкреслив, що у нас мало часу, щоб визначити, яким буде її результат, тому ми повинні його визначати, а не росія та її криваві союзники», — пише Згурець.
За словами експерта, у своєму плані Україна робить ставку на сильний військовий компонент, котрий має створити умови для запуску переговорного процесу, примушення рф визнати необхідність припинення війни й визнати нездатність рф досягти політичних цілей на полі бою.
«В цьому ключі - це Курська операція ЗСУ, яка зберігає певну наступальну динаміку попри всі складнощі, також останні масштабні удари по російських ракетно-артилерійських складах і арсеналах, зокрема, Торопець, Тихорецький склад, Маріуполь, Воронезька область, Морозівськ. Ще компонент — наполягання керівництва України щодо надання ЗСУ дозволу завдавати ударів вглиб території рф. Все це практичні частини цього плану перемоги, — пише Згурець. — Але, якщо ситуація в Курській області й знищення складів розраховані з опертям на власні сили, то далі є потреба завдання максимально можливих уражень важливим компонентам російської військової машини. Це потребує більше можливостей, які Україна хоче отримати від США».
За словами експерта, Україна намагається отримати дозволи й нові зразки за межами вже звичних озброєнь, за межами ATACMS. І це забезпечує в перспективі знищення суттєвої частини компонентів російської військової інфраструктури на території рф на глибину саме 300−500 км, а не лише до 300 км. І не лише летовища, а й командні пункти, засоби зв’язку, системи ППО.
«Ці діапазони мають створити ситуацію, коли російські війська в районі проведення операції проти України не зможуть забезпечити достатньо інтенсивність вогневої міці, управління, зв’язку, використання ОТРК „Іскандер“ та інших балістичних ракет, — пояснює Згурець. — За таких умов ЗСУ зможуть провести й власні асиметричні операції на додаток до Курської. Тобто можна говорити про встановлення блокади окупованого Криму і створити умови для суттєвого послаблення стратегічних позицій рф на можливих майбутніх переговорах».
Як зазначає експерт, партнери України, зокрема, США, можуть підтримати цей План, частково підтримати або не підтримати, керуючись власними оцінками ходу війни в Україні.
«Можуть говорити про те, що в Україні не вистачить людських ресурсів для протистояння рф чи те, що росія найближчим часом може сконцентрувати достатню кількість балістичних і крилатих ракет для прориву української системи ППО та спричинити в перспективі гуманітарну катастрофу, — пояснює Згурець. — Чи раптом росія використає тактичну ядерну зброю, спровокує інші загрози, і тому, мовляв, Україні не варто ескалувати військову обстановку, а варто реалізувати більш реалістичний план завершення війни й зовсім не в кордонах 1991 року».
Тому за словами експерта візит президента Зеленського до США має зіграти ключову роль у пошуку прийнятних варіантів припинення російсько-української війни.
«Таке враження, що цей процес входить у вирішальну фазу. І саме за підсумками цього візиту буде зрозуміло, який варіант буде залишено на столі, — чи український, силовим етапом примушення росії до переговорів, чи, умовно, західний з пошуком „реалістичних“ шляхів заморожування війни десь років на 20−30. Саме в таких рамках маємо сприймати візит Володимира Зеленського до США. Тому тут важливі всі деталі, які будуть розгортатися в процесі самого візиту», — пояснив Згурець.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!