Військовий Артем із Великої Новосілки воює із 2022 року. Він нищить росіян завдяки FPV-дронам.
Війна в Україні триває на умовах сучасного озброєння, яке дозволяє скоротити ризик загибелі та поранення військових.
Одним із таких озброєнь є дрони, які літають на різні відстані, зокрема і в тил ворогу. В той час оператор, який управляє дроном, лишається у відносній безпеці.
Одним із них є Артем на позивний «Тьома». Він з Великої Новосілки і в мирний час працював системним адміністратором. Зараз — солдат взводу БпАК 105 батальйону 109 ОБр ТрО.
З березня 2022 року служив водієм, вантажив б/к, після чого одразу сідав за кермо. Потім близько року — піхотинцем у стрілецькій роті. Далеко не найлегші випробування, зважаючи на проблеми з хребтом і обмежену придатність у мирний час. Проте відчуття братерства, розуміння необхідності своєї роботи та адреналін допомагає все переносити.
Військовий шлях Артема почався влітку 2022 року, бувши з батальйоном на відновленні, він пройшов курси керування БПЛА. А у березні 2023 року нарешті з’явилась можливість застосувати здобуті навички — у ротах сформувались екіпажі, які вели розвідку за допомогою так званих «весільних» дронів.
«По одному екіпажу було з кожної роти, з розвідки. У нас було три екіпажі, які вели розвідку та дорозвідку, а також робили ураження скидами з «мавіків», — розповідає Артем. — Ми проявили ініціативу, вивчились. Командування підтримувало, тому що ми одразу могли бачити значно більше і значно далі. Бачили маршрути пересування противника, з’явилась ситуативна обізнаність. Забезпечували нас волонтери, згодом з’явились постачання з бригади. В основному — «мавіки», трохи менше — «аутелі».
У вересні 2023 року «Тьома» разом із побратимами почав застосовувати FPV-дрони. Цьому передували місяці самостійного вивчення усіх тонкощів та нюансів справи у вільний від роботи час.
«Ми хотіли захистити піхоту, тому почали вивчати пілотування, налаштування, ремонт і конект. Було важко пов’язати всі ці речі в одну картину. Все бралося з інтернету, з YouTube, з якихось пабліків, — розповідає військовий. — Перші кроки — це купа нервів та порізані пальці, купа дзвінків. Часто їздили в інші підрозділи, переймали досвід. Комплектуючі купували в Україні. Наприклад, спочатку плат ініціації (пристрій, що відповідає за активацію заряду) у нас не було. Викручувались кустарно. Тому що нам дуже потрібно було показати, що це дійсно ефективний предмет ураження».
Артем згадує свій перший виліт на FPV-дроні як дуже стресовим. В процесі військові припустились декількох помилок, але на щастя, все обійшлося без наслідків.
«Ми, наприклад, не розрахували заряд батареї. Крім того, були промахи по техніці безпеки. Все це ми врахували надалі. Тоді я вразив ворожі антени. Наступний раз у той же день ми влучили по бліндажу. По відчуттях — чистий кайф! Ці відео завжди зі мною», — каже військовий.
Після цього «Тьома» пройшов ще одні курси пілотування. Успішне застосування нових засобів ураження дозволило масштабувати підрозділ. Це стало в пригоді під час російських штурмів у Красногорівці. Тоді «Тьома» разом з напарником за допомогою FPV-дронів допомогли відбити механізований штурм, знищивши декілька одиниць броньованої техніки та декілька десятків особового складу противника.
«Ми працювали удвох, мали запас дронів. Двадцять дронів: проти піхоти, фугасні та кумулятивні. І ми почали вибивати піхоту. Дуже чітко працював також суміжний підрозділ. А коли пішла друга хвиля на техніці, то круто спрацювала наша мінометка і першу ж БМП противника „поховала“ у посадці. Друга БМП почала розвертатись, і ми вразили ціль цю БМП згори разом з піхотою. Наздогнали ми техніку аж в сусідньому селі, де й знищили», — розповідає військовий.
Після такого міцного відбиття механізованих штурмів на цих позиціях не було. Сьогодні Артем продовжує працювати та удосконалювати свої навички пілота FPV. Військовий зазначає, що роботи багато, а рук не вистачає.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!