Сумнівна репутація, кримінальні справи та зв’язки з рф: кому Донеччина віддасть 76 мільйонів за фортифікаційні товари
РозслідуванняДонецька обласна військова адміністрація здійснила серію масштабних закупівель для облаштування фортифікацій на понад 76 млн грн. Частину з них провели через відкриті торги, інші — напряму, без жодної конкуренції. Підрядниками ж стали компанії, пов’язані зі старими бізнес-групами, що вже фігурували у корупційних справах і розслідуваннях
Березень ознаменувався новими значними витратами з бюджету Донеччини на оборону. Журналісти «Вчасно» проаналізували, кому дістались оборонні мільйони, та наскільки прозорими були ці витрати.
У лютому та березні в системі Prozorro було оголошено три значні тендери на закупівлю матеріалів для захисту Краматорська, Краматорського району та Покровської громади. Департамент з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької ОВА потребував:
5 тис. спірального бар'єра безпеки типу «Єгоза» з очікуваною вартістю 24,8 млн грн;
5 тис. комплектів малопомітної перешкоди на 43,8 млн грн;
740 одиниць габіонів на понад 8 млн грн.
У торгах брали участь кілька компаній, що дозволило знизити загальну суму закупівель на понад 5 млн грн. Проте переможцями стали добре знайомі учасники державних підрядів із доволі суперечливою репутацією.
Спіралі «Єгоза» за 22,2 млн грн поставить ТОВ «Будінвест торг компані» з Краматорська. Габіони на 6,2 млн грн виготовить харківський «Завод Фрунзе». А комплекти перешкод за 42 млн грн отримає ТОВ «Югсталь» із Запоріжжя.
«Завод Фрунзе» та бізнес у рф
ПАТ «Завод Фрунзе» працює у промисловому секторі вже 33 роки. У 2024 році його дохід перевищив 500 млн грн. Компанією керує депутат Харківської міськради від партії «Блок Кернеса — успішний Харків!» Олександр Василенко. Найбільший акціонер заводу — Олександр Романенко.
Минулого року Голосіївський районний суд Києва визнав Романенка винним у веденні господарської діяльності в росії у 2022−2023 роках. Його оштрафували на 170 тис. грн і заборонили обіймати керівні посади протягом 10 років.
Виявилось, що 2008 року є власником і директором російської компанії «Завод имени Фрунзе ТД» у Бєлгороді. Підприємство спеціалізується на торгівлі автозапчастинами та має філії у рф і в окупованому Криму. Після початку повномасштабної війни він продовжив контролювати фірму, отримував фінансову документацію, давав вказівки, підписував контракти. У бюджет росії він сплатив 20 мільйонів рублів.
Романенко веде свої бізнес-справи з діючим депутатом Харківської міської ради Олександром Василенком. Так завод «Фрунзе» разом з іншими учасниками проходить по кримінальній справі щодо вивезення та збуту деталей для міського електротранспорту через низку підконтрольних комерційних структур в Харків, а також до росії, Казахстану та Білорусі. «Отримані від реалізації кошти накопичувалися у засновників компаній і згодом використовувалися в Росії. Крім того, дохід від діяльності в РФ і Білорусі не був задекларований одним із засновників у е-декларації за 2020 рік», — йшлося у справі.
«Будінвест торг компані» — новий улюблений підрядник влади Донеччини
ТОВ «Будінвест торг компані» порівняно з іншими постачальниками, доволі молоде підприємство — воно існує трохи більше ніж 3 років. Займається товариство всім чим тільки можна — у переліку 75 видів діяльності, а основний серед них — оптова торгівля деревиною.
Торік дохід компанії сягнув понад 60 млн грн, а найбільші замовники: Департамент з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи ДонОДА та Покровська міська рада.
Володіє фірмою Кривенко Олексій Вікторович, який також керує ТОВ «Перша-дорожня будівельна компанія». У недалекому минулому «ПДБК» також входило у список улюблених підрядників влади Донеччини, доки не потрапило до .
Наприкінці червня 2024 року комітет визнав факт антиконкурентних узгоджених дій між «Першою українською дорожньо-будівельною компанією» та «Першою дорожньо-будівельною компанією». Розслідування виявило, що компанії використовували спільну електронну пошту, мали господарські відносини та спільного працівника.
Після занесення фірм до «чорного списку» АМКУ влада Донеччини стала активно укладати контракти саме з «Будінвест торг компані».
Найцікавіше, що «Перша дорожньо-будівельна компанія» належала Віктору Коркішку, який раніше очолював ДП «Донецький облавтодор» і був депутатом Донецької міськради від Партії регіонів. Нині він контролює низку компаній, що стабільно отримують вигідні держконтракти, в тому числі й у Донецькій області.
Детальніше про зв’язки цієї бізнес-групи можна дізнатися у розслідуваннях «Вчасно»:
«Будівельний картель Донеччини: як мережа колишніх регіоналів досі освоює мільярди з держбюджету»
«Югсталь»: справи про розтрату та ухилення від податків
Підприємство працює у сфері виробництва металевих виробів понад 13 років та входить до великої бізнес-групи родини Мітрохіних, що об'єднує понад 20 компаній. Основний напрямок діяльності групи — виробництво та реалізація спецодягу та супутніх товарів, зокрема військової форми. Активи групи: ПРАТ «ОРІХІВСЬКА ШВЕЙНА ФАБРИКА», ПРАТ «ЛЕБЕДИНСЬКА ШВЕЙНА ФАБРИКА», ТОВ «МІК», ТОВ «ДЕФЕНС» та інші.
Минулого року доходи «Югсталь» перетнули позначку у 1,5 млрд грн. Найбільші замовники: військові частини, Міністерство оборони, різні державні підприємства та Департамент з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи ДонОДА.
Водночас «Югсталь» фігурує у кількох кримінальних провадженнях разом з іншими підприємствами бізнес-групи Мітрохіних. При детальному аналізі цих справ виявляється, що майже всі юридичні компанії та ФОПи цієї групи дуже вправно прокручують різні корупційні схеми. Зокрема, слідство підозрює їх у завищенні вартості військової форми, постачанні неякісної продукції, використанні «фіктивних» підприємств і незаконному виведенні коштів. За однією зі справ, «Югсталь» могла ухилитися від сплати податків на понад 600 млн грн. А в іншій — брала участь у постачанні непридатних комплектуючих для бронетехніки в умовах воєнного стану.
Голова цієї бізнес-групи Олег Мітрохін фігурує у журналістських розслідуваннях.
Закупівлі напряму: мільйони без конкуренції
На перелічених тендерах Департамент з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи не зупинився та здійснив ще 3 закупівлі, проте вже за спрощеною процедурою, уклавши прямі контракти на:
Таким чином, витрати обласної влади на фортифікаційні товари у березні сягнули понад 76 млн грн.
Будівельні скоби замовили у Шкарупи Наталії Геннадіївни та Цірульника Михайла Кузьміча, поліетіленову плівку у ТОВ «Пром інтер трейд».
Наталія Шкарупа з Полтавської області зареєстрована підприємицею всього 6 місяців, проте вже встигла укласти державних контрактів, виключно, з органами влади Донеччини на понад 6 млн грн. Звичайно, що всі угоди уклали за спрощеною процедурою, без тендеру.
Михайло Цірульнік зареєструвався, як ФОП лише на пару днів пізніше від Шкарупи та також працює пів року. Доходи підприємця вдвічі менші - 3 млн грн. Звичайно, що всі контракти укладені з різними органами влади Донецької області без жодного тендера.
Цікаво, що за тією ж адресою у Краматорську, що й Михайло Цирульник зареєстрована ФОП Цірульнік Вікторія Анатоліївна, яка працює понад рік та встигла укласти контрактів з органами влади Донецької області на понад 7 млн грн. Загалом, підприємці займаються однаковою діяльність — постачають матеріали для здійснення заходів правового режиму воєнного стану (скоби, плівки, мішки).
Також з’ясувалось, Вікторія Цірульнік обіймає посаду головного бухгалтера ТОВ «Укрславресурс», яким керує Володимир Ішанкулов, що також володіє ТОВ «Славресурс Груп» та іншими компаніями, пов’язаними з відомим бізнесменом та колишнім політичним діячем Віктором Коркішком.
ТОВ «Пром Інтер Трейд» з Краматорська існує три роки, за які уклала лише два договори, і обидва — з тим самим Департаментом з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи на понад 93 млн грн. Попри це, її статутний капітал складає всього 500 грн, а контактний номер збігається з телефоном ТОВ «Асфальт Бетон Комплект», яке часто виступає підрядником у будівельних проєктах Донецької обласної влади.
Цікаво, що власниця «Асфальт Бетон Комплект» — Юлія Коломієць, яка до 2022 року володіла «Пром Інтер Трейд». Її ім'я пов’язане з групою підприємців, які стабільно отримують держзамовлення у Донецькій області, зокрема з Віктором Коркішком.
Березневі витрати Донецької ОВА на фортифікацію вчергове засвідчили системну проблему — мільйони гривень спрямовуються не лише на оборону, а й до кишень підрядників з сумнівною репутацією, фігурантів кримінальних справ та підприємств, пов’язаних з діяльністю в росії. Це свідчить про потенційну неефективність використання державних ресурсів та ризики, пов’язані з корупційними схемами. Попри масштаб загрози на фронті, підхід до використання оборонного бюджету в регіоні викликає більше питань, ніж дає відповідей.
Журналісти «Вчасно» продовжать стежити за витратами обласної влади на оборону.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!