Глави урядів вважають: припинення війни з Росією, за умов, що вона все ще володіє Кримом і територіями на сході України, було б схоже на відкрите запрошення всім авторитарним божевільним, які вважають, що вторгнення до сусідів є нормальним.
Моравецький, Геґер та Фіала / фото: сайти Еспресо, Подробиці та РБК
«Вчасно» публікує переклад статті «Вільний світ має продовжувати тримати курс на Україну» авторства глав урядів Польщі, Чехії та Словаччини Матеуша Моравецького, Петра Фіали та Едуарда Геґера відповідно. Оригінальну статтю було опубліковано на сайті Foreign Affairs.
Європейців надихнув візит президента США Джо Байдена до Варшави та Києва у лютому. Байден підтвердив, що, хоча Сполучені Штати далеко, вони віддані свободі в Європі — і розуміють, як і ми, що Україна бореться за свободу всіх нас.
Байден під час візиту до Києва / фото: ОП
Україна не хоче воювати з Росією. Ми також. Але стає все більш очевидним, що Росія давно вирішила, що вона воює з нами. Протягом багатьох років Кремль систематично підривав міжнародну стабільність і безпеку, порушуючи міжнародне право, застосовуючи або погрожуючи застосувати силу, а також підриваючи демократичні інститути за допомогою політичної та гібридної війни. Його акт агресії проти України є лише є лише найбільш крайнім проявом цих постійних дій.
До нашого заклику слід поставитися серйозно: якщо Росія переможе, а Україна паде, наступною може бути Центральна Європа. Відповідно, перемога над Росією зараз, в Україні, зменшить шанси того, що союзникам України доведеться пролити власну кров і витратити ресурси пізніше. Це чітко дасть зрозуміти, що замороженим конфліктам і нескінченним війнам немає місця в нашому регіоні. І тиранам у всьому світі буде дано сигнал, що агресія не винагороджується, а диктаторам не дозволено ділити планету на сфери свого злого впливу.
Тому ми маємо продовжувати підтримувати Україну до тих пір, поки російські війська повністю не вийдуть з її території, остаточно поклавши край реваншизму та імперіалізму Кремля. Припинення війни з Росією, якщо вона все ще володіє Кримом і територіями на сході України, було б схоже на відкрите запрошення всім авторитарним божевільним, які вважають, що вторгнення до сусідів на основі сфабрикованих, ненависних наративів із вбивством сотень чи тисяч невинних цивільних людей — це нормально.
Словом, мир можливий лише на умовах України. Заморожування конфліктів є улюбленим способом Росії виграти час, вдаючи, що вона закінчує війну, яку розпочала. Заморожений конфлікт не принесе стабільності чи покращення безпеки чи економічних умов у довгостроковій перспективі. Скоріше це дозволить Росії перегрупувати та відновити свої сили, при цьому продовжуючи вести політичну війну та поширювати свою імперську ідеологію.
Ми пишаємося тим, що Європа разом протистояла російській агресії. Протягом усієї нашої історії ми пережили російський реваншизм, тоталітаризм, окупацію, депортації та масові вбивства. Протягом багатьох років жителі Центральної Європи застерігали від цих небезпек. Як лідери держав, які перебувають на передовій цієї боротьби, ми з першого дня знали, що наші країни відіграють особливо провідну роль. Наша історія також навчила нас, що важливо протистояти злу і підтримувати тих, хто відбивається. Тому першими до Президента Володимира Зеленського в обложеному Києві завітали лідери з наших регіонів. Саме тому наші країни прийняли мільйони біженців і з перших днів російського вторгнення відправили Україні військову, економічну та гуманітарну допомогу.
Нас також надихає те, що війна влила нову енергію в трансатлантичний альянс. Багато членів НАТО зараз роблять більше, щоб збільшити витрати на оборону та модернізувати свої збройні сили, ніж будь-коли в історії альянсу. Оскільки ми приймаємо нові зобов’язання на Вільнюському саміті альянсу в липні, ми повинні продовжувати вдосконалювати наші плани оборони та підвищувати боєготовність наших сил. Зрозуміло, що наша спільна безпека вимагатиме ще більше ресурсів, як фінансових, так і людських, щоб зберегти нашу військову та технологічну перевагу в майбутньому. Європейці показали, що вони здатні нести свою частку тягаря; наша військова підтримка України також означає, що ми допомагаємо нашій власній оборонній промисловості, роблячи трансатлантичний альянс сильнішим. Це важливий принцип нашої допомоги: допомога Україні не означає підрив власної обороноздатності.
Зараз не час зменшувати нашу рішучість. Оскільки цієї весни загострюється боротьба на полі бою, ми маємо думати про літо та осінь. Ми повинні продовжувати підтримувати Україну без жодних застережень. Варто переконатися, що вона отримає всю необхідну зброю та фінансову допомогу, щоб перемогти Росію та повністю відновити свій суверенітет і територіальну цілісність. Це законний запит демократично обраного уряду України. Наша військова підтримка наразі виявилася життєво необхідною в боях. Враховуючи невибіркові обстріли з боку Росії, жоден тип звичайної зброї не можна виключати апріорі. І хоча ми погоджуємося, що має значення, який тип зброї постачається, іноді навіть важливіше, наскільки швидко та сміливо ми приймаємо ці рішення. Кожне вагання, кожне зволікання небезпечне для України. Найкращий спосіб уникнути затяжної війни — це надати їй важелі впливу, необхідні для перемоги. І ми повинні пам’ятати, що народ України спостерігає за нашими постійними дискусіями щодо типу зброї, яку ми не збираємось відправляти; поки декого з нас може спокусити втома від війни, українці продовжують захищати свою країну та своє життя.
Ми вітаємо нещодавні висунуті Міжнародним кримінальним судом обвинувачення проти президента Росії Володимира Путіна; важливо, щоб суд продовжував розслідувати військові злочини, скоєні в Україні. Але також настав час створити спеціальний трибунал, який притягне російське вище керівництво до відповідальності за вчинений нею злочин агресії. Ми почули заклик України, і Рада Європи, інституції ЄС і понад 30 країн висловили свою підтримку створенню спеціального міжнародного кримінального трибуналу, який мав би такий мандат. Ми також пропонуємо конфіскацію російських активів і резервів, які на Заході оцінюються в 350−400 мільярдів доларів. Ці кошти можна було б і потрібно було б використати для повоєнної відбудови України.
Ілюстративне фото: Європейська правда
Також не зарано планувати післявоєнні гарантії безпеки Україні. В Україні не буде інвестицій і сталої реконструкції, якщо вона не зможе захистити себе від майбутньої агресії.
Майбутнє європейської безпеки має ґрунтуватися на надійному фундаменті з НАТО як опорою трансатлантичної спільноти, яка підтримує демократичні цінності, співпрацю у сфері безпеки та мирне вирішення суперечок. На своєму майбутньому саміті у Вільнюсі НАТО доведеться відповісти на складні, але неминучі запитання щодо майбутнього альянсу, включаючи його відносини з Україною та майбутню стратегію щодо Росії. У 2008 році союзники вирішили, що майбутнє України (разом з Грузією) має полягати в членстві в НАТО. Зараз настав час для Альянсу викласти чіткий і надійний шлях для членства України, якщо і коли Київ забажає і коли дозволять умови. А до того часу ми повинні бути готові надавати гарантії безпеки, окрім політичних запевнень, які не дадуть Україні стати сірою зоною раз і назавжди. Сірі зони створюють можливості для авторитарних режимів сіяти нестабільність і посилювати напругу.
Що стосується Росії, то справедливо буде сказати, що наш давній подвійний підхід, який включає як стримування, так і діалог, потребує оновлення. Проте стримування та сила мають бути основою нашої позиції; діалог може служити інструментом для вираження рішучості та вирішення напруженості, але не повинен розглядатися як самоціль. Протягом багатьох років ми терпляче ділилися своїми поглядами та розбіжностями з Росією в різних контекстах, включаючи Раду НАТО-Росія, але це дало мало ефекту. Розмова зі стіною не змінить поведінку росіян. Зіткнувшись із неіснуючим діалогом, НАТО, як військово-політичний альянс, має бути готовим коригувати свою стратегію на ходу. Сімдесят шість років тому в цьому журналі (Foreign Affairs — ред.) Джордж Кеннан закликав до політики стримування щодо Радянського Союзу. Подібні принципи можна застосовувати сьогодні, коли військова сила, жорсткі санкції, ізоляція Росії та трансатлантична єдність є ключовими принципами нашої стратегії.
Ми також поділяємо стурбованість Вашингтона свободою та безпекою в Індо-Тихоокеанському регіоні. Безпека є глобальним викликом, як і наша спільна боротьба за демократію та свободу. Якщо Європа хоче залишатися цілісною та вільною, американська участь і лідерство залишатимуться вирішальними. Проте рішучість у підтримці України також допоможе стримати агресію в інших частинах світу, надсилаючи повідомлення про те, що тиранів будуть вгамовувати, чи то в Європі, чи в Азії, чи будь-де ще. Цей меседж стане особливо чітким, коли Україна переможе, а Росія зазнає поразки.
В історії є моменти, і це один із них. Ось чому ми в Європі активізувалися, щоб зробити більше на користь об'єднаної Європи та відновлених трансатлантичних відносин. І тому ми маємо тримати курс на Україну, перемогти темні сили реваншизму та підтримувати Київ до перемоги.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!