ATACMS дає можливість тримати під вогневим контролем аеродроми ворога, нищити їх техніку, запаси БК та особовий склад.
Запуск ракети ATACMS Фото: Tara Hutcheson
Україна отримала довгоочікувані американські тактичні балістичні ракети ATACMS. 17 жовтня вони відпрацювали по російських окупантах. Удар завдали по місцю базування російської авіації на аеродромі Бердянська та Луганська. Пошкоджено гелікоптери, особовий склад та військову інфраструктуру.
ATACMS можна завдавати неочікуваних ударів. Наземна пускова платформа з балістичною ракетою здатна непомітно висунутись на вогневу позицію та непомітно здійснити пуск ракет. Більше про нову потужну зброю, яку отримали ЗСУ та переваги, які надасть її використання — читайте далі.
ATACMS почали створювати у 1982 році. У травні 1986 року був укладений головний контракт на проєктування ATACMS з розробником балістичних ракет MGM-52 «Lance» — Ling-Temco-Vought, повідомляє «Мілітарний».
Перший випробувальний пуск дослідної ракети було здійснено 26 квітня 1988 року, а в грудні того ж року почалося виготовлення невеликої серії.
До повноцінної експлуатації у військах перша серійна ракета надійшла у січні 1991 року під індексом MGM-140A ATACMS. Саме вони були передані на озброєння українським військовим.
Фото: Міністерство оборони Південної Кореї
ATACMS — це балістична ракета із твердопаливним двигуном. Для її запуску використовуються пускові установки М142 HIMARS та M270 MLRS.
MGM-140A мають дальністю польоту у 165 км. Управління ракетою у повітрі здійснюється розміщеними у хвостовій частині аеродинамічними рулями по сигналах від бортової системи управління, яка безперервно визначає передбачувану точку падіння та виробляє відповідні команди для коригування курсу.
ATACMS — це квазібалістична ракета. Такий тип озброєння набагато складніше перехоплюється системами протиповітряної оборони через високу швидкість та круту траєкторію польоту ракети, що коригує свій напрямок.
Для перехоплення таких ракет необхідно створення ешелонованої системи ППО з комплексами С-400, С-300 В та «Бук» останніх модифікацій. Водночас збройні сили рф не мають достатньої кількості ЗРК для оборони навколо всіх важливих військових об'єктів на окупованих територіях України.
ATACMS можна завдавати неочікуваних ударів. Наземна пускова платформа з балістичною ракетою здатна непомітно висунутись на вогневу позицію та непомітно здійснити пуск ракет.
Крім цього, ATACMS має касетну бойову частину. До її появи єдиним засобом ураження розміщених на великій площі цілей були радянські тактичні ракетні комплекси «Точка-У». Боєзапас до них, імовірно, вичерпався ще у першій половині 2023 року.
Найголовнішою перевагою є те, що ATACMS дає можливість тримати під вогневим контролем аеродроми ворога, розповів у коментарі «Вчасно» військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
«Російські окупанти у повітрі стримують просування ЗСУ. Вони застосовують авіацію. ПЗРК українських військових можуть працювати лише до 5 км. ATACMS достають до аеродромів на окупованих територіях України. Якщо відпрацювати по цих них, то це значно знизить вогневу підтримку з боку ворожої авіації», — пояснює експерт.
Результат американських ракет можна побачити після ураження аеродромів у Луганську та Бердянську. Це сильно зіпсувало настрій окупантів.
«У російських пабліках паніка, — каже Снєгирьов. — Вони зрозуміли, що будуть позбавлені основної переваги у повітряному просторі. Це основна складова на чому тримається оборона окупаційних військ в Україні».
Понад рік після початку війни Білий дім відхиляв вимоги Зеленського щодо надання цієї зброї. Частково занепокоєння полягало в тому, що Україна може використовувати ракети такої дальності, щоб вражати цілі в глибині росії. Американські чиновники вважали, що використання ATACMS може перетнути одну з «червоних ліній», що призведе до ескалації, пише видання The New York Times.
Нині це мислення змінилося, принаймні частково через те, що аналогічні ракети великої дальності були надані Великобританією та Францією на початку цього року. Їх використання в боях не викликало особливої реакції рф.
Після багатьох повідомлень про те, що було прийнято рішення про постачання зброї, її доставка була здійснена в таємниці, аби росія цьому не завадила. Крім того, Україна хотіла спробувати застати росіян зненацька. Двоє західних чиновників заявили, що Сполучені Штати направили близько 20 ракет в Україну.
Україна своєю чергою пообіцяла не обстрілювати американськими ATACMS міжнародно визнані кордони росії.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!