«Відчуваємо відповідальність за піхоту, коли літаємо»: як оператори дронів на Донеччині «розбирають» техніку окупантів на мільйони доларів
Актуальне20-річний оператор дронів у 72-й бригаді ЗСУ разом з побратимами уже завдав мільйонних збитків росіянам, знищивши за один бойовий вихід до десяти одиниць броньованої техніки ворога.
Від початку війни найбільш розхідними матеріалами, на рівні зі снарядами для всіх видів зброї, стали дрони. Якщо на початку повномасштабного вторгнення дивувало, як безпілотники долітають на відстань до семи кілометрів, то сьогодні цей кілометраж вони перевищили у кілька разів. Наприклад, дрони, керовані нашими операторами, тепер літають на відстань до 20 кілометрів і навіть більше — залежно від ваги вибухівки, яку вони в цей момент несуть, розповідають журналістам «Вчасно» оператори дронів 72 ОМБр.
Станом на зараз уже звичні моделі дронів у війську покращують в рази — збільшують і потужність, і витривалість, пояснює командир взводу FPV-дронів «Булава» на псевдо «Опер».
«Потреба у дронах величезна, бо втратити безпілотників на сотні тисяч — це в будь-якому випадку краще, ніж втратити життя навіть одного піхотинця. Тому ми потребуємо і великих бомберів, і тих самих „мавіків“, які себе зарекомендували з початку війни. Тим паче дронами ми вже можемо вражати ворожу силу на значній відстані. Це свого роду снайпінг, але на великих відстанях. Фактично ми можемо відпрацьовувати в будь-яких умовах, якщо дозволяє ландшафт», — каже «Опер».
Орієнтовно вартість комплексу безпілотників — 1,1 млн грн. Вартість залежить від «начиння» та можливостей БПЛА.
Важливий нюанс, який на сьогодні поліпшують і змінюють у безпілотниках — це «картинка». У новіших моделях чи збірках дронів зображення роблять цифровим, тож перехопити його росіянам — в рази важче, хоч і можливо.
На сьогодні звичайний FPV-дрон може нести понад три кілограми вибухівки, що дозволяє цілком знищувати російську техніку.
«Для поодиноких цілей немає сенсу використовувати дрон. Наприклад, якщо мета — вразити одного ворожого піхотинця. Бо це доволі важко. Банально тому, що ворог почує звук безпілотника й встигне відбігти в інший бік. А дрон буде втрачений. Але якщо мова про один транспортний засіб росіян чи броньовану техніку — це, звісно, пріоритетна ціль», — пояснює «Опер».
Одна з відпрацьованих цілей — російська САУ 2С1, яку нещодавно знищили оператори дронів РУБпАК 72 ОМБр «БУЛАВА». По ній точково відпрацював «Опер» — і з посмішкою зізнається, що це була, певно, його мрія як «водія дрона».
Усього ж за 2023 рік бійці цього взводу підбили або «розібрали» дронами 51 ворожій танк, 52 бойові броньовані машини, дві САУ, 22 гармати та 35 мінометів. Крім того, були знищені 124 бойові позиції та 26 складів із паливом і БК ворога.
На сьогодні в умовах війни придбати комплекс безпілотників можна орієнтовно за мільйон гривень. Туди вже входить батарея, окуляри, пульт та зарядка для системи, ноутбук і планшет для керування, кілька «пташок», запасні елементи для дронів. Навчитися керувати «пташкою» можна за кілька днів, проте обов’язкова умова цього — регулярні вильоти для практики.
«Щоб техніка не „застоювалася“ — однозначно треба час від часу її „проганяти“. Те ж саме — і з екіпажами дронів: їм треба літати, щоб відточувати навички. Інколи варто давати інші відмінні завдання — щоб вони могли робити більше. З мого досвіду — швидше вчаться керувати дронами молоді бійці. Навряд чи це пов’язано з досвідом у комп’ютерних чи відеоіграх, але з моторикою рук і швидкістю реакції - напряму. Хоча все одно навчання на симуляторі й керування реальним дроном — різні речі, бо в симуляторі немає тих самих погодних умов, які ускладнюють керування. У реальності на безпілотник впливає все: сніг, дощ, вітер, вологість», — пояснює «Опер».
«Орки бояться хлопчика, який „розбирає“ їхню техніку»
Боєць 72 бригади з позивним «Макар» — 20-річний військовий, який на війні з перших днів повномасштабного вторгнення. Каже, що потрапити в бій хотів з дитинства — відколи у 2014 році всі найрідніші пішли воювати. Тоді він теж вирішив стати військовослужбовцем. Врешті з Академії сухопутних військ, де він навчався, «Макар» випустився достроково й відразу потрапив у 72 бригаду. І вже за відносно невеликий термін встиг потрощити техніку окупантів на мільйони доларів.
Першою у «Макара» була ворожа БМП — вона на момент «відпрацювання» по ній була залучена в евакуації російських десантників, пригадує хлопець. Тому була пріоритетною ціллю — аби росіян не змогли евакуйовувати. На сьогодні ж рахунок потрощеної техніки окупантів перевалює за 20 одиниць — це бойові машини, які «розібрав» дронами юнак. Серед них — і танки, й БМП, й «Урали» та МТ-ЛБ.
За підрахунками «Forbes», один танк Т-72, який використовують окупанти, коштує $ 0,5 млн. Танк Т-90 — $ 4 млн. Бронетранспортер БТР-80А — $ 1 млн.
«Коли я знищую російську техніку — особливо якихось відчуттів немає. Хіба що радість, що більше цей танк або інша машина не вистрелить ні в кого», — каже «Макар».
Часто «пташки», керовані «Макаром» — останнє, що бачать росіяни перед смертю.
«Опер», командир 20-річного військового, розповідає, як під час одного з виїздів «Макар» знищив 10 одиниць ворожої техніки. Тоді на ліквідацію броньованих машин йому знадобилося близько 2,5 годин і 23 вильоти.
«Тоді перший танчик їхав з тралом — розміновував поле. „Макар“ у нього влучив — і більше він нікуди не поїхав, тим паче на штурм. БМП, які їхали позаду, якийсь час просто крутилися на місці, бо по нерозмінованій території легкоброньована техніка їхати не може — вона просто підірветься десь. Тому орки чекали, коли до них під'їде інший танк із тралом, щоб продовжити розмінування. І коли той доїжджає - „Макар“ знову підбиває танк, і в нього детонує БК. А позаду нього стоять три МТ-ЛБ і „беха“, які вже нікуди поїхати чи об'їхати танк не можуть, бо знову ж — територія замінована. І „Макар“ просто, наче в тирі, починає ці машини „розбирати“ одну за одною, дрони тоді конвеєром злітали. Там вони усі й згоріли — від них нічого не лишилося», — пригадує командир «Макара».
Сам військовий ніяково знизує плечима: каже, що тоді й сам був вражений, бо це був перший випадок, коли він знищив таку кількість російської техніки. І навіть 2,5 години пролетіли ніби за кілька хвилин.
Військові жартують, що їхнім подаруночкам окупанти не раді. Але перед скидом «у них не питають», з посмішкою додають оператори дронів.
«Я ніколи не шкодував, що в армії - завжди хотів служити, як мої рідні», — каже «Макар».
«До фабрично зібраних дронів значно менше зауважень»
У січні 2024 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров закликав українців долучатися до проєкту «Народний дрон», який може навчити їх збирати 7-дюймові FPV-дрони в домашніх умовах. Проте «Опер», командир взводу, зауважує: зазвичай «домашні» дрони мають значно більше несправностей, аніж ті, які були виготовлені фабрично.
«Нам інколи приїжджають дрони, які люди самостійно виробляють вдома за своєю ініціативою, але багато нюансів виникає через саму спайку. Наприклад, замикають контакти — дрон не летить, або ж ламається, щойно злітає. І гроші, виходить, викинуті на вітер. Шкода», — зауважує військовослужбовець.
Оператори дронів зауважують: на сьогодні ситуація складається такою, що дронів не вистачатиме постійно — скільки б їх не було в наявності. Тому що кожна «пташка» здатна берегти життя піхотинців.
«Ми відчуваємо відповідальність за піхоту, коли прикриваємо їх чи допомагаємо в бою. Бо без нашої участі вони весь удар на себе візьмуть, а з нами — „пташки“ половину розвантажать», — каже «Опер».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!