ВРУ прийняла в першому читанні новий мовний закон / Фото: Портал мовної політики
Верховна рада України підтримала за основу у першому читанні законопроект № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
За відповідний закон № 5670-д проголосував 261 депутат, 26 висловилися проти.
Проект спрямований на регулювання порядку застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя. Дія закону при цьому не поширюватиметься на мову релігійних обрядів та на сферу приватного спілкування між особами.
Передбачається застосування української мови в публічних сферах:
— в освіті та науці;
— у сфері культури, на телебаченні та радіомовленні, в друкованих засобах масової інформації, у книговиданні та книгорозповсюдженні;
— у сфері електронних інформаційних систем;
— у сфері обслуговування споживачів;
— у сфері спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, юридичних послуг, охорони здоров’я, транспорту;
— при позначенні топонімів, у рекламі, при виготовленні вивісок і табличок;
— у діяльності громадських об’єднань, політичних партій, суб’єктів господарювання приватної форми власності наданні інформації про їхні товари і послуги.
ЧИТАЙТЕ: Парламент продлил «особый статус» оккупированной части Донбасса
Також пропонується передбачити застосування державної мови у власних назвах та іменах, визначення стандартів державної мови та порядок захисту державної мови.
Відмітимо, в лютому 2018 року Конституційний Суд визнав нелегітимним так званий закон Ківалова-Колесніченка. Документ від 2012 року дозволяв двомовність у регіонах. Тобто, якщо в якійсь із областей 10% мешканців становлять національні меншини — місцева влада може ухвалити рішення про двомовність.
Через два роки парламент скасував таку законотворчість попередників. Утім не остаточно, бо свій підпис під відповідним рішенням не поставив Олександр Турчинов, який тоді тимчасово виконував обов'язки Президента. Через це в липні 2014 року 57 народних обранців звернулися до Конституційного Суду з вимогою визнати документ «Про державні засади мовної політики» неконституційним.