Питання інклюзивності освіти у селищі місцеві активісти підняли ще минулого року. Оскільки в районі проживають 185 дітей, які потребують додаткової уваги фахівців та певних умов, забезпечити складові для всебічного розвитку таких дітей у невеличкому селищі доволі складно, втім вкрай важливо. Адже право відвідувати вузьких спеціалістів безпосередньо у своєму селищі наполегливо відстоювали батьки дітей.
Представниця Новоайдарської районної громадської організації «Світанок» Олена Кізілова розповідає, що раніше батьки були змушені відправляти своїх дітей здобувати освіту і виховання в спеціалізованих школах-інтернатах, возити в реабілітаційні центри й на заняття до фахівців, які знаходяться за десятки кілометрів, в інших містах області.
«Звичайно, це суттєво відбивалось на фінансовому становищі таких сімей. Батьки витрачали і до того невеликий сімейний бюджет на дорогу. Дехто був змушений змінити своє місце роботи і характер праці з урахуванням інтересів своєї дитини. Все це позначалось на психологічному стані як дорослих, так і дітей», — зазначає пані Олена.
У Новоайдарі визначилися з приміщенням, яке найкраще підходило для інклюзивного ресурсного простору: в центрі селища, на першому поверсі однієї зі шкіл, що було зручно місцевим жителям. Однак громада стикнулась із викликом, адже приміщення потребувало капітального ремонту та чималих коштів.
Тому створення такого інклюзивного простору потребувало спільних зусиль. Для проведення ремонтно-будівельних робіт двох кабінетів для індивідуальної та кабінету для колективної роботи з дітьми небайдужих об’єднала громадська організація «Рада жінок Новоайдарщини». Завдяки проєкту «Створення інклюзивно-ресурсного простору для людей з інвалідністю в селищі Новоайдар Луганської області», який реалізовано в межах Програми ООН з відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Королівства Нідерландів, команда організувала ремонтні роботи для створення центру.
Вже незабаром тут з’явилися відремонтовані приміщення, які можна було використовувати для занять дітей з інвалідністю. Проте не вистачало необхідних меблів та спеціального приладдя, яке б діти могли використовувати.
Допомогти обладнати центр усім необхідним зголосилися представники громадської організації «Світанок». У межах проєкту «Соціалізація дітей з інвалідністю засобами інклюзивно-ресурсного простору селища Новойдар» за фінансової підтримки команда проєкту облаштувала відремонтовані приміщення. Найулюбленішим місцем для дітей стала сенсорна кімната. Тут є ляльковий театр, світлові елементи, бульбашкові колони та зручні меблі, власне все, що необхідно для того, аби маленьким відвідувачам було цікаво та комфортно.
Відкриття простору відбулося у жовтні, однак запрацювати на повну інклюзивно-ресурсному центру завадила пандемія. Через карантинні обмеження наразі в центрі групові заняття не проводять, обмежуються лише індивідуальними.
«Позитивні результати спостерігаємо вже зараз. У відремонтованих та оснащених приміщеннях з дітками займаються фахівці. На сьогодні послуги логопеда та психолога надають спеціалісти, які приїжджають до Новоайдару з благодійного фонду „Діти райдуги“ Сєвєродонецька. Так, хочеться, щоб далі ці послуги надавалися хоча б двічі на тиждень, проте вже й зараз бачимо позитивні зрушення, чого не було до відкриття такого простору», — зазначає Олена Кізілова.
Надалі в просторі планують проводити як індивідуальні, так і групові психолого-педагогічні, корекційно-розвиткові заняття, а також надавати психолого-педагогічні консультації для батьків.
Реалізували проєкт з облаштування Новоайдарського інклюзивно-освітнього простору для дітей за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах національного проєкту «Децентралізація» та Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Проєкт реалізувався за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.