Для донеччан та луганчан діють додаткові номери телефонів, за якими можна повідомити про зникнення людини за особливих обставин.
Для донеччан та луганчан діють додаткові номери телефонів, за якими можна повідомляти про зникнення людини за особливих обставин/ Ілюстративне фото
Через повномасштабне вторгнення в Україні багато військовослужбовців та цивільних осіб потрапили в полон або вважаються такими, що зникли безвісти. З метою врегулювання таких питання та забезпечення дотримання прав полонених в державі існує система компетентних органів, які здійснюють повноваження щодо встановлення долі та звільнення полонених.
Зокрема, жителі Донеччини та Луганщини можуть звернутись до Міжрегіонального спеціалізованого центру поліції з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який нині працює в Дніпрі:
Представник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у Донецькій області Костянтин Черніков — (097) 250 37 91
Окремо зазначимо, що питаннями зниклих українців також займається Національне інформаційне бюро, об'єднаний Центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, Головне слідче управління Національної поліції України та Омбудсман.
Детальніше про те, куди можна звертатися у разі зникнення людини читайте далі:
НІБ було утворено відповідно до вимог Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року. Головним завданням цього державного органу є ведення реєстру військовополонених та цивільних осіб, які перебувають під контролем держави-агресора, з метою їх обміну, а також доведення злочинів російських військових. Цілодобова гаряча лінія бюро — 1648.
Мета Об'єднаного Центру — ведення обліку осіб, які перебувають у полоні, координація заходів щодо звільнення та повернення тих, кого окупанти незаконно утримують в місцях позбавлення волі, здійснення організації переговорного процесу між сторонами, притягнення до відповідальності винних осіб.
Контакти: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01, електронна скринька: [email protected]
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими — міжвідомчий орган, який був утворений Постановою Кабміну № 257 11 березня 2022 року. Завдання КШППВ:
— координація всіх державних органів у справі розшуку військовополонених та зниклих безвісти з метою прискорення їхнього повернення,
— проведення відповідних перемовин щодо обмінів (звільнення) полонених та заручників,
— безпосереднє здійснення цих обмінів на практиці,
— сприяння заходам з виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері поводження з військовополоненими.
До складу Координаційного штабу входять представники ГУР Міноборони України, РНБО, СБУ, Міноборони, МВС, ЗСУ, НГУ, Національної поліції, Державної прикордонної служби України, Мінреінтеграції, Мін'юсту, Мінекономіки, МОЗ, офісу Генерального прокурора.
Контакти: 0 800 300 529 (безкоштовно всередині країни), +38 (044) 390 43 90 (з-за кордону за тарифами оператора).
Правоохоронні органи мають повноваження здійснювати розслідування злочинів, які підпадають під ознаки катування та поганого поводження із військовополоненими та порушують норми міжнародного гуманітарного права. Родини військовополонених, ув’язнених цивільних та зниклих безвісти можуть звертатися із заявою про злочин до місцевого відділку поліції і вимагати проведення розслідування та встановлення поточного місцеперебування особи.
Контакти: +380 (44) 254−78−91, електронна пошта: [email protected].
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини має можливість взаємодіяти з російською стороною, направляючи запити для перевірки факту перебування зниклого безвісти на території держави-агресора або на тимчасово окупованих територіях України.
Також Омбудсман співпрацює з міжнародними організаціями, щоб забезпечити права військовополонених. Уповноважений привертає увагу міжнародних організацій до порушення країною-агресором вимог міжнародного гуманітарного права стосовно полонених.
Контакти: 800 501 720, електронна пошта: [email protected];
— Необхідно звернутися з клопотанням про призначення портретної експертизи до слідчого, який розслідує кримінальне провадження. Скласти клопотання допоможуть юристи системи безоплатної правової допомоги.
— До клопотання потрібно додати фото чи відео, знайдені в інтернеті, та фото чи відео, за якими можна точно ідентифікувати зниклого безвісти.
— Слідчий протягом трьох робочих днів повинен повідомити про призначення чи відмову в експертизі.
— За результатами експертизи необхідно отримати копію висновку експерта. Надати копію документа Уповноваженому зі зниклих безвісти та Національному інформаційному бюро.
У Мінреінтеграції зазначають, що висновок експерта допоможе пошуковцям Офісу Уповноваженого зі зниклих безвісти скоріше встановити місцеперебування зниклої безвісти особи.
Також детально із порядком дій для родин зниклих безвісти можна ознайомитися у презентації від Мінреінтеграції.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!