Правозахисники закликають президента України Володимира Зеленського ветувати ухвалений Верховною Радою закон, що надає роботодавцям додаткові підстави звільнити працівника, зокрема за неповідомлення про контакти з людьми на окупованих територіях.
На фото Маріуполь
Заява-звернення до Зеленського з поверненням закону до ВР на опрацювання, з’явилася на сайті Центру прав людини ZMINA. Її створили представники коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту людей, постраждалих унаслідок збройної агресії проти України.
Авторами відповідного закону стала група нардепів, серед яких Галина Третьякова, Однією з останніх ініціатив, до розроблення якої вона була дотична, стала ідея саджати на довічно за «самовільну адвокацію України».
«Спершу нардепи пропонували додати до Кодексу законів про працю норму, що обмежувала б роботу на держпідприємствах стратегічного значення тих, хто підтримує державу-окупанта. Але до другого читання документ сильно змінився, і до правил внутрішнього трудового розпорядку додали норму про неповідомлення про контакти в окупації. Це порушує Регламент Верховної Ради України, згідно з яким пропозиції й поправки повинні відповідати предмету правового регулювання законопроєкту», — пишуть правники.
Автори звернення до Зеленського вважають, що вимога повідомляти про контакти в російській окупації суперечить державній політиці реінтеграції, а також фактично робить з мільйонів переселенців та інших громадян, зареєстрованих в окупації, тих, «зв'язок» з ким слід сприймати як загрозу.
«Безсумнівно, злочини проти основ національної безпеки, зокрема колабораційні дії, належить ретельно розслідувати. Проте ці випадки мають розглядатися через призму національного кримінального законодавства, а не зміни до КЗпП», — додають правозахисники.
За їх словами, аналіз документа показав, що він не містить визначення «зв'язків із фізичними особами», тож не зрозуміло, контакт із ким може призвести до проблем.
«Родинні зв’язки, контакти з колегами й друзями чи, може, підтримка зв’язків у соціальних мережах. Невизначеність обсягу та змісту поняття „зв'язки“, про які має бути сповіщено роботодавця, очевидно порушує принцип правової визначеності й передбачуваності застосування правових норм. Таке положення фактично дозволяє роботодавцеві звільнити працівника безпідставно», — звертають увагу правники.
Вимогу щодо повідомлення про «зв'язки» з мешканцями окупованих територій чи людьми, які там перебувають або зареєстровані, правозахисники називають «непропорційним заходом державної політики для захисту національних інтересів України в умовах збройної агресії».
«Якщо автори законопроєкту справді вважають, що будь-які „зв'язки“ з мешканцями окупованих територій чи переселенцями становлять потенційну загрозу національній безпеці, то як бути із Силами оборони України — адже чимало українських воїнів не просто мають такі зв’язки, але й самі є переселенцями з окупованих територій, мають там рідних і близьких, воюють за повернення до свого рідного дому», — додають правозахисники.
Згідно з цими порушеннями, від Зеленського вимагають ветувати закон та повернути його до Верховної Ради на опрацювання.
Автори заяви підсумували, що держава має всебічно сприяти підтримці зв’язків із жителями окупованих територій, а не ставити ці зв’язки «поза законом».
«Підтримка зв’язків із громадянами в окупації - не злочин», — нагадують вони.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верховна рада ухвалила закон про мобілізацію
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!