Краматорська гімназія / фото: АКМЦ
Всі спроби широко розрекламованої у ЗМІ Донецькою облдержадміністрацією реконструкції майбутньої Hub-school з року в рік завершуються фіаско, обуренням батьків та судовими процесами, повідомляє ІА «Вчасно».
Реконструкція будівлі розпочалася ще у травні 2016 року. Управління освіти Краматорської міської ради неодноразово замовляло розробку проектно-кошторисної документації, витративши на це майже півмільйона з держбюджету: 171 тисячу гривень на ТОВ «Автоінтерстрой», 64 тисячі гривень на філію «Укбуддержекспертизи» в Донецькій області та 250 тисяч гривень на роботу приватного підприємства «Рестро».
У подальшому підрядники неодноразово скаржитимуться на недосконалість та неповноту документації по даному проекту. Крім того, у березні 2017 року стосовно ТОВ «Автоінтерстрой» було відкрите кримінальне провадження щодо заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем. Фірма укладала договори на придбання будівельних матеріалів та обладнання з підприємцями Донецької області по завищених цінах.
Наприкінці 2016 року тендер оголошує вже не Краматорська міськрада, а Департамент капітального будівництва Донецької ОДА.
За даними системи «ProZorro», у березні 2017 року для поновлення реконструкції гімназії було обрано житомирську компанію «Фаворит ОПТ», яка брала участь у попередньому конкурсі. Як повідомляє інтернет видання «Викривач», кінцевим бенефіціаром цієї фірми значиться дружина, син та батько нардепа від БПП та, наразі, фігуранта «бурштинової справи» Борислава Розенблата. Компанія мала реконструювати гімназію за 42 мільйони гривень до 1 вересня 2017 року. Щоправда, ремонтні роботи, згідно з тендерною документацію, мали виконувати субпідрядники — «Стройуком», «ВК МАРК» та «АННКЕРС» та місцева будівельна компанія «Крамміськбуд».
Парадокс полягає в тому, що ТОВ «Крамміськбуд» було готове відремонтувати всю школу за 43 мільйони гривень і одночасно «люб'язно» погоджувалося бути субпідрядником прямого конкурента за майже 12 мільйонів гривень.
Директором ще одного субпідрядника, краматорської компанії «Стройуком», є Максим Терещенко, який до 2014-го року був директором того ж таки ТОВ «Крамміськбуд». Компанія мала виконувати загальнобудівельні роботи на 11 мільйонів гривень.
А от за металопластикові конструкції гімназії мала взятися за 1,5 мільйони гривень інша житомирська компанія — ТОВ «ВК МАРК» депутата Житомирської міськради від БПП Олександра Рабіновича.
ТОВ «АННКЕРС», яка теж має житомирську «прописку», повинно було встановити і налагодити системи пожежної безпеки.
Тим часом, на будівельну «арену» вийшла київська компанія «Мегаград ЛТД» з Селидове Донецької області. Підприємство фактично виконувало роботи, хоча й не було зазначене у тендерній документації як субпідрядник. Натомість жодна з вищезгаданих фірм до робіт так і не приступила.
Врешті-решт, замовник не отримає актів виконаних робіт і не платитиме за них підрядникам.
Голова Донецької ОДА Павло Жебрівський у провалі звинувачує компанію родини Розенблата «Фаворит ОПТ» — будівництво зупинилося на невизначений термін. Кваліфікація кримінального провадження — стаття 191 ККУ, та сама що й по «Автоінтерстрою», з якого ця історія починалася.
Вкотре оголосили тендер — вартість робіт за рік вже зросла, щонайменше, на 10 мільйонів.
За даними системи «ProZorro», цього разу у конкурсі взяло участь київське ТОВ «ДКФ Компані». Проте новим підрядником стала компанія «Крамміськбуд», яка минулого року виступала субпідрядником ТОВ «Фаворит ОПТ».
Колишній засновник «Крамміськбуду», народний депутат від БПП Максим Єфімов тепер обіцяє, що роботи нарешті почнуться у середині квітня, а школу здадуть до початку нового навчального року, без запізнень. Парламентар є заступником голови Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва, який очолює його однопартієць Розенблат.
Батьки учнів Краматорської української гімназії хочуть самостійно контролювати ремонт, що проходить у навчальному закладі. Обіцянкам чиновників не вірять, і говорять, що такий ремонт й зовсім призведе до руйнації школи.
«За ці роки ремонту дах тече, а утеплення зроблено неякісно — всюди дірки, а школа розбита повністю», — розповіла ІА «Вчасно» голова батьківського комітету Краматорської української гімназії Алла Кужнова.
«Попри обіцянки, наші діти так і продовжують їздити до сусідніх сіл. Це викликає багато незручностей. Крім того, вони навчаються у зміни, — розповідає Ольга, мати гімназиста. — І діти, і ми втомилися від чекань. Крім того, у нас є випускники, які хочуть провести останній дзвоник у стінах рідної школи».
Неякісне виконання підрядниками робіт простежується в багатьох опорних школах, де тривали реконструкції. Проблеми починаються ще на стадії проектування. Відтак, завозяться дешевші матеріали за завищеними цінами. Підприємства, які виграють тендери, винаймають інші компанії, послуги яких є дешевшими.
Навчальні заклади здають невчасно, з порушенням норм. Так, наприклад, у Шаховому Добропільського району відкрили опорну школу, але там не працюють туалети та їдальня, а середня та старша ланка навчаються у корпусі для молодших школярів. А у Билбасівці Слов'янського району забули встановити систему пожежної безпеки.