У соцмережах українці запустили флешмоб #хочубачитидебати
У соцмережах українці ширять хештег #хочубачитидебати, за яким вимагають діалогу кандидатів у Президенти Петра Порошенка і Володимира Зеленського у прямому ефірі. Розпочала флешмоб член правління Національної громадської телерадіокомпанії (НСТУ) Олександра Кольцова.
«Як виборець, я хочу чути, як думає, реагує, аргументує людина, що збирається заговорити від імені країни. Маємо право. Долучайтесь і вимагайте. #Хочубачитидебати», — написала вона.
Виборці у соцмережах також вимагають, щоб кандидати все ж таки зустрілися у прямому ефірі і активно розповсюджують хештег.
ЧИТАЙТЕ: Результати першого туру виборів Президента України мають оголосити до 10 квітня
Як зазначає політолог Олеся Яхно-Білківська, в першу чергу, треба пам'ятати, що закон не зобов'язує кандидатів брати участь у дебатах.
«Я не знаю, чи будуть дебати. Ніхто за законом не зобов'язаний приймати в них участь. Важливіша громадська думка. Є дуже чітка громадська позиція — суспільство хоче бачити ці дебати», — сказала вона.
Зазначимо, днями народні депутатки від БПП Ірина Геращенко та Марія Іонова внесли до Верховної Ради законопроект про обов'язковість дебатів кандидатів у Президенти перед другим туром виборів.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко схиляється до того, що дебати все-таки можуть відбутися. Але ставить умову — це можливо, якщо кандидати заздалегідь домовляться щодо їх форми.
«Швидше за все, дебати відбудуться. Це станеться, якщо кандидати заздалегідь домовляться про формі дебатів, умови і правила. Але якщо форма дебатів не буде узгоджена, то вони можуть і не відбутися, — вважає політолог.
Також на сайті Верховної Ради з'явилася електронна петиція з вимогою законодавчо впровадити обов'язковість проведення виборчих дебатів кандидатів в Президенти перед кожним туром голосування.
«Тільки на відкритих публічних дебатах кандидати зможуть оперувати не політичними лозунгами, а обговоренням реальних справ, планів та шляхів їх реалізації. Україна не має достатньо часу, аби побудувати аналогічні традиції шляхом спроб та помилок, як це зробили інші країни. Кандидат, який відмовився від дебатів в цих країнах, втрачає підтримку виборців, — йдеться у тексті петиції. — Так само він втратить підтримку виборців, якщо публічно покаже, що не має ані досягнень, ані мети, ані планів по вирішенню поточних державних проблем. На теперішній час такому кандидату достатньо уникати інтервью та запрошень на телеканали, що не належать йому або його спонсорам, і сподіватись на свою медійну популярність. Яка може не мати нічого спільного із рисами, необхідними для того, щоб обіймати відповідальну посаду».
На сайті Президента України також з'явилася електронна петиція з вимогою на публічні дебати кандидатів у Президенти.
«Народ повинен знати про плани кандидатів, їх команду і перспективи розвитку країни при їх президенстві», — йдеться в її тексті.
Зазначимо, вчора Національна суспільна телерадіокомпанія України запросила кандидатів на пост Президента, що пройшли в другий тур президентських виборів, узяти участь у теледебатах. Такі дебати проводяться в останню п’ятницю перед днем повторного голосування, тобто 19 квітня.
Після першого туру і Порошенко, і Зеленський нібито погодилися із тим, що дебати перед другим етапом виборів потрібні. Згодом радник кандидата в Президенти Володимира Зеленського Руслан Рябошапка сказав, що не бачить сенсу у дебатах з чинним Президентом Петром Порошенком.