Скасування депутатської недоторканності: як сьогодні голосували обранці від Донеччини / фото: ua.news
Верховна Рада своїм рішенням внесла зміни до деяких законодавчих актів відповідно до закону «Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України». Усього за документ проголосував 291 нардеп, повідомляє ІА «Вчасно».
ЧИТАЙТЕ: Депутати Верховної Ради проголосували за зняття з себе недоторканності
Ініціаторами законопроєкту були нардепи від Слуги народу. Документ передбачає, що лише генпрокурор може розпочати розслідування щодо депутата. На думку інших фракцій, це концентрує владу у руках генпрокурора та запроваджує контрольовану недоторканність нардепів.
На думку експертів Центру протидії корупції, депутати не просто не зняли недоторканність — вони її навіть посилили, внісши відповідні правки.
Зокрема, згідно з проголосованим законопроєктом, генпрокурор отримує монополію на відкриття кримінальних проваджень щодо нардепів.
Лише він може внести відомості до ЄРДР, що, на думку ЦПК, означає залежність початку розслідування щодо нардепа від доброчесності чи зайнятості генпрокурора.
Законопроєкт забороняє «доручати здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, вчиненого народним депутатом, іншим органам досудового розслідування, крім НАБУ та центрального апарату ДБР відповідно до їх підслідності».
Наразі ж будь-який слідчий чи прокурор може розпочати справу щодо нардепа.
Ще однією небезпечною новацією у ЦПК називають вимогу обов’язкової присутності депутата під час розгляду клопотань слідчих у суді.
Зокрема, ці клопотання можуть стосуватися арешту майна депутата. Відповідно, це майно не можна буде арештувати без попередження самого парламентаря про суд та без його участі в засіданні.
Повідомляється, що таким чином, нічого не заважатиме депутатам переписати за ніч майно на родичів, аби уникнути його арешту. Або ж слідчому не вийде заарештувати хабар, який отримав депутат, і був спійманий на гарячому.
Закон також передбачає, що «народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у Верховній Раді та її органах, а також при здійсненні депутатських повноважень, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».
У Transparency International Ukraine вважають, що «парламент не дослухався до позиції громадянського суспільства і зацементував свою недоторканість замість її скасування». Адже тепер механізм притягнення депутата до відповідальності формально хоча й існує, проте реалізація на практиці майже неможлива.
Що стосується народних депутатів від Донеччини, то підтримали цей закон Муса Магомедов (округ № 45), Федір Христенко (округ № 46), Максим Єфімов (округ № 48), Валерій Гнатенко (округ № 49), Руслан Требушкін (округ № 50), Олександр Ковальов (округ № 51), Вадим Новинський (округ № 57), Сергій Магера (округ № 58), Володимир Мороз (округ № 59) та Дмитро Лубінець (округ № 60).
Утримався Євген Яковенко (округ № 52).
Не голосував Юрій Солод (округ № 47).