У Авдіївці волонтери збирають гроші та документи для збереження відомого мурала / Фото: Алина Косівська
Портрет місцевої вчительки Марини Марченко був створений австралійським художником Гвидо ван Хелтеном у період активних боїв в Авдіївці в 2016 році на стіні побитого снарядами дев'ятиповерхового будинку по вулиці Молодіжній, 20. Але взимку цього року почалась реконструкція будівлі, та існування відомого муралу опинилося під загрозою, повідомила ІА «Вчасно» волонтер фонду «Зорі Надії» Аліна Косовська.
За її словами, місцева влада має намір знищити мурал.
«Я кілька місяців спостерігала за цією „реконструкцією“ — несучі конструкції панельного будинку, в які були прямі влучання снарядів, ніхто не замінив, проте прямо в них вже вставили металопластикові вікна — така собі видимість роботи, — стверджує волонтер. — За нашої ініціативи скликались засідання міської влади та запрошувались гості з обласного управління культури. Міська влада однозначно виступає за знищення муралу — мовляв, комфорт мешканців, яким планують утеплити квартири з зовнішнього боку будинку, важливіший за обличчя міста та історико-культурну спадщину».
Аліна Косовська розповіла, що волонтери знайшли спосіб зберегти мурал — вони планують домогтись для нього статусу історико-культурної пам'ятки національного рівня.
«Єдиний, хто крім нас відкрито заступився за мурал, була представниця управління культури Донецької облдержадміністрації, — говорить волонтер. — Вона і порадила єдиний дієвий спосіб примусити місцеву владу не чіпати мурал — домогтись для нього статусу історико-культурної пам'ятки національного рівня. За нашим замовленням, науково-дослідний проєктний центр вже підготував облікову документацію та історичну довідку на мурал обсягом в понад 50 сторінок».
Аліна Косовська стверджує, що якщо волонтерам вдасться добитися позитивного рішення, мурал стане обличчям Авдіївки, а на його реставрацію будуть виділятися гроші з бюджету.
«Документи потрібно подати в Міністерство культури України, аби було розглянуте питання щодо надання об'єкту статусу об'єкта історико-культурної спадщини, — говорить волонтер. — Як засвідчив розробник документів, рішення буває позитивним у 95% випадків. И тоді мурал назавжди залишиться обличчям Авдіївки, бо його знищення чи навмисне пошкодження буде каратись законом. Плюс з державного бюджету будуть виділятись кошти на його реставрацію, і це вже буде не наша з вами проблема».
Наразі волонтери збирають гроші на те, щоб оплатити роботу науково-дослідному центру — підготовка докуметації коштує 13 тисяч грн, і цієї суми у захисників мурала немає.
«За розробку облікової документації ми винні науково-дослідному центру чималеньку суму коштів — 13 000 грн, — розповіла Аліна Косовська. — Після сплати документи будуть подаватись науковцями на розгляд міністерства, і процес вже буде запущений. Але наразі в нас є лише 8000 грн. Будемо вдячні всім, хто допоможе хоч чимось. Це наша з вами історія, і ми маємо боротись всіма силами».
Гроші на документацію по муралу можна перевести на:
Офіційний рахунок фонду:
UA733354960000026000051819660
МФО 335496
ЄДРПОУ 41332317
БО Благодійний фонд «Зорі надії»
Або Картку Приватбанку: 5169 3305 1194 5328